Вслід за іншими місцевими радами депутати Вінницької обласної ради також підготували звернення до Президента України, Верховної Ради та Кабінету Міністрів про скасування абонентської плати за транспортування газу. Ініціатором звернення Вінницької облради став Геннадій Мазур – голова постійної комісії Вінницької облради з питань бюджету, фінансів та обласних програм («Батьківщина»).
Постанову НКРЕКП, якою запроваджується плата за транспортування газу, у зверненні називають «ганебною», а керівництво країни просять «терміново» її скасувати.
«Абонплата за надану потужність не підпадає під субсидіювання. Тобто споживачі можуть отримати субсидію на покриття купівлі газу, а за приєднану потужність мають сплатити живі гроші, – сказано, зокрема, у зверненні. – Рішення НКРЕКП щодо встановлення абонентської плати за транспортування газу призведе до негативних соціальних наслідків для українського народу. Вважаємо, що такі нарахування несправедливі, адже українці самі проводили трубопроводи з блакитним паливом до своїх осель.
Враховуючи, що за кожен день прострочки платежу споживач, окрім оплати послуги розподілу, має сплатити ще й компенсацію, яка дорівнює розміру самої плати – тобто фактично за період, на який прострочено платіж, споживач має сплатити подвійний тариф за розподіл».
Напередодні сесії звернення про скасування плати за транспортування газу розглянули на засіданні Постійної комісії обласної ради з питань житлово-комунального господарства, енергоефективності та енергозбереження. Пояснювати додаткову платіжку довелося Сергію Кібітлевському, представнику адміністрації ВАТ «Вінницягаз».
– На території Вінницької області ліцензію на транспортування газу має кілька підприємств, найбільший – з них це «Вінницягаз». Ми обслуговуємо близько 17 тисяч кілометрів мереж, – пояснив він. – До 1 січня 2020 року в ціні на газ було чотири складові: природній газ, послуга магістрального транспортування, націнка газопостачального підприємства і послуги з розподілу природного газу. Із 2015 року ми розділяємо функцію постачання і розподілу газу. Щоб ми не впливали на вибір постачальника газу. Наші витрати – фіксовані. З точки зору законодавства, кожен споживач, який приєднаний до газової мережі, – є користувачем інфраструктури. Відповідно він має оплачувати. Всі споживачі області оплачують цю послугу. «Вінницягаз», вибачте, фіолетово – буде окремий споживач, який не користується газом, платити за це чи ні. Якщо цей користувач не платить – за нього заплатять інші.
«Фіолетово» від представника «Вінницягазу» прозвучало, коли він пояснював ситуацію про користувача з Іллінців, який ще не встиг навіть скористатися газом у своєму новому будинку, але вже отримав платіжку за транспортування.
Як з?ясувалося тут же, на засіданні комісії, депутати самі не повністю розуміють, чим відрізняється транспортування газу від розподілу газу…
На комісії звернення про скасування абонплати за транспортування газу підтримали. Голова комісії Андрій Ковальов повідомив, що депутати Вінницької обласної ради також підготують ще одне звернення – до НКРЕКП.
– В подальшому ми звернемось до НКРЕКП з питанням про роз’яснення, щодо різниці між транспортуванням газу і розподілом, – зазначив Андрій Ковальов. – Ми хочемо від НКРЕКП отримати офіційну відповідь і позицію. Вони схвалили проєкт рішення до Кодексу розподільчих систем, це дасть можливість нам для тих споживачів, які не споживають газ, не сплачувати в повному об’ємі саме абонентську плату. Це наші конкретні кроки, які ми комісійно вирішили. Я сьогодні почув від їх керівника, що в них є 60% втрат технологічного газу, є величезна кількість працюючих… Як на мене, то, принаймні, треба провести фінансовий моніторинг та аудит втрат. Тому що вони все це покладають на розмір цієї абонентської плати, яку кожен споживач сплачує. Краще, звісно, цю абонплату за транспортування відмінити взагалі.
Щоправда, Андрій Ковальов визнає, що у цьому разі на ситуацію місцеві депутати вплинути не можуть.
– Ці питання треба вирішувати на законодавчому рівні. Тому ми підготували звернення до Верховної Ради щодо скасування цієї норми в законі про газорозподільчі мережі, – пояснив голова постійної комісії з питань ЖКГ. – На жаль, це суб’єкт природньої монополії («Вінницягаз» – Авт.), і він навіть сьогодні каже, що вони не планують виконувати рішення Антимонопольного комітету. Я погоджуюсь з тим, що справді повноважень у Вінницької обласної ради для самостійного вирішення таких питань немає.
21 лютого на сесії Вінницької обласної ради депутати підтримали звернення до керівництва країни про скасування абонплати за скасування газу. За проголосували 47 депутатів. Голосували рішення без обговорення.
Звернення до керівництва країни з вимогою скасувати плату за транспортування газу уже ухвалили ряд місцевих рад, серед них: Житомирська міська рада, Кам’янець-Подільська міська рада, Волинська обласна рада, Дрогобицька міська рада, Костопільська районна рада, Первомайська міська рада, Бердичівська районна рада.
Ірина ЖУК, Анастасія КОРОЛЬ
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook