До п’яти районів Вінниччини, які уже погодив Кабмін, може додатися шостий – Жмеринський. Про таку можливість розповіла народна депутатка Лариса Білозір 23 червня на засіданні координаційної ради з питань місцевого самоврядування у Вінницькій облраді.
-Наразі у 24 областях затверджені перспективні плани і утворено 1470 громад. Зараз дискусії точаться по кількох областях, зокрема і по Вінницькій. Можна наполягати на створенні, якщо Жмеринський, Барський та Шаргородський райони вирішать об’єднатися. Можна додати Літинський район, а можна і без нього – треба радитися з людьми. Якщо регіональна робоча група проведе засідання і там ухвалять рішення, то все буде.
За словами народної депутатки зараз тривають консультації щодо утворення на Вінниччині шостого району. Також вона каже, що нові пропоновані райони утворюються для організації, в першу чергу, державної виконавчої влади, і ключовим тут є максимальна ефективність з мінімальними затратами на її утримання. Кожен район, за словами Лариси Білозір, – це додаткових 100 млн.
-Додатковий район – це додаткові гроші, будуть збережені районні ради. Вони не будуть наділені повноваженнями, але керуватимуть спільною комунальною власністю – вторинка, спорт, обдаровані діти – все це залишиться. Повноваження, щоправда, не будуть перетинатися, – зазначає народна депутатка.
За затвердженим Кабміном проєктом, Жмеринка, Бар і Літин, про які каже Лариса Білозір, входитимуть до Вінницького району. Шаргород – до Могилів-Подільського. Тож фактично перерозподіл відбудеться здебільшого по майбутньому Вінницькому району, який і найчисельніший – понад 766 тисяч жителів.
Керівник Ресурсно-інформаційного центру «Громади Вінниччини» Андрій Кавунець каже, що пропозицію про шість районів Вінниччини озвучував ще раніше експерт Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко спершу на засіданні у Вінниці, потім на профільному комітеті Верховної Ради.
-Дійсно, деякий сенс в цьому є. Особливо з огляду концепції реформування місцевого самоврядування, в якому зазначено, що один район – від 150 тисяч населення. У Вінницькій області – 1 млн 650 тис., і область спокійно може мати до десяти районів, – пояснює Андрій Кавунець. Утім апелювати тут до думки людей, чи хочуть вони ще один район, – це маніпулювання. Адже при теперішньому розподілі повноважень між різними рівнями адміністративно-територіального устрою, район залишається без повноважень. Мешканцю байдуже, де буде райцентр. Він ніколи туди не поїде за якоюсь послугою. Район – це просто місце, де буде сидіти голова райдержадміністрації.
На думку експерта, шість районів на Вінниччині буде виглядати більш логічно, але для людей зрештою це не буде мати жодного значення.
-Логічно з точки зору доїзду до районного центру, але це буде краще для того ж голови райдержадміністрації, якому простіше буде доїхати в якусь громаду. Якщо вже держава вирішила створити райони, щоб зберегти вертикаль, то позиція така: чим більше районів, тим більше вони будуть доступні. Щодо кількості, то ні 3, ні 5, ні 6 районів впливу на якість життя мешканців не матимуть, – зазначає Андрій Кавунець.
Він пояснює, що раніше була така велика кількість районів, бо райдержадміністрація надавала базові послуги: у сфері медицини, освіти, культури тощо. Зараз ці послуги фактично передали на рівень громад. Досі не визначено чітко, за що відповідатимуть райони, районні ради і райдержадміністрації.
-Для мене головним показником формування будь-якої територіальної одиниці є доступність відповідних послуг. Ми маємо ставити питання, як туди потраплять мешканці для отримання послуг, якщо послуг там не надають? Для особистого задоволення можна створити ще один район, але в нас шість міст обласного значення, деякі міста спитають, “а чому не ми?”. Це ніби й дослухання до думки мешканців з боку ініціаторів, а по факту це підміна понять, – каже Андрій Кавунець. – Краще б у мешканців питали при створенні ОТГ, куди вони хочуть їздити. Але тоді їх не питали, а зараз роблять вигляд демократії.
Нагадаємо, у двох районних підрозділах поліції Вінниччини відбулись кадрові зміни.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook