Резорбція або атрофія кістки щелепи на сьогодні є вельми поширеною проблемою, з якою стикається практично кожен пацієнт, який переніс видалення одного або декількох зубів. Атрофією в цьому разі називається зниження обсягу щелепної кістки за всіма параметрами, включно зі зниженням щільності кісткової тканини на місці порожньої лунки. Чому резорбція відбувається, чим це загрожує і чи можна не тільки вирішити, а й надалі не допустити повторення проблеми – відповіді далі в матеріалі.
Джерело інформації: http://cis.ua/implantatsiya-zubov/
З яких причин відбувається руйнування кістки щелепи?
Ключова причина цієї проблеми – втрата рідних зубів. Якщо будь-який орган в організмі припиняє функціонувати, припиняється і його кровопостачання. Таким чином, поки зуб стоїть та щелепна кістка приймає навантаження, все гаразд. Коли ж воно зникає, кровотік в точці зниклого зуба припиняється, що в перспективі призводить до резорбції.
Але варто зазначити, що видалення зуба – це не єдина причина. Також атрофію можуть спровокувати:
- запалення в ротовій порожнині;
- захворювання організму, які впливають на кістки;
- порушення кровотоку через патології ССС;
- неправильний прикус;
- тривале носіння “мостів” і знімних протезів;
- травмування щелепи.
Яких наслідків слід очікувати?
У результаті атрофії розвивається велика кількість різних проблем. Як мінімум, це функціональні порушення, адже зуби, що залишилися, приймають на себе більше жувального навантаження, що прискорює їхнє руйнування. Також деякі зуби починають поступово змінювати своє положення в ряду, адже в них пропадає бічна опора.
Серед основних наслідків різного ступеню складності можна виділити:
- виникнення безлічі зморшок;
- впадання губ у рот;
- млявість жувальних і мімічних м’язів;
- порушення прикусу;
- проблеми з мімікою;
- проблеми з травленням через складнощі з жуванням їжі;
- порушення чіткості дикції.
Які існують способи нарощування кісткової тканини?
Сучасні технології розвинулися настільки, що тепер атрофія щелепної кістки більше не є серйозною перешкодою для протезування. Сьогоднішня стоматологія готова запропонувати відразу кілька способів відновити колишні обсяги тканини. Найчастіше використовують такі варіанти для нарощування кістки щелепи:
- Автотрансплантація. Власний кістковий матеріал пацієнта у потрібній кількості переміщується до щелепи. Через свою травматичність метод використовується вкрай рідко.
- Біомембрана. Також вона називається бар’єрною мембраною. Її встановлюють для того, щоб відновлювальні м’які тканини не заповнили порожнечу після видалення зуба. Всередину лунки закладається остеопластичний матеріал, який потім ізолюється мембраною. Завдяки цьому створюється бар’єр, який спрямовує ріст клітин.
- Остеопластика за допомогою гранул. Метод застосовується для нарощування кістки для імплантації в висоту. Операція виконується за допомогою розсічення ясен і заповнення лунки спеціальними остеопластичними гранулами. Розсічення перекривається біомембраною і пінами. Може супроводжуватися також установкою імплантату. До цього способу стоматологи звертаються найчастіше, оскільки він найменш травматичний і найбільш комфортний для пацієнта.
- Розщеплення кістки. Застосовується, якщо не вистачає ширини так званого альвеолярного гребеня. Виконується поділом кістки на дві половини. Всередину вкладають остеопластичну масу, а зверху укладають біомембрану, яку перекривають ясенним клаптем і вшивають. Так можна збільшити щелепу поперек для появи достатньої кількості місця для імпланта.
- Синус-ліфтинг. Полягає у відновленні повного обсягу щелепної кістки через введення остеопластичної маси у верхню щелепу. Застосовується у зв’язку з ризиком пошкодження гайморових пазух, які розташовані занадто близько до місця імплантації. Буває відкритим і закритим. Вкрай важливо, щоб операцію проводив кваліфікований стоматолог з великим досвідом. В іншому разі великий ризик розвитку інфекції.
Як попередити атрофію щелепи?
Використання штучної кістки в стоматології вже давно не є новиною. Але резорбцію щелепної тканини дійсно простіше не допустити, ніж потім з нею боротися. Профілактика доступна різними способами:
- ведення здорового способу життя;
- регулярні огляди у стоматолога;
- своєчасна імплантація;
- своєчасне лікування карієсу та інших запалень ротової порожнини;
- дотримання гігієни ротової порожнини.
Варто зазначити, що не будь-яке протезування зможе захистити щелепу від атрофії. Найкращий варіант розв’язання проблеми в цьому контексті – протезування за допомогою імплантів, адже вони виконують функцію коренів зубів і здатні забезпечити необхідне навантаження на щелепу. Таким чином набагато легше зберегти кровообіг у нормі та зупинити резорбцію.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook