Бюджетні дотації сприяють Вінницяоблводоканалу підтримувати стабільність

В Україні протягом останніх пів року зафіксовано два резонансні випадки відключення водопостачальних підприємств від електроенергії через борги. КП «Вінницяоблводоканал» демонструє приклад стабільної роботи. Хоча тариф на водопостачання залишився збитковим ще з 2019 року, підприємство продовжує працювати без заборгованості перед енергетиками. Фінансову стабільність вдається підтримувати лише за рахунок дотацій із міського та обласного бюджетів.

Про це пише видання Na Парижі.

На межі зупинки

Наприкінці 2024 року у ДП «Укрінтеренерго» погрожували відключити КП «Харківводоканал» від електроенергії через борги. Підприємство заборгувало 168 млн грн, а загальна заборгованість водоканалів перед енергетиками сягнула 2,255 млрд грн. У Харкові тоді заявили, що держава не компенсує різницю між тарифом та реальними витратами, а місцева влада не має повноважень покривати такі борги відповідно до Бюджетного кодексу.

У квітні 2025 року схожа ситуація склалася у Рівному — місцевий водоканал мав перейти на погодинну подачу води через нестачу коштів. Збитки підприємства за 2024 рік становили понад 52 млн грн, а за два місяці 2025 року — ще 18,47 млн грн. Прогноз на рік — понад 110 млн грн. Комунальники мали борги перед енергетиками та підприємством «Рівнеазот», що забезпечує очищення стоків. І тут ситуацію вирішували у «ручному режимі» — за втручання голови ОВА Олександра Коваля.

Державна політика: мораторій без компенсації

У Харкові та Рівному наголошували, що таких проблем зазнають всі водоканали, де діє мораторій на перегляд тарифу від НКРЕКП. При цьому відсутній дієвий механізм компенсації з держбюджету. На фоні цього в енергетичному секторі накопичені борги обчислюються у 100 млрд грн.

Як Вінниця зберігає стабільність

У «Вінницяоблводоканалу» ситуація аналогічна за рівнем тарифу, проте боргів за електроенергію підприємство не має. Причина — постійна допомога з місцевих бюджетів.

«Так, у «Вінницяоблводоканалу» станом на сьогодні заборгованості за електроенергію немає. Але це не тому, що у нас краща платоспроможність, ніж у інших водоканалів: ситуація патова із незмінними тарифами в усіх великих водоканалів, які є ліцензіатами НКРЕКП. У нашому випадку споживання електроенергії становить 3,5 млн кВт на місяць. Сьогодні це виливається у рахунок на 27 млн грн. У нас борги відсутні виключно завдяки співпраці з Вінницькою обласною радою, Вінницькою міськрадою і Вінницькою ОВА. Ми періодично отримуємо від них допомогу на покриття рахунків за електроенергію і на реагенти для очищення води, – двох основних статтей витрат, адже без цих складових ми не зможемо забезпечувати нашої щоденної роботи», – повідомила речниця КП «Вінницяоблводоканал» Оксана Поліщук.

Вона уточнила, що частка вартості електроенергії у тарифі водоканалів становить понад 40%. А затверджений для Вінниці тариф — найнижчий в Україні: 25 грн 62 коп. за кубометр. Його затвердили ще у 2021 році на основі розрахунків 2020-го.

«Тариф, за яким ми працюємо, незмінний для населення з грудня 2021 року. Він затверджувався регулятором за розрахунками 2020 року. А населення – це 97% наших споживачів і, відповідно, надходжень. Тариф для юросіб – інший, він востаннє змінювався у серпні 2024 року. Але це суттєво на ситуацію не вплинуло», – зазначила О. Поліщук.

Борг у населення

Навіть незважаючи на борги мешканців — вони наразі сягають 80 млн грн — ситуація не змінюється кардинально. За словами речниці, у загальному підсумку ця сума не є вирішальною. Адже навіть якщо б усі боржники одразу розрахувались, коштів вистачило б підприємству на виплати енергетикам протягом трьох місяців.

«Ми не можемо постійно отак балансувати на межі, тому ідуть постійні звернення на адресу регулятора. Тому що на початок повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року наш рахунок за електроенергію був 10 млн грн, а сьогодні він вже становить 27 млн грн! Це страшні кошти! Але ж нам окрім цього треба виплатити людям зарплату, придбати реагенти, виконувати поточну операційну діяльність», – наголосила вона.

Попри зростання тарифу на електроенергію, тариф на водопостачання залишається незмінним. До того ж, при перегляді тарифів комунальникам раніше не дозволяли закладати витрати на модернізацію.

«Щодня у Вінниці ми маємо близько п’яти витоків, а ліквідація тільки одного з них може коштувати від 30 тис. грн за найдрібніший і аж до мільйона», – додала Поліщук.


Компенсації від держави

Декларований державою механізм компенсації різниці у тарифах, за словами Поліщук, не працює.

«Чуємо одну й ту ж відповідь, що у державному бюджеті коштів на це немає. Ми залишилися біля розбитого корита. Наш основний спосіб виживання – це діючий тариф на водоспоживання для населення. Він не змінюється, компенсації різниці у тарифах немає. Нам залишається тільки сподіватися на чудо і на співпрацю з органами місцевого самоврядування, які йтимуть нам назустріч», – резюмувала вона.

Отже, підприємство, яке має заробляти та мати стабільну схему функціонування, у нинішніх умовах для безперервного забезпечення водопостачанням і водовідведенням залежить від дотацій. Завдяки фінансуванню з обласного та міського бюджетів послугу надають стабільно, і на відміну від деяких інших міст, обмеження не передбачаються.

Читайте також: “Укрзалізниця” призначила додатковий поїзд сполученням “Київ – Вінниця – Жмеринка”

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook