Парламентські партії вигадують, як на місцевих виборах усунути конкурентів – регіональні політичні проєкти

Місцеві вибори відбудуться за планом – у жовтні, як це і передбачено Конституцією. Щоправда, багато нюансів можемо отримати просто по факту, під час і в момент самих виборів.

Так, Центральна виборча комісія уже заявила, що занепокоєна запланованим зменшенням видатків на проведення виборів із 2 млрд 154 млн гривень до 1 млрд гривень. А міські голови почали говорити про те, що парламентські партії у кулуарах жваво обговорюють історію, яким чином на місцевих виборах не дати можливості регіональним політичним проєктам взяти у них участь.

Направду, інформація про те, що на місцевих виборах-2020 і парламентські партії, і провладна партія усіляко намагаються укріпити свої позиції шляхом унеможливлення участі у виборах т.з. регіональних політичних проектів, циркулювала давно. Але тільки нещодавно про це заговорили вголос.

– Вигадують різне, зокрема, про обмеження прохідного бар‘єру 5% або двома третинами, або через заставу. Я можу сказати, що такі речі є по своїй суті антиконституційними, — каже мер Дніпра Борис Філатов. – Ті, хто вигадує і вкидає цю ідею до політичного порядку денного, повинні розуміти, що вони позбавляють людей права обирати та бути обраними.

Таку думку мера Дніпра підтримав також міський голова Львова Андрій Садовий.

– Якщо чинна влада буде думати «а який закон такий ухвалити, щоби створити проблеми», то це є глупо. Треба думати, які закони ухвалити, щоб об’єднати Україну, – зазначив Андрій Садовий.

Водночас мер Дніпра підмічає ще одну нову тенденцію: міських голів намагаються виставити «феодальними баронами», які начебто хочуть «розтягнути країну на шматки». На думку Філатова, це робиться для того, щоб звернути децентралізацію, яку успішно впроваджувала попередня влада і ця реформа уже дала свої результати, у тому числі, і в укріпленні позицій та впливу місцевих громад.

-Замість того, щоб будувати державу знизу, від територіальних громад, і посилити реформу децентралізації – її звертають і роблять централізацію. При цьому перекладають з хворої голови на здорову і намагаються показати усіх мерів феодальними баронами, крадіями і корупціонерами, – заявив Філатов.

За його словами, зараз міські голови усіх міст об’єднали зусилля і тримають єдиний фронт.

Виборчий бар’єр у 5% перередбачений ухваленим Виборчим кодексом. Значно збільшений рівень застави, яку мають внести партії і кандидати і не тільки на посаду міських голів.

– Партія має акумулювати ці гроші спочатку на своєму партійному рахунку – і тільки потім вносити їх уже на спеціальний рахунок. Для Вінницької області це понад 2 мільйони. Ну, і чемпіон – це Київ, де суми зашкалюють близько 4 мільйонів. Коли фахівці порахували, то з’ясували, що вартість посади мера Києва – більша, як вартість посади президента, там грошова застава на президента менша, ніж зараз буде для мера Києва, – так коментував у лютому особливості нового виборчого законодавства представник КВУ у Вінницькій області Владислав Телень.

Водночас за результатами соціологічних дослідженнях експерти відзначають значне посилення позицій для т.з. регіональних політичних проєктів. Власне, самі місцеві політичні проєкти для місцевих виборів ніколи не були новиною. А от таке посилення позицій – так.

Наприклад, та ж соціологічна група «Рейтинг». За результатами їх опитування, яке було оприлюднено нещодавно, підтримка партій, якщо їх очолить мер міста, становить: Івано-Франкцівськ – 63%, Хмельницький – 58%, Чернігів – 57%, Вінниця – 51%, Харків – 50%, Маріуполь – 45%, Тернопіль – 42%, Одеса – 40%, Кропивницький – 38%, Дніпро – 33%, Запоріжжя – 32%.

До речі, нижче 10% підтримка партій мера тільки у Херсоні, Сєвєродонецьку і Полтаві.

Вінничани уже голосували за т.з. місцеві політичні партії: і у міську раду, і в обласну раду. Останній приклад – Українська стратегія Гройсмана, яка хоч і не пройшла у парламент на минулих виборах до Верховної Ради, але по області отримала навіть дуже конкурентний результат – другий після «Слуги народу», обійшовши нинішні парламентські партії.

Сьогодні, за тим же опитуванням «Рейтинга», на Вінниччині якби місцеві вибори відбувалися наступної неділі, за «Українську стратегію Гройсмана» проголосували б 10% опитаних і 13% тих, хто має намір голосувати. Це другий результат після провладної партії. І знову значно вищий, ніж у парламентських партій, таких як ЄС, «Батьківщина» чи «Голос».

… Тож парламентським партіям напередодні місцевих виборів справді є про що подумати. І було б добре, якби вони думали про виборців.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook