Навіщо скорочують парламентарів?
Скоротити кількість депутатів – популярна в українському суспільстві ідея. Володимир Зеленський обіцяв зробити це ще в ході передвиборної кампанії, а після приходу до влади швидко підготував відповідний законопроект.
У вівторок, 4 лютого, пропозицію скоротити кількість народних обранців з 450 до 300 підтримала і сама Верховна Рада.
Але з остаточним прийняттям такого рішення можуть виникнути проблеми.
Представник президента в Конституційному Суді Федір Веніславський перед голосуванням підкреслив, що, на думку Володимира Зеленського та громадян України, законопроект відповідає інтересам українського народу.
В опозиції назвали законопроект “неякісним” і нарікали на відсутності пояснення, чому кількість депутатів повинна дорівнювати саме 300.
У відповідь в Слузі народу послалися на теорію Конституційного права, згідно з якою при населенні 37 мільйонів громадян в Україні кількість парламентаріїв має становити приблизно 300, максимум 320 народних депутатів.
До підрахунку Кабміну, згідно з яким в Україні проживає 37 мільйонів осіб, у експертів є маса питань. А Слуга Народу вже готова на підставі цього підрахунку, а не перепису, міняти Конституцію.
“Чинна кількість депутатів фактично перейшла у спадок від УРСР. Це та кількість, яка обиралася до Верховної ради УРСР, потім її вже ніхто не міняв. За цей час змінився кількісний склад населення. Тому я вважаю, що 300 – це абсолютно нормально”, – говорить нардеп від партії Слуга Народу Микита Потураєв.
У підсумку, за скорочення кількості нардепів проголосували 236 осіб. Для остаточного прийняття рішення потрібно 300 голосів вже на наступній сесії парламенту.
Глава Комітету виборців України Олексій Кошель вважає тему скорочення кількості депутатів популізмом:
“Останнім часом суспільство асоціює парламентаріїв з “дармоїдами” і “ледарями”, які грають у політичні ігри. Тому політикам, як у минулому, так і зараз, зручно спекулювати на цій темі. Ініціатори пішли шляхом красивого PR-ходу, мовляв, ми втілюємо в життя те, що багато хто тільки обіцяли”.
Політолог Олексій Якубін впевнений, що логіка пропозиції Зеленського інша: “Чим менше депутатів, тим простіше контролювати”. А це вигідно групам впливу, які стоять за парламентаріями.
У самій монобільшості за пропозицію проголосували тільки 197 нардепів із більш ніж 240. Серед них – Олександр Дубинський і Максим Бужанський.
Народний депутат України VIII скликання, експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов вважає, що з набором 300 голосів у пропозиції щодо скорочення кількості нардепів будуть серйозні проблеми.
“Найближче можливе голосування, коли знадобиться 300 голосів, відбудеться у вересні-2020. До цього часу стартує кампанія з місцевих виборів, і у партії влади залишиться ще менше союзників. Більш того, частина скривджених відстороненням від місцевих виборів депутатів “Слуги народу” також можуть перетворитися у внутрішню фронду”, – припускає Попов.
Коментарі експертів:
Народна депутатка Лариса Білозір:
У публічному дискурсі неодноразово піднімалося питання щодо зменшення кількісного складу Верховної Ради (цифри варіювалися від 100 до 350 депутатів). Однак це видається швидше популістичним заграванням із виборцями, довіра яких до головного представницького органу держави завжди була низькою. Реальних підстав для цього немає.
Народний депутат Олексій Гончаренко:
Франція — 900 депутатів у двох палатах на 60 млн населення. Польща, наш сусід, країна, схожа за розмірами, за населенням, — 560 депутатів. Скажіть, ці країни живуть погано? Їм заважає кількість депутатів? А тепер давайте подивимося, де така ж кількість депутатів, яку нам пропонують, — Російська Федерація й Венесуела.
Народна депутатка Ірина Борзова:
Я за якість, а не за кількість! Так це перше читання, перший крок, але рішення, яке підтримають люди. Я особисто голосовула ЗА. А чи вистачить голосів покаже голосування в другому читанні.
“Місто” запитало у читачів: “Скільки, на вашу думку, депутатів має бути в українському парламенті?”
Людмила Василівна, пенсіонерка:
250 депутатів вистачало б сповна. Аби вони ще ефективно працювали, бо зараз жодних покращень люди не відчувають.
- Костянтин, працюючий:
Мені не цікаво, скільки їх там сидить. Все одно від них немає жодної користі.
- Віктор Володимирович, пенсіонер:
-Думаю, що взагалі цих депутатів не потрібно. За все відповідає президент, а вони в нього на побігеньках. Він вирішує, на що накласти вето, а на що – ні.
Сергій, пошуковець:
Вісьмох вистачило б з головою. Чув, що у якійсь країні таке практикують, значить – їм вигідно.
- Ілона, студентка:
150 людей – чим менше їх, тим ефективніше вони будуть працювати. Команди будуть більш збалансовані і зайнятіші.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook