По 10-те вересня включно можна змінити виборчу адресу. Це право, передбачене у новому Виборчому кодексі, дало можливість внутрішньо переміщеним особам голосувати на місцевих виборах.
За даними Департаменту соціальної та молодіжної політики, станом на 2020 рік у Вінницькій області живуть 11340 внутрішньо переміщених осіб, з них 6109 у місті Вінниця. У Вінниці 6 років функціонує Донецький національний університет імені Василя Стуса, фактично перший вуз-переселенець.
Це дуже важливо. Ми вже шість років ми живемо у Вінниці і переїжджати не збираємось. Плануємо своє майбутнє пов’язати з вінницькою громадою, тому голосування нам відкриває можливість взяти участь у формуванні політики громади. Ми сплачуємо податки в місцевий бюджет. В мене, наприклад, податки йдуть у громаду, як із заробітної плати за основним місцем, так і з підприємницької діяльності. Мій ФОП зареєстрований у Вінниці. Тому мій голос повинен бути врахований, – каже Сергій Бондаренко, викладач Донецького національного університету імені Василя Стуса.
У Вінницькому міському відділі ведення державного реєстру виборців черги на зміну місця голосування ще тиждень тому не було, електронні заяви подавали по кілька людей в день. Напливу тут чекають в останні дні подачі зав.
Зараз десь 2-3 виборці на день. Із паперовими заявами звертаються зараз одиниці. На місцевих виборах завжди активність найменша, але думаю перед 9 вересням кількість охочих побільшає, – зазначав начальник відділу ведення державного реєстру виборців у місті Вінниця Анатолій Синявський.
За його словами, на парламентських виборах число охочих тимчасово змінити місце реєстрації було значно більшим.
Сотні в день, – каже Анатолій Синявський. – Найбільше число заяв було 713.
За даними державного реєстру виборців, у Вінницькій область на позачергових виборах народних депутатів 2019 року тимчасово змінили місце голосування 8355 осіб. Із них найбільше на Вінницьку область 4623, на другому місці Київ – 751 особа, на Донецьку область – 658, на Луганську – 257. У другому турі виборів президента на Вінниччині тимчасово змінили місце голосування більше людей – 11876. Майже половина – на Вінницьку область 6481, на Донецьку область – 1163, на Луганську – 402, на Київ – 703.
В «ОПОРІ» порахували, процедурою зміни виборчої адреси, що передбачена у Виборчому кодексі, можуть скористатися понад 5 млн громадян України – аби і на місцевих виборах цієї осені, і надалі обирати владу у місці свого фактичного проживання. І це не тільки переселенці, які найнаполегливіше відстоювали право голосувати також на місцевих виборах. Це і внутрішніх трудові мігранти, і люди, які взагалі не мають реєстрації.
Спочатку для зміни місця голосування потрібно було подавати підтверджуючі документи, які б, зокрема, засвідчували місце фактичного проживання. Пізніше ЦВК спростила процедуру.
Тепер, крім паспорта, нічого більше не потрібно. Якщо людина приходить до нас, то потрібен паспорт, а якщо подає заяву онлайн, то потрібен електконний цифровий підпис, – пояснив начальник відділу ведення державного реєстру виборців у місті Вінниця Анатолій Синявський.
Автор Анастасія КОРОЛЬ
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook