Спалах коронавірусу в Італії, де працюють багато українців, випадок зараження коронавірусом у сусідній Румунії, смерть італійської туристки в Австрії – в Україні посилюють заходи безпеки проти небезпечного вірусу. У Вінниці визначили лікарню, в яку в разі підозри на коронавірус доправлятимуть пацієнтів.
Це інфекційне відділення міської клінічної лікарні №1, що на Вишеньці. У нього окреме приміщення, яке має бокси – таких на першому поверсі 5, загалом на 12 ліжок. У кожного боксу два входи: один з вулиці, другий – з приміщення лікарні.
Надвечір 26 лютого інфекційне відділення, його оснащення і готовність медперсоналу до роботи в умовах виявлення хворих на коронавірус перевірив голова облдержадміністрації Владислав Скальський. Поки спілкувався з лікарями, у нього кілька разів дзвонив мобільний – телефонували прикордонники, узгоджувалися певні моменти взаємодії.
– Щодо кордону. Ми уже забезпечили наш Могилів-Подільський прикордонний загін для усіх точок перетину кордону для 100% контролю тих людей, які перетинають кордон, – прокоментував потім Владислав Скальський. – Ми забезпечили додаткові периметри. Будуть забезпечені усі точки перетину державного кордону. Не важливо, чи це наземний кордон, чи це аеропорт. Контакти встановлені, алгоритми дії визначені.
У бокс інфекційної лікарні заходимо з вулиці. Саме через цей вхід сюди доставлятимуть пацієнта. Другі двері у бокс – це вхід для медперсоналу уже з приміщення лікарні. У кожному боксі свій санвузол, необхідне медичне обладнання і першочерговий запас медикаментів.
– Хворий потрапляє сюди через окремий вхід, не виходить у відділення. У нього є свій санвузол, сюди йому передають їсти. Ніхто, крім персоналу, сюди не буде мати доступ, – розповідає Костянтин Ліваковський, директор міської клінічної лікарні №1. – Щодо каналізації, у нас є спеціальний відстійник, у якому знезаражуються відходи. Ремонт у приміщенні робили два роки тому. Але це типове інфекційне відділення. Воно побудоване не сьогодні, воно не переобладнано, і тут все збережено ще з часів готування до холери. Років 47 тому готувалися до пандемій: до холери, до чуми. І це все на часі, механізм протидії однаковий.
За інформацією лікарів, Вінницький лабораторний центр отримав 10 тестів на коронавірус – на перший випадок. У лабораторному центрі і будуть проводити аналізи. В екстреній допомозі визначено дві спеціалізовані бригади, які мають виїздити на такий виклик. В разі потреби кількість таких бригад мають збільшити. Медики запевняють, що обмін інформацією між працівниками інфекційного відділення, сімейними лікарнями, екстреною допомогою, прикордонниками налагоджений.
– Сімейний лікар викликає спеціалізовану бригаду екстреної медичної допомоги, яка також одягнута в костюми індивідуального захисту і доставляє пацієнта за маршрутом, – зазначає лікарка. – Зараз у резерві дві спеціалізовані бригади, якщо треба буде – збільшимо.
Головна інфекціоністка Вінницької області Лариса Мороз каже, що такі боксовані палати є також в районних лікарнях області, загалом їх 89. А усі лікарі, які працюють в інфекційних відділеннях, в тому числі і районних центрах, пройшли навчання, достатньо кваліфіковані, аби протидіяти вірусу і надавати допомогу пацієнтам.
Також за її словами, власне, з коронавірусами Україна уже стикалася. Особливість цього вірусу у тому, що він спричиняє атипову пневмонію. З нею світ теж уже стикався.
– Я не можу сказати сказати, що це «рутинний збудник» цього сімейства, але вони у нас в країні існували, – пояснює Лариса Мороз. – За тими даними, які мають епідеміологи і які дає ВОЗ, світ ще не знає, як повністю боротися з цією інфекцією, можливість пандемії існує. Але варто сказати, що летальність цього захворювання на сьогодні – десь 2,5%. Давайте співставимо, наприклад, з гарячкою Ебола, де летальність понад 60%. Крім того, вірус не такий уже стійкий в зовнішньому середовищі. Він гине при високих температурах, понад 40-60 градусів. На поверхнях він – два тижні, може, до місяці. Але на поверхнях він поступово втрачає свою вірулентність.
Звертає увагу головна інфекціоністка області на вік захворілих і померлих від коронавірусу.
– Дуже малий відсоток дітей, які захворіли. Уже є інформація, що новонароджена дитинка, яка заразилася, одужала, – зазначає Лариса Мороз.
Так, є уразливі групи населення. Ми будемо пропонувати запровадити більш потужний санепідрежим у тих медичних закладах області, де перебувають люди похилого віку, у яких знижений імунітет. Це онкодиспансер, відділення гемодіалізу, онкогематологія, госпіталь інвалідів… – там де, люди похилого віку і зі зниженим імунітетом. Той максимум медикаментів і додаткових заходів, якщо розвивається атипова пневмонія, у нас є.
Лариса Мороз каже, що розглядається можливість дезінфекції громадського транспорту, так як це робиться під час епідемій грипу.
– Ми про це говорили з міською радою. Тому що механізм передачі – повітряно-крапельний і заходи профілактики практично такі ж самі, як при грипі чи інших ГРВІ, – пояснює вона.
Мешканцям області Лариса Мороз радить не панікувати, дотримуватися гігієни і в разі потреби одразу звертатися до сімейного лікаря. Вінничан запевняють, що коли у пацієнта температура, цього разу сімейні лікарі не скажуть: збирайтеся і приходьте на прийом.
– Викликати лікаря, і в телефонному режимі лікар буде ставити такі питання, які його спрямують: чи це підозра на коронавірус, – пояснює Лариса Мороз. – Тому що якщо людина приїде громадським транспортом, ще в черзі посидить, то є можливість, що усі, хто її оточував, ці контакти теж треба буде ізолювати на 14 днів. Лікарі будуть відповідати на телефонні дзвінки і вирішувати це в телефонному режимі.
Обовʼязково зателефонувати лікарю медики радять, якщо температура у людини піднялася до 37,8-38,0 градусів, а якщо людина була в ендемічному регіоні – це будь-який підйом температури.
Вдома і на роботі мешканцям радять провітрювати приміщення, якщо є можливість – кварцувати. Мити руки, дбати про гігієну. І оберігатися великих скупчень народу.
До речі, журналістів головна інфекціоністка області Лариса Мороз просить не «підігрівати ситуацію», а просто давати ту інформацію, яку повідомляють лікарі.
– Ми вам розповідаємо, ми нічого не приховуємо, будь ласка, відображайте те, що ми говоримо, не добавляйте нічого свого. Ніяких чуток, нічого. От пряма мова, в лапках, і даємо, – каже вона. – Ми відкриті, ми будемо повідомляти, ми нічого не приховуємо. Якщо буде випадок… а я думаю, що він може бути, бо зараз дуже потужна комунікація, і на жаль, така можливість завозу і виникнення таких випадків у нас в країні є. Але ми в тому арсеналі, що у нас є, максимально готові.
Нагадаємо, українців немає серед заражених коронавірусом в Італії.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook