Яка різниця між КТ і МРТ та які протипокази до діагностики

Оглядова рентгенографія ознаменувала початок ери візуалізуючих інструментальних обстежень і досі залишається актуальним методом. Але інформативність рентгенограм сумнівна при великій кількості патологій, тому людство знаходиться у пошуку альтернатив. КТ і МРТ — сучасні методи діагностики, між якими є спільна риса. Так, і комп’ютерна, і магнітно-резонансна томографія дозволяють отримати зображення тонких зрізів тіла в усіх площинах. Завдяки цьому тіні від окремих органів не накладаються одна на одну, можна чітко оцінити межі анатомічної структури, а також дослідити функціональний стан.

Сьогодні в діагностиці величезної кількості хвороб в сфері онкології, нейрохірургії, гематології та інших галузей медицини надають перевагу КТ або МРТ. Втім, між цими методами величезна прірва: починаючи від принципу дії, закінчуючи показами і протипоказами. Більшість пацієнтів не розуміють різниці, тому навколо рентгенології ходять міфи, що значно ускладнюють роботу спеціалістам. В цій статті постараємось розставити всі крапки над “і” та провести чітку межу між КТ і МРТ.

Історія методів та базові принципи

Фундаментально різні дослідження народились з різницею в один рік, проте потенціал методів оцінили по-різному. Так, Нобелівська премія за розробку КТ була присуджена в 1979-му, а за розробку МРТ — в 2003-му. Навіть цей факт вже свідчить про те, що магнітний резонанс — більш складний, високотехнологічний, дорогий і оригінальний метод.

Справді, комп’ютерну томографію за принципом дії можна вважати вдосконаленою рентгенографією. Ділянка тіла опромінюється рентгенівськими променями, і на підставі отриманої інформації програма конструює зображення. При обстеженні на МР-томографі пацієнт вводиться в зону потужного магнітного поля, внаслідок дії якого атоми водню в клітинах починають коливатись. Ці коливання реєструє аналізатор, а комп’ютер знову ж таки моделює томограму автоматично.

Таким чином, серед схожих рис методів можна виділити наступні: автоматизація, потреба в програмному забезпеченні, можливість обстеження тільки в горизонтальному положенні, отримання томограм (тонких зрізів у великій кількості). Відмінностей набагато більше:

  • Принцип дії (КТ – рентгенівські промені/МРТ – коливання атомів в магнітному полі)
  • Тривалість обстеження (МРТ займає більше часу)
  • Вартість обстеження (зазвичай КТ дешевше)
  • І головне — особливості візуалізації структур. Лікар будь-якого профілю здалеку відрізнить томограми хоча б за кольором кісток. На знімках КТ вони яскраво білі, на МР-томограмах — тьмяні і сірі.

Покази

Щільні тканини та порожнисті органи краще візуалізуються на КТ, тоді як паренхіматозні органи та інші м’які тканини переважно досліджують за допомогою магнітного резонансу. В той же час, через довготривалість останнього методу в невідкладних станах також перевагу віддають комп’ютерній томографії. Тому можна виділити різні групи показів до призначення обстежень:

  • Центральна нервова система. У випадку інсультів частіше звертаються до КТ, бо це швидко і доступно. Але характер змін в мозковій тканині можна побачити чітко тільки на МР-томограмах, тому розсіяний склероз, доброякісні і злоякісні пухлини, метастази а також мілкі вогнища при ішемічному інсульті діагностують за допомогою МРТ.
  • Серцево-судинна система. Тут цілком і повністю віддають перевагу магнітному резонансу (особливо в діагностиці патологій міокарда). Хоча КТ-ангіографія — теж дуже популярний метод.
  • Опорно-рухова система. Перевага у комп’ютерної томографії, але при дослідженні суглобових поверхонь і зв’язок краще оцінювати МР-зрізи.
  • В стоматології, щелепно-лицьовій хірургії та оториноларингології на першому місці КТ — за допомогою рентгену можна оцінити стан пазух, зубів, орбіт, щелеп, скроневої кістки.
  • Органи травлення, особливо в онкології, досліджують за допомогою МРТ. Але КТ з контрастуванням також достатньо інформативне.
  • Гінекологія та урологія — також парафія магнітного резонансу. Але камінці при СКХ краще видно на КТ. До речі, будь-які камінці краще досліджувати рентгенівськими променями — і в жовчному міхурі, і в слинних залозах, і навіть в підшлунковій залозі.
  • Кістковий мозок майже повністю складається з жирової тканини, тому його можна диференціювати тільки на МРТ. Всі хвороби системи кровотворення діагностують за допомогою магнітного резонансу.

Протипокази

Не обходиться і без цього, інакше один метод витіснив би інший з ринку. Протипокази бувають відносні і абсолютні. Фактори з першої категорії можна скоригувати або знехтувати ними при відсутності альтернатив. Тому розглянемо тільки абсолютні протипокази:

  • Для КТ це вагітність в будь-якому триместрі та алергія на контрастні препарати.
  • Для МРТ — перший триместр вагітності та наявність електронних або металевих імплантів, які можуть вплинути на роботу томографа або на здоров’я пацієнта.
  • Спільні протипокази — виражена клаустрофобія, неадекватна поведінка пацієнта, вкрай важкий стан, вага більше 150 кг (деякі томографи мають обмеження в 180 кг).

Підсумки

Обидва методи безумовно являються незамінними. В деяких випадках для оцінки перебігу хвороби в динаміці або постановки точного діагнозу пацієнт потребує обстеження у fusion-режимі (поєднання КТ і МРТ). Більше того, сьогодні існує безліч відгалужень в обох напрямках — СКТ, МСКТ, КТ-ангіографія, МР-дифузія і перфузія, DWI тощо.

Результат напряму залежить від якості апарата, підготовки пацієнта та кваліфікації рентгенолога. Наприклад, в лікувально-діагностичному центрі МЕДІЛЮКС можна обстежитись на МР-томографі Siemens MAGNETOM Avanto з потужністю магнітного поля 1,5 Тесла. В будь-якому випадку перед обстеженням пацієнт має проконсультуватись зі спеціалістом. Пам’ятайте: самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook