Трамвайному руху у Вінниці виповнилося 111 років. На честь цієї події у Вінницькому музеї моделей транспорту 28 жовтня відкрилася виставка проїзних квитків та разових талонів, які використовувалися для оплати проїзду з моменту відновлення Незалежності України.
Про це інормує Вінницька міська рада.
Власник колекції, вінничанин Володимир Сироватко збирає проїзні квитки на громадський транспорт України та зарубіжжя понад 20 років. Каже, що всю її навіть не рахував, бо це десятки папок, але велика її частина – саме «вінницькі»: 3862 квитки тривалого користування і більше 7 тисяч разових квитків на трамвай і тролейбус. На виставці у Вінницькому музеї моделей транспорту представлено зразки квитків різного періоду, тарифів і дизайнів з 1991 по 2024 роки.
«Моє захоплення проїзними квитками почалося ще зі шкільних років. Батько працював в автобусному парку, і в кінці 90-х в нас вдома було багато квитків. Тариф тоді дуже швидко змінювався через шалену інфляцію, і багато з них були вже непотрібні. Ми ними гралися як фантиками. А потім, коли мені до рук потрапив київський квиток (жовтенький, за 30 копійок, з кольоровою смужкою та водяними знаками), мене це дуже зацікавило, і так почав колекціонувати їх, порівнювати, досліджувати… Бо це щось пов’язане з поїздкою, з подорожжю, зі спогадами… Це така собі мандрівка у минуле», – поділився Володимир Сироватко.
Особливу увагу колекціонер радить звернути на кольоровий квиток номіналом 20 копійок із зображенням гербу Вінниці, на пластикові квитки, які були в обігу лише 4 місяці (з січня по квітень 1998-го), перші квитки з рекламою на звороті і «щасливі» квитки з унікальними номерами.
«Ця виставка – одна з моїх мрій. Тож я дуже вдячний Офісу туризму Вінниці за те, що її вдалось реалізувати. Нещодавно я звільнився з військової служби і вирішив, що треба втілити це зараз, бо нагоди може й узагалі не бути», – розповів Володимир Сироватко.
Цю виставку відкрили у співпраці з Офісом туризму Вінниці, Вінницьким музеєм моделей транспорту та Музеєм вінницького трамвая. Тож крім квитків відвідувачі можуть побачити різні моделі трамваїв і тролейбусів нашого міста, ретрокомпостери, автомат для самооплати проїзду, старовинні смітнички для квитків, елементи одягу кондукторів, надані Музеєм вінницького трамвая.
«Частина експозиції квитків Музею вінницького трамвая також представлена в рамках цієї виставки. Щоб не повторюватись, ми підібрали тематичні квитки, або квитки унікальні. Серед них, наприклад, представлений макет найдавнішого відомого квитка Вінниці зразка 1919 року. Адже в нашому Музеї також представлена уся колекція квитків епохи незалежної України. Однак у пана Володимира вона масштабніша: це і кольорова гама, і різні серії квитків, різні їх типи», – розповів гід Музею вінницького трамваю Валерій Старжинський.
Виставка триватиме з 28 жовтня до 29 листопада у Вінницькому музеї моделей транспорту (вул. Соборна, 64). Вхід за тарифами музею: 50 гривень для дорослих, 30 гривень дитячий, пільгові категорії населення й діти до 7 років – безкоштовно.
Також за вільний донат на підтримку Сил оборони України відвідувачі можуть отримати спеціальні пам’ятні квиточки і закомпостувати на одному з ретрокомпостерів. Усі кошти зі скриньки передадуть на допомогу військовим через благодійний фонд «Подільська громада».
«Колекція нашого вінничанина цікава, історична, і мені дуже приємно, що ми можемо її показати. Адже ідея нашого закладу – Вінницький музей моделей транспорту, колекцій та мініатюр, – полягає якраз у тому, що кожен колекціонер може надати свою цікаву колекцію, щоб розмістити на наших полицях для загального перегляду», – зазначив директор музею Олександр Вдовиченко.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook