До 10 вересня громадяни, що живуть не за місцем прописки можуть змінити адресу голосування. Станом на 3 вересня цією можливістю скористалися близько 18 тисяч українців з них 551 виборець у Вінницькій області, про це свідчать дані Державного реєстру виборців України.
Найбільше звернень по зміні місця голосування було у Вінниці, після неї йде Гайсинський район.
-Нині найбільше змін виборчої адреси у Вінниці – тут більше населення і багато трудових мігрантів та й внутрішньо переміщених осіб значно більше, ніж по районах. Друге місце за кількістю змін виборчої адреси у Гайсинському районі. Там є військова частина і військові офіцери таким чином вирішили реалізувати своє право, – сказав начальник відділу адміністрування Державного реєстру виборців управління у Вінницької облдержадміністрації Андрій Кравченко.
Пори невелику кількість охочих брати участить у місцевих виборах за фактичним місцем проживання, такі зміни у виборчому кодексі є важливими. Останні три роки право голосу на місцевих виборах активно відстоювали громадські активісти по всій країні.
— Вперше люди, які реально живуть за відмінною від їх прописки адресою зможуть голосувати на місцевих виборах. Таких людей 5,5 млн в Україні. Це дуже вагома цифра. Звісно не всі вони будуть голосувати, але забезпечення такого права – необхідність. Це стосується і внутрішньо переміщених осіб, яких серед цих людей не так багато приблизно 1,3 мільйона. А всі інші – це трудові мігранти, – наголосив директор Інституту соціальних досліджень і політичного аналізу Володимир Кіпень.
За його словами, при такій кількості охочих змінити адресу, малоймовірні маніпуляції, яких зазвичай остерігаються під час обговорень нових змін у виборчому кодексі.
— За два місяці, за нинішньою статистикою, виборчу адресу змінили 18 тисяч з цих 5 мільйонів осіб. Таким чином реальна кількість людей, що міняє адреси, незначна. Отже це не є підставою для особливих турбот, відносно того, що це вплине негативним чином на вибори в окремих територіальних одиницях.
Він також наголошує, що окрім права на зміну адреси голосування нові зміни торкнулись і відповідальності. Володимир Кіпень наголошує, що внесені пункти з посилення покарання за маніпуляції. А саме 160 стаття ККУ передбачає штраф або позбавлення волі за підкуп, тому що маніпулювання виборчими адресами розцінюється як підкуп виборця. І 158 стаття ККУ – Надання неправдивих відомостей до органу ведення Державного реєстру виборців або фальсифікація виборчих документів караються позбавленням волі на строк від семи до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від двох до трьох років.
Для того, щоб змінити адресу голосування на місцевих виборах 2020 р. потрібно подати заяву до відділу Державного реєстру виборців. Цю заяву можна подати в паперовому вигляді, тоді потрібно зателефонувати і записатись на прийом до місцевого відділу Державного реєстру виборців, з собою принести паспорт. Проте можна зробити це й онлайн, тобто потрібно зробити електронний цифровий підпис, він замінить паспорт. Процес дуже простий, наголошують експерти, і просять по можливості подавати заяви саме електронно, адже епідемія ускладнює процес подання паперової заяви.
– Два дні тому я змінив свою адресу голосування. Для цього мені знадобилося аж сім хвилин, і все пройшло надзвичайно просто і, сподіваюсь, ефективно. Зараз чекаю на повідомлення про голосування на нову виборчу адресу, за якою вперше матиму змогу голосувати, — каже Володимир Кіпень, який вже шість років має статус внутрішньо переміщеної особи.
Авторка: Анна Бондар
Нагадаємо, встигнути змінити виборчу адресу: скористатися цим правом можуть не тільки переселенці, а й трудові мігранти.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook