Військовозобов’язані чоловіки, яких раніше визнали обмежено придатними, мають пройти військово-лікарську комісію до 5 лютого 2025 року.
Юристи вважають, що ті, хто не пройде ВЛК до 5 лютого, не зможуть отримати бронювання.
А ті, хто вже має бронь, не зможуть повторно забронюватися після 28 лютого. Це крайній термін, коли підприємства мають заново підтвердити свій статус критичності, щоб перебронювати своїх працівників. Зараз в Україні всі чоловіки мають бронь максимум до 28 лютого.
Ситуація із бронюванням і ВЛК дуже заплутана. Багато адвокатських бюро вказують на те, що Постанова КМУ № 560 забороняє направляти на ВЛК тих, у кого є відстрочка.
Водночас закон про скасування обмеженої придатності, де стверджується, що ВЛК «підлягають» обмежено придатні військові та військовозобов’язані, винятків не передбачає. Там не написано, що ВЛК мають пройти всі обмежено придатні, крім заброньованих.
Як пише у своєму юридичному блозі адвокатка Дар’я Тарасенко, постанова КМУ та закон вступають у суперечність одне з одним, «але закон має вищу юридичну силу».
Тому більшість адвокатів сходяться на тому, що заброньовані обмежено придатні теж мають пройти ВЛК, і якщо постанова забороняє ТЦК направляти їм повістки, тоді вони точно мають ініціювати проходження комісії самостійно.
Чи можуть скасувати бронь, якщо не пройти ВЛК до 5 лютого? У порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час такої причини немає.
Але бронювання можуть не дати повторно після 28 лютого, якщо людина не уточнила свої дані або перебуває у розшуку.
З 1 грудня бронювання в Україні відбувається виключно в Дії. І якщо Дія побачить, що в Резерв+ з’явилася позначка «розшук» чи про порушення даних — людині автоматично відмовлять у бронюванні.
Більше того, каже юристка Анжела Василевська, якщо позначка з’явиться, підприємство навіть технічно не зможе занести людину в список на бронювання.
Але чи справді позначки про порушення чи розшук з’являться після 5 лютого?
В Міноборони роз’яснили це питання. Якщо особа зі статусом «Обмежено придатний» не пройде повторний огляд до 5 лютого, електронний військово-обліковий документ в Резерв+ залишиться без змін. Проте якщо ТЦК надішле повістку на проходження ВЛК, і військовозобов’язаний не виконає умови цієї повістки — в Резерв+ відобразиться статус «в розшуку».
Що робити заброньованим — поради юристів
В умовах невизначеності в заброньованих обмежено придатних є два варіанти — або пройти ВЛК «про всяк випадок», або не робити нічого і ризикувати втратити бронь у разі, якщо Резерв+ таки вирішить поставити їм позначку про порушення.
Ще один можливий варіант — якщо після 5 лютого у Резерв+ з’явиться позначка про порушення, чоловік міг би сплатити штраф і пройти ВЛК до 28 лютого, поки ще має бронь. А потім податися на перебронювання без порушень правил військового обліку.
Але щоб сплатити штраф, каже юристка Анжела Василевська, треба спочатку отримати на руки постанову про порушення від ТЦК. Іноді це вдається зробити без проблем. Але у практиці адвокатки не раз бували випадки, коли постанову не видавали навіть після адвокатського запиту, і в такому разі скасувати чи отримати її можна тільки через суд.
Це означає місяці очікування для військовозобов’язаного — за цей час він уже давно втратить бронь і ТЦК зможуть цілком законно направити йому бойову повістку. Тож Василевська не рекомендує так ризикувати.
Варто пам’ятати, каже вона, що бронювання — «це найбільш вразлива форма відстрочки», і людина, яка хоче на неї претендувати, повинна у будь-якому разі мати «ідеальний військовий облік».
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook