Чому в США хочуть заборонити TikTok і як Дональд Трамп може повпливати на це

17 січня Верховний суд США підтримав закон про блокування TikTok в країні, якщо китайська компанія ByteDance, яка володіє цією соцмережею, не продасть її до 19 січня. Уряд Штатів вважає, що застосунок може передавати дані користувачів Комуністичній партії Китаю. Дональд Трамп заявив, що зважить майбутнє TikTok, коли його адміністрація займе Білий дім.

Коли та чому TikTok вирішили заборонити в США

Законопроєкт, який вимагав від ByteDance протягом девʼяти місяців продати TikTok американському власнику, інакше мережу заборонять у США, президент Джо Байден підписав 24 квітня 2024 року. Міністерство юстиції країни визначило, що TikTok становить загрозу “величезної глибини та масштабу” національній безпеці. Мовляв, завдяки цьому застосунку Китай поширює пропаганду, а також використовує спеціальне програмне забезпечення, яке стимулює дітей проводити якнайбільше часу на платформі.

Ще одна вагома причина заборони — уряд КНР нібито може отримати дані користувачів TikTok. Згідно з законодавством Китаю, місцеві компанії мають співпрацювати з державною розвідкою. Шоу Цзі Чу, гендиректор китайської ByteDance, що володіє TikTok, раніше обіцяв, що дані американських користувачів соцмережі будуть недосяжними для Китаю і зберігатимуться на серверах, якими керує сторонній підрядник — компанія Oracle Corp.

Термін, до якого ByteDance має продати TikTok, спливає в неділю, 19 січня. На думку компанії закон, що вимагає її це зробити, порушує принципи захисту свободи слова відповідно до Першої поправки до Конституції США. У грудні 2024-го ByteDance звернулася до Верховного суду Сполучених Штатів з проханням призупинити дію закону. Але 17 січня суд таки підтримав закон.

Як писав Bloomberg, китайська влада розглядає можливість продажу американського підрозділу TikTok Ілону Маску, якщо заборони в США не вдасться уникнути (Компанія ByteDance відмовилася це коментувати).

Як виглядатиме заборона TikTok на практиці

Цією мережею користуються 170 млн американців. Тепер за законом майданчики для продажу додатка TikTok — Google Play Store та Apple App Store, мають його видалити, або їм загрожують штрафи (до 850 мільярдів доларів). Користувачів, що вже мають цей додаток, закон не зобов’язує його видаляти. Але у застосунку відображатиметься повідомлення про те, що закон про його заборону вступив у дію.

Також додаток перестане оновлюватися і в перспективі стане непридатним для користування.

Як повідомили експерти в коментарях Reuters, США також хоче обмежити компанії, які допомагають обійти блокування TikTok — наприклад, за допомогою віртуальної приватної мережі (VPN) або змін налаштувань країни на телефоні. Хоча й таким чином користувачі зможуть отримати лише доступ до вебверсії сервісу, яка має менше функцій, ніж додаток.

Якщо люди пробуватимуть обійти блок за допомогою VPN чи модифікуючи свій мобільний пристрій, для них актуальні інші небезпеки: доступ для хакерів, порушення інших законів США (авторського права чи угод про надання послуг). Професор Мілтон Л. Мюллер з Технологічного інституту Джорджії думає, що навіть експерти не зможуть передбачити, що станеться після заборони TikTok і всіх вищеописаних ризиків. “Це легітимізує фрагментацію інтернету вздовж національних або юрисдикційних кордонів”, — сказав він у коментарі BBC.

Як реагують користувачі в США

Американці замість міжнародної версії TikTok почали качати аналог — теж китайський додаток RedNote (інша назва — Xiaohongshu, тобто “Маленька червона книга”). Його створили у 2013 році як платформу електронної комерції. Тепер він пропонує функції, схожі на TikTok, і став однією з найбільш завантажуваних програм у США з січня 2025 року — програма посіла перше місце за популярністю в Apple App Store у Штатах.

Основна мова цього застосунку — мандаринська, тому в США навіть спостерегли рекордне зростання кількості охочих вивчати її через Duolingo — їх побільшало на 216%.

Що кажуть посадовці США

Лідер демократів у Сенаті Чак Шумер закликав Байдена продовжити крайній термін для закриття додатка на 90 днів. 15 січня Демократична партія намагалася ухвалити відповідний закон, але ініціативу заблокував сенатор-республіканець Том Коттон, голова Комітету з розвідки. Він вважає, що TikTok мав достатньо часу, аби знайти покупця.

Новий радник з питань національної безпеки Майк Волтц 16 січня заявив, що федеральний закон, який може заборонити TikTok 19 січня, дозволяє й продовжити термін до заборони, якщо сторони “досягнули прогресу щодо продажу”. Волтц також назвав TikTok “фантастичною платформою” з “неймовірним алгоритмом”. Радник пообіцяв, що Трамп втрутиться, якщо Верховний суд США підтримає заборону додатка.

Пем Бонді, яку Трамп обрав на посаду генеральної прокурорки, ухилилася від питання під час слухань у Сенаті про те, чи підтримає вона заборону TikTok.

Нова прессекретарка Білого дому Кароліна Левітт сказала Politico: “Президент Трамп неодноразово висловлював бажання врятувати TikTok, і немає кращого укладача угод, ніж він”.

З TikTok розбиратиметься вже Трамп

17 січня Associated Press та NBC News із посиланням на чиновників адміністрації Байдена написали, що президент начебто вирішив не запроваджувати заборону на TikTok та лишити це питання Трампу.

Слід згадати, що Трамп колись сам хотів заборонити цей додаток. У 2020 році він намагався ввести заборону для американців на звантаження WeChat (китайський месенджер — ред.) і TikTok. У червні 2021-го президент Байден відкликав відповідні укази Трампа і доручив Міністерству торгівлі дослідити, чи безпечні ці застосунки.

Зараз позиція Трампа щодо TikTok пом’якшилась. 17 січня, після рішення Верховного суду, він заявив, що зважить майбутнє соцмережі після інавгурації: “Рішення Верховного суду було очікуваним, і всі повинні його поважати. Моє рішення щодо TikTok буде прийнято в недалекому майбутньому, але я повинен мати час переглянути ситуацію”. Трамп також підтвердив, що під час телефонної розмови з президентом Китаю Сі Цзіньпіном “поговорив про TikTok”.

Юридично надійнішим рішенням було б переголосування в Конгресі, аби скасувати закон. Проте це навряд можливо, бо, по-перше, це мало б статися дуже швидко, ледь не першим законом після інавгурації, по-друге, потрібен консенсус серед сенаторів, багатьох потрібно буде переконати змінити свою позицію щодо TikTok.

Водночас TikTok став спонсором інавгураційної вечірки Трампа в центрі Вашингтона 19 січня (в день, коли соцмережу можуть заборонити в США). На організацію свята TikTok виділив до 50 тисяч доларів. До заходу має доєднатися і гендиректор ByteDance Шоу Цзі Чу.

А ще джерела АР і The Hill кажуть, що Шоу Цзі Чу відвідає й саму інавгурацію Трампа — нарівні з іншими очільниками техногігантів. Там буде директор SpaceX Ілон Маск, керівник Meta Марк Цукерберг, гендиректор OpenAI Сем Альтман і засновник Amazon Джефф Безос.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook