Що таке ніж виживання? Чим він відрізняється від тактичного ножа?

Реклама

Терміни “тактичний ніж” та “ніж виживання” часто використовуються як синоніми, але насправді вони позначають зовсім різні інструменти, які, хоча й мають спільне коріння, відрізняються і за призначенням, і за своєю історією. Просто треба розрізняти між собою ножі виживання та тактичні ножі, які дійсно розроблялися та використовувалися для виконання своїх суто специфічних завдань, і звичайні маркетингові назви, які часто використовуються не зовсім правильно і не зовсім там де треба. Розберемося у цьому питанні детальніше і, як то кажуть, спробуємо розставити всі крапки над “і”.

Звідки (і для чого) взялися ножі виживання?

AD_4nXfyAWuDdoeicREboHc9J1Js5-wXFeh4o_p4aSCpDskmSfS8ORtu0KkWl4c-rCSP2rzfS_6VqWrJT5O3ZR6AdJyZ7oDxXID3ARmc0Qmqr8_4bmLrxiFZ0Kfjb37ACfnRrUpkAlvShEZ5eMJKWxGqUhU4qfY8?key=L7Vwz0NSiJazcwvUWDoaaA

Історія справжніх ножів виживання тісно пов’язана з військовою авіацією. У середині XX століття, коли літаки були ще менш надійними надійними, чим зараз, пілоти, які потрапляли у аварії, часто опинялися далеко від цивілізації, в диких умовах. Для виживання їм потрібен був універсальний інструмент. Так з’явилися спеціальні ножі для виживання, які входили до складу аварійного спорядження льотчиків.

Одним з найвідоміших прикладів таких ножів є Camillus USAAF Folding Survival Machete. Цей ніж був розроблений для американських ВПС під час Другої світової війни. У тихоокеанському регіоні пілоти не так вже й рідко саджали свої пошкоджені літаки у джунглях чи на вкриті густою тропічною рослинністю безлюдні острови. Тому не дивно, що за своєю конструкцією, як видно із назви, цей ніж був… складаним мачете!

Походження ножа для виживання ВВС можна простежити до часів відразу після Корейської війни. Міністерство оборони США розробило вимоги до нових ножів виживання для екіпажів літаків ще в жовтні 1953 року. Це був документ MIL-K-8662 (AER). Ідея, викладена у документі, була подвійною: надати екіпажу можливість швидко звільнитися з літака (зокрема, розрізати алюмінієвий борт або розбити скло, якщо нормальний вихід з літака буде заблоковано). А потім дати їм інструмент, який допоможе захистити себе та вижити на землі. 

Саме тому на Ontario 499 ми можемо побачити пилку на обуху та велику масивну “гайку” – навершя. Ударна поверхня навершя має допомогти вибити ілюмінатор або розбити скло фонаря пілота. А пилка призначена для розпилювання тонких алюмінієвих бортів літака.

І саме тому багато хто з власників китайських ножів виживання, куплених у інтернеті, скаржиться, що пилкою на ножі не зручно пиляти гілки, а навершя насправді не зручно використовувати, як молоток! Бо у справжньому ножі виживання вони для цього і не призначались!

Сучасні ножі виживання багато у чому повторюють конструктивні особливості пілотських ножів виживання. Але, на жаль, часто вони роблять це не дивлячись на справжню історію і справжнє призначення цього типу ножів.

Часто такі ножі купують лише тому, що виглядають вони круто та брутально. Але якщо ви не плануєте падати на літаку у джунглі, саме такий ніж вам навряд чи знадобиться.

Чим ніж виживання відрізняється від тактичного ножа?

Відрізняються ці типи ножів і призначенням і історією виникнення. Якщо ніж виживання спершу з’явився, як інструмент для екіпажів літаків ВПС, то тактичний ніж є своєрідним еволюційним розвитком бойового армійського ножа.

Діло в тому, що ще в роки Другої Світової американські морпіхи почали скаржитись, що стандартні бойові ножі майже не використовуються ними в бою, а ось в побуті оказуються доволі не зручними. Доволі тонким кинджаловидним клинком не зручно користуватись для розкриття ящиків, консервних бляшанок, ремонту спорядження, влаштування таборів та позицій. У кинжаловидного леза навіть немає обуху на який можна натиснути, щоби посилити різ чи, наприклад розколоти полінце.

Тобто військовим знадобився ніж, який став би більш корисним у побуті. Бажано без остаточної втраті бійцівських можливсотей.

AD_4nXcnNQsv458Ue4Mk-ZcXn8jW2SHs6WQ-s3-cgh1XQUeSFD3EkY2RVoi3HCBLHaV01uOPaj2JSxBhs3zqMCrGrkcGHH-m-7MJLoOIyPpxMiEU10FD8JuTvlxTpvYmq_Y-LDSZ4hWbWYr2g4TJ0wf3mtQxnPw?key=L7Vwz0NSiJazcwvUWDoaaA

Grand Way 2765 UB-N – репліка славнозвісного KA-BAR, адаптована для вільного продажу в Україні

Саме так і появився усім відомий KA-BAR, який був розроблений, як своєрідний гібрид між мисливськими та армійськими ножами. Ніж виявився дуже вдалим і простояв на озброєнні багато десятиліть.

Ну а першим ножем, який офіційно отримав назву “тактичний”, мабуть став SOG Government-Tactical, який використовували бійці спецпризначення ЦРУ під час війни у В’єтнамі. Слово “тактичний” стало доволі непоганою назвою для універсального (а не суто бойового) ножа, який призначений для використання військовими у польових умовах.

Та і сама концепція показала себе дуже вдалою, тому тактичні ножі отримали велике поширення і стали популярними не тільки серед військових. Бо багато з таких ножів виявляються корисними і у складному поході і навіть на полюванні (на відміну від тих же псевдо ножів виживання).

Звісно, у магазинах також продається багато ножів. які тільки називаються тактичними, а насправді ними не є. Але, якщо ви знаєте, що це за тип ножа, та для чого він потрібний, відрізнити щось функціональне від фейку буде не так вже й складно.

Чим би ми порадили замінити громіздкий та незручний фейковий ніж виживання у реальному житті?

Відповідь проста. Ми б рекомендували би вам купити собі мультитул.

Давайте розглянемо детальніше, чим відрізняються ці інструменти і який з них краще підійде саме вам.

  • Переваги:

Багатофункціональність: Мультитул об’єднує в собі відразу кілька інструментів: ножиці, пилку, відкривачку, викрутки тощо.

Компактність: Мультитули зазвичай мають невеликі розміри і вагу, що дозволяє легко носити їх з собою. На відміну від того ж “ножа виживання”. Справжній пілотський ніж виживання не носили із собою щодня. Його возили у літаку. Саме тому він міг бути таким великим. Для походів та повсякденного використання краще за все підійде саме зручний і компактний “мультіінструмент”.

Спеціалізація: Кожен інструмент в якісному мультитулі спеціалізований на виконанні певної задачі. Пилка дісно пиляє, ножиці ріжуть, плоскогубці також добре справляються зі своїми задачами. Модель с гарною ергономікою, що підійде саме вам знайти також не проблема, бо вибір дуже великий.

  • Недоліки:

Міцність: Дешеві мультитули часто бувають не дуже ндійними. Якщо ви хочете, щоби складана конструкція була якісною, вибирайте щось від виробника, який зробить усе як треба. Навіть якщо такий інструмент обійдется вам дещо дорожче. Насправді міцні та надійні армійські та професійні мультитули дійсно існують.

Функціональність: Не всі інструменти в мультитулі можуть бути необхідні в конкретній ситуації. Тому вам треба буде уважно вибирати мультитул, комплект інструментів якого підійде саме вам. Але зробити це також цілком реально. Час, витрачений на пошуки, виправдає себе цілком та повністю.

Джерело – https://grandway.ua 

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook