Заїжджий двір, тюрма чи ратуша? Розповіли таємницю старої будівлі у Городківці


На торговій площі села Городківка колишнього Крижопільського району (старовинна назва села – М’ястківка) стоїть велична кам’яниця. Її історія — це суцільна загадка, де дотепер було більше питань, ніж відповідей.


Історію старої будівлі розкрили місцеві краєзнавці спільноти Городківка. Історична спадщина, пише Місто.

Тюрма: найближча до нас пам’ять
Місцеві найчастіше називають будівлю «тюрма» або «турецька тюрма». І це має підґрунтя: у ХІХ–ХХ століттях споруду дійсно використовували як в’язницю.
Особливо пам’ятний трагічний період Другої світової війни, коли тут утримували в’язнів М’ястківського гетто та інших бранців окупаційної влади.
В радянські часи будівля змінила профіль, ставши колгоспним складом.

Остерія (Австерія): з італійської «місце, де власник приймає (гостить) людей».
Іполит Зборовський у 1929 році зафіксував у своєму «Щоденнику»: «Я зареєстрував два дуже цікавих старовинних будинки: «остерію» і ще один… мабуть, колишня в’язниця…». У «Каталозі-довіднику пам’яток Вінницької області» будівлю ідентифіковано як заїжджий двір XVII ст.


“Призначення астерії та заїжджого двору майже тотожні: це місце, де могли зупинитися на перепочинок, обід чи ночівлю подорожні, гості. Враховуючи, що на початку XVII століття містечко М’ястківка активно розбудовувалося поляками та євреями, адже було на той час одним із містечок – форпостів між Диким Полем та Річчю Посполитою, можна впевнено стверджувати: заїжджий двір виконував функцію не лише безпечного та добре укріпленого прихистку для подорожніх купців, а й був зручним і надійним місцем, де можна переночувати, пообідати в корчмі, організувати зустрічі для перемовин, укладання договорів тощо”, – йдеться у дописі.

Ратуша: нове «солідне» ім’я

У книзі «Топографічний опис Подільської губернії кінця XVIII ст.» про кам’яницю зазначено: «Неподалік костелу панська велика кам’яна з достатньою кількістю покоїв та великим кам’яним заїжджим двором корчма, яка називається РАТУШЕЮ, при якій разом є погріб».


Ратуша – це адміністративна будівля, де засідає орган міського самоврядування (магістрат), що традиційно розташована в центрі міста, зазвичай на ринковій площі.

“Що ж виходить: у одній будівлі готель, ресторан і сільська рада? Хоча таке поєднання здається дивним, але все було саме так”, – переконані дослідники історії.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook