Хотів в університет, а відправили в армію: як вінничанин мав намір продовжити навчання на військовій кафедрі, а натомість потрапив на строкову службу

Олег Яричук збирався вступати до вишу військового – написав заяву про вступ до факультету підготовки офіцерів запасу Національного університету оборони України ім.Івана Черняховського, та вже навіть був зарахований на контрактну форму навчання. Але хлопця забрали на строкову службу попри заявлені домовленості між Міноборони, військовими комісаріатами і Міністерством освіти – про те, що усі вступники матимуть відстрочку для можливості вступу у вищі навчальні заклади.
Інститут видав Олегу направлення до вінницького міського військкомату на проходження ВЛК. Якщо б це був вуз цивільний – справа інша. А у військовий – без ВЛК не беруть. Тож майбутній студент прийшов до військкомату.

– Я зробила ксерокопію, зробила звернення, знову прийшла до них. А вони кажуть: а чого ви не проконтролювали? – розповідає «Місту» Галина Яричук, мама Олега, про свій візит до Вінницького обласного військового комісаріату, коли вона пішла з’ясувати ситуацію. – Запитую їх: а як??? Ми ж подали усі відповідні документи, нам з інституту повідомили, що цього документу досить для відстрочки – до жовтня місяця. Це ж відповідно до закону. Ми до останнього дня знали, що ми проходимо комісію, нам повідомляли, що треба пройти те, треба пройти те. А виявляється, що з військкомату його на комісію подали не як абітурієнта, а як строковика. Там зовсім інші бланки. У військкоматі розводять руками. Кажуть, що це до них, а до облдержадміністрації. Я їх керівнику повідомила, що я зробила скаргу на Міністерство оборони на гарячу лінію.

Мама Галина Яричук розповіла, що повістку її сину вручили ще тоді, коли він мав закрити обхідний лист в інституті.

– Він закінчив Вінницький торговельно-економічний інститут, бакалавра. Йому треба було зробили обхідний лист, що він не має ніяких заборгованостей перед інститутом. І там була графа військкомат. І 19 червня дали направлення на комісію і одразу дали повістку. Зарахування, номер бригади, явитися 21.07. Тобто йому дали повістку ще тоді, коли він ще взагалі не пройшов ніяку комісію, – розповідає пані Галина. – Син каже: я вам принесу довідку, що я подав документи. А йому відповідають: от коли ти принесеш документи, що ти там учишся, тоді і будемо говорити. А зараз ти – солдат.
Солдатом і зробили. У той день, як розповідає пані Галина, син знову прийшов до міського військкомату начебто за обіцяними документами. Його сказали сідати разом з іншими в автобус – і він уже справді солдат.

– Він мені дзвонить: мама, привези хоч щось… Зараз він у Десні. Він же мав бути військовим. Що тепер про це думає, навіть не знаю, – розповідає жінка.

В понеділок 3 липня пані Галина записалась на прийом до обласного військового комісара, щоб розібратись в ситуації. Адже цього року в Україні Міністерство оборони і військкомати пообіцяли, принаймні, задекларували, що усі абітурієнти матимуть можливість для вступу у виші, які обрали. Обіцяли – відстрочку, адже через епідемію призов почався раніше, ніж вступна кампанія.
На прийом разом з Галиною Яричук прийшла і журналістка газети «Місто». До кабінету військового комісара «Місто» разом з пані Галиною не пустили. Сказали, що все має бути за протоколом, мовляв, якщо записувалась на прийом одна – то і розмова буде наодинці. Потім представник вінницького обласного комісаріату до журналістки вийшов і прокоментував ситуацію.

– Розглянувши звернення обласною комісією, підстав надання відстрочки на навчання немає. Згідно із роз’ясненнями генерального штабу про надання відстрочок в умовах ситуації, що склалась через епідемію, районні призовні комісії надають відстрочку студентам та абітурієнтам для здобуття наступного ступеня освіти. Ступень освіти, який має призовник – бакалавр, військова кафедра на яку він збирався вступати, не дає наступного ступеня освіти – магістр, – пояснив начальник відділу комплектування та призову підготовки до військової служби, заступник військового комісара підполковник Роман Петирлевич.

Він зауважив, що військова кафедра, в принципі, не передбачає стаціонарного навчання, там використовують метод єдиного військового дня протягом двох років, тобто раз в місяць на один день він має прибувати на навчання. Тому підстав для надання відстрочки немає.
Від питання, чому саме так Олегу ту повістку вручили, і чому для нього стало несподіванкою, що він солдат – підполковник відмахнувся. Сказав, що це не його відповідальність.
Для матері Олега Яричука такі пояснення стали ще однією неприємною несподіванкою. Нині вона чекає офіційні відповіді від Міністерства оборони та із призовної комісії. Після цього планує ще радитись з юристом.

Правники пояснюють, що навчання на військові кафедрі справді не дає права на відстрочку. Претензії можуть бути лише до того, як була вручена повістка.

– Військова кафедра, про яку йде мова, ніякого стосунку до відстрочки не має, по цьому навчанню відстрочка не передбачена законом. Після бакалаврату попередня відстрочка втрачає силу. Вступ у військовий виш взагалі проходить за списками військкоматів, сформованих весною. Військова кафедра мала б значення тільки при вступі на неї на 2 курсі бакалаврату після школи. Призвали його законно, право на відстрочку у нього не було, — прокоментував ситуацію адвокат Роман Корченюк. — Я розумію реакцію батьків, бо воно якось так по дурному виглядає, але призовник все одно б отримав після навчання на військовій кафедрі звання офіцера запасу. А це жодним чином його не звільняє від проходження служби. Вийшло, що вони просто полегшили військкомату пошук призовника.

Але якщо все це так, то чому у військкоматі хлопцю все так і не пояснили, а сам призов став сюрпризом? Це питання теж залишається відкритим.

Автор Ірина ЖУК, Анастасія КОРОЛЬ

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook