У Вінниці виявили вже кілька десятків поховань українських вояків

Кладовище вояків Української галицької армії (УГА) 1920 р. знайшли на вулиці Стрілецькій фахівці меморіально-пошукового центру «Доля» під час досліджень цієї території. Поховання розміщене на території пустиря, який межує із вінницьким «45-тим заводом»,ця земля у користуванні Вінницького гарнізону повітряних сил України. Ймовірно, що це лише частина цвинтаря.

—Пошуковою групою за 3 дні роботи виявили і частково локалізували кладовище воїнів галицької армії. Ми почали роботу 8 вересня. В першому ж закладеному шурфі було поховання. Станом на 10 вересня, ми заклали понад 20 шурфів і знайшли декілька десятків поховань воїнів, – сказав директор меморіально-пошукового центру «Доля» Святослав Шеремета.

Під час розкопів історики знайшли ряди окремих поховань у трунах та кілька братських могил. Святослав Шеремета припускає, що в трунах могли ховати старшину, а рядових ховали масово.

Дослідник не відкидає версію, що братські могили почали робити, коли сил,часу і ресурсів вже бракувало. Більшість вояків УГА померли від епідемії плямистого тифу. Ідентифікувати загиблих важко, адже з санітарних міркувань їх хоронили без одягу.
—Це вояки, які хворіли на тиф на момент січня 1920 року і перебували у Вінниці та околицях, 90% з них загинули. Цифри важко називати. Дослідники говорять цифру від 6,5 тисяч до 12 тисяч полеглих на теренах Вінниччини від плямистого тифу українських військових, – пояснив директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришин.

Святослав Шеремета припускає, що це може бути одне з наймасовіших поховань вояків в Україні.

Нинішні розкопки не лише виявили самі поховання, а й локалізували територію цвинтаря.

Нагадаємо, що активне обговорення ймовірних поховань на вулиці Стрілецькій почалось після старту будівництва багатоквартирного будинку на землі Вінницького гарнізону. Знайдений цвинтар розташований за кілька кварталів від місця зведення майбутнього будинку. Військові і забудовник сприяли приїзду пошуковців зі Львову і розкопкам.

Зараз дослідники з меморіально-пошукового центру «Доля» кажуть, що ні на територію будівництва, ні поряд з нею цвинтар не розміщується. Ймовірно, що більша частина кладовища знаходиться на території «45-го заводу», про це свідчать документи з Вінницької міської управи 1919 року, коли створювалось кладовище для військових і підтверджують цю карту результати шурфування.

Розкопки на Стрілецькій продовжаться до кінця тижня. Після всієї документації шурфи закриють землею. За результатами цих розкопок, вирішуватимуть, яким чином проводить наступні дослідження і як буде вшанована пам’ять загиблих.

Нагадаємо, в лісі на П’ятничанах виявили сліди стародавнього поселення

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook