Після років перемовин Велика Британія відмовляється від суверенітету над архіпелагом Чагос в Індійському океані, і передає його Маврикію (східна Африка).
Про це йдеться у спільній заяві прем’єр-міністрів Великої Британії та Маврикію, передає ВВС.
Архіпелаг включає в себе тропічний атол Дієго-Гарсія, який використовується урядом США як військова база для військових кораблів і дальніх бомбардувальників. За умовами угоди, яку сторони пообіцяли заевршити якомога раніше, Британія орендуватиме у Маврикія острів Дієго-Гарсія щонайменше 99 років. Це дасть змогу Сполученим Штатам зберегти там свою військову базу.
“Це визначальний момент у наших стосунках і демонстрація нашої незмінної прихильності мирному вирішенню суперечок і верховенству права”, — йдеться у заяві прем’єр-міністрів Великої Британії Кіра Стармера та Маврикію Правінда Джагнаута.
Стармер і Джагнаут також заявили, що вони віддані “забезпеченню довгострокової, безпечної та ефективної роботи існуючої бази на Дієго-Гарсія, яка відіграє життєво важливу роль у регіональній і глобальній безпеці”.
Президент США Джо Байден привітав “історичну угоду”, заявивши, що це “чітка демонстрація того, що за допомогою дипломатії та партнерства країни можуть подолати давні історичні виклики для досягнення мирних і взаємовигідних результатів”.
За його словами, це забезпечило майбутнє ключової військової бази, яка “відіграє життєво важливу роль у національній, регіональній і глобальній безпеці”.
Архіпелаг Чагос відділили від Маврикія у 1965 році, коли Маврикій був британською колонією. Британія купила його за три мільйони фунтів й оголосила своєю територією в Індійському океані.
Згодом Маврикій звинуватив Британію у незаконній колоніальній окупації архіпелагу. Там стверджували, що Маврикій незаконно змусили відмовитись від прав на острови Чагос 1968 року в обмін на незалежність.
Як пише ВВС, з 1968 до 1974 рр. британська влада виселила з островів понад тисячу мешканців народності чагос і переселила їх на Маврикій та Сейшельські острови. Там багато хто з них зіткнувся зі злиднями та дискримінацією.
Британська влада неодноразово вибачалася за видворення і обіцяла передати острови Чагос Маврикію, коли вони більше не будуть потрібні для стратегічних цілей.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook