У Немирові активісти впорядкували цвинтар часів Першої світової

У Немирові 14 листопада активісти впорядкували цвинтар часів Першої світової війни, де поховані вояки різних національностей. Про це інформує спільнота “Немирів – громадський контроль”.

“Дивлячись на ці фото, сльози підходять клубком до горла, але від емоцій змішаних: позитивних і мінорних, сумних. Сумних, бо в цьому клаптику нашої землі лежить 151 хлопець – син, брат, чоловік, тато… Їхні рідні не могли з ними попрощатися. Поховали їх чужі люди. Не плакано над їхніми домовинами, не несено вінків, квітів, рідко хто запалить їм тут лампадку”, – пишуть у Фейсбук активісти.

Кілька прізвищ похованих вдалось встановити, решта – безіменні.

З немирівських церковних книг та інших архівних документів з’ясувалось, що тут поховані (мовою записів тих років):

  • Deak Valev – 25 років
  • Nicolaus Simon Martin – 23 роки
  • Alex Maria Frashin – 28 років
  • Jozef Weber
  • Peter Istvan Arba
  • Andreas Bajazs – 26 років
  • Rudolf Albert Orosz

Решта солдатів – безіменні і отець Іван Кипріян, який хоронив вояків, так про це написав: «Дня 13 вересня 1914 року була битва під Немировом, де полягло більше жовнірів, але що тутешні люди повідрізували бляшки з назвами жовнірів, то годі було їх всіх знати. Всі, записані поіменно, мали при собі бляшки. Я відправив на кладовищі в Немирові над двома гробами, де похоронено 36 жовнірів, межи ними господарі (далі нерозбірливо написано). … по полях таких похоронено більше трупів австрійських жовнірів. о. Іван Кипріян».

Згідно з іншим документом від 6 липня 1928 року дізнаємося, що на воєнному цвинтарі в Немирові на полі Стефана (прізвище нерозбірливе), яке має ширину 22 і довжину 28 метрів, поховано 151 вояка. Імена 39-тьох відомі, імена 112 – невідомі.

Судячи з інших документів, поховання з немирівського міського цвинтаря було перенесене на окреме місце і створено військовий цвинтар.

“Трохи сумно, бо, маючи досвід подорожей країнами Європи, знаю, що цвинтарі, на яких лежать вояки І світової війни – дуже ретельно впорядковані, часто, кожен загиблий – в окремій могилі, з гарним хрестом. Лежить там чимало й українців і їхню світлу пам’ять вшановують. Нам ще треба цього вчитися. Вчитися пошани до тих, чиє тіло вже спочиває в землі”, – пише один із активістів, який долучився до впорядкування кладовища.

Нагадаємо, у Немирові хочуть впорядкувати цвинтар часів І Світової війни.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook