На Вінниччині фіксують зростання захворюваності на кір

З початку 2025 року на Вінниччині зафіксували 116 випадків кору, найбільше з них у Вінниці — 88 випадків.

Про це Суспільному розповів директор Вінницького обласного центру контролю і профілактики хвороб Ігор Матковський.

“Станом на 20 травня 2025 року на території Вінницької області зареєстровано 116 випадків кору, із яких 112 лабораторно підтверджених і 4 епідеміологічно пов’язаних. Випадки реєструвалися: найбільше це місто Вінниця — 88, Вінницький район — 15, Гайсинський район — 10, Жмеринський, Толчинський, Хмельницький райони по одному випадку. Якщо говорити про динаміку, то в січні було два випадки, у лютому — три, в березні — 26, квітні — 45, а в травні — 40, і це у нас ще не повний місяць”, — сказав Ігор Матковський.

Загалом, за його словами, в регіоні було зафіксовано 16 спалахів кору.

“Серед захворілих на кір найбільше випадків — це діти. 90 дітей. Відсоток нещеплених осіб складає 66, крім цього, ще 21% — інформація невідома, чи вони щеплені. Тобто щеплені — це всього-на-всього у нас 13%”, — сказав Ігор Матковський.

Симптоми кору

За його словами, в усьому світі приблизно щороку реєструється 30-40 мільйонів випадків захворювань на кір.

“Звичайно, більшість – це діти, і десь приблизно смертей у нас 800 тисяч. Тобто, якщо ми будемо рахувати, то приблизно щодня у світі помирають 314 діточок від такого, здавалось би, простого і легкого захворювання. Контагіозність, тобто можливість інфікуватися від однієї людини до іншої – одна із найвищих. Якщо ми будемо говорити у відсотках, то для дорослої людини це фактично 90% можливості захворіти на кір. Для дітей цей відсоток може бути ще вищим”, — сказав Ігор Матковський.

Він також розповів, що небезпека корової пневмонії в тому, що специфічного вірусного проти кору лікування в природі не існує.

“Кір характеризується вираженою інтоксикацією, гарячкою, запальними явищами з боку дихальних шляхів. Звичайно, особливо в порівнянні з краснухою, ще одна ознака – це кон’юнктивіт і специфічні плями на внутрішній слизовій оболонці ротової порожнини, так звані плями Копліка, і плямисто-папульозний висип. Щодо висипу, то найчастіше прослідковується чітка етапність. Він починається з обличчя, потім щодня опускається донизу і в результаті зливається. Це називається зливна висипка”.

Ускладнення від кору

Найчастіші ускладнення, особливо для дітей, як сказав Матковський — це запалення середнього вуха, бронхопневмонія, ларинготрахіобронхіт.

“Якраз тут можуть бути, оскільки йде запальний процес, симптоми нестачі кисню, і симптоми задухи. Тому це дуже небезпечно для діточок. Ну і найнеприємніше це, звичайно, енцефаліт: коли вірус через кров потрапляє в мозок і викликає таке запалення. Частота у діточок — приблизно в одного з 20. Тобто приблизно в одної дитини на тисячу — енцефаліт. І ще одна-три дитини на тисячу помирають від респіраторних та неврологічних ускладнень”.

Хвора людина за один раз може інфікувати 18 людей.

“Вірус у повітрі зберігається до 2 годин після перебування в приміщенні. Тобто одним із ключових моментів взагалі по захисту для будь-яких, до речі, вірусних інфекцій, це, звичайно, провітрювання, особливо там, де перебуває людина із хворобою, кожні 2 години. Провітрювання приміщень, хоча б природною вентиляцією”.

Про вакцинацію

За словами Ігоря Матковського, подальша епідемситуація на Вінниччині залежатиме від тенденції з вакцинацією.

“У нас вакцинація обов’язкова згідно з календарем щеплень: дві дози й вчасне щеплення. Вакцинація контролює і тримає епідпроцес за принципом спорадичних, тобто поодиноких випадків. Тобто навіть якщо всі будуть вакциновані, все одно в когось не виробляється імунітет у зв’язку з особливостями імунної системи або є дефект імунної системи, або не виробляється саме проти цього захворювання”, — сказав Ігор Матковський.

За його словами, одна доза вакцини дає близько 90% захисту, дві дози — 97%. Першу, згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, дитина отримує в 12 місяців, другу — в 6 років.

Читайте також: У Вінниці горіла маршрутка: що відомо

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook