У Вінниці перевірили на дотримання карантину ринок “Сатурн” і ресторан “Шахерезада”

У  Вінниці вперше за час епідемії перевіряли не продовольчі ринки, поки що ні адміністрацію цих ринків, ні продавців не штрафують, а надають рекомендації. На такі перевірки вирушають два фахівці з Вінницького міського управління Головного управління Держпродспоживслужби та два працівники МК “Муніципальна варта”.

До такого візиту на авторинок “Сатурн” долучились і журналісти газети “Місто”.

Під час перевірки на авторинку Оксана Журавльова головний спеціаліст відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства, Вінницького міського управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області фіксує  порушення на відео, а її колега з того ж управління фельдшер санітарний Ганна Матвійчук, власне, перевіряє.

— Є постанова головного санітарного лікаря №34, що стосується роботи всіх ринків під час карантину, сьогодні ми маємо ознайомити адміністрацію з вимогами і вручимо постанову. Разом з тим пройдемось ринком і зафіксуємо, чого вже не дотримуються. А потім підготуємо для них пропозиції. Але протоколів  сьогодні не буде, — каже Ганна Матвійчук перед входом на ринок.

Заходимо на територію. На воротах жодних повідомлень про масковий режим і соціальну дистанцію, висять тільки понівечені часом повідомлення про те, що ринок не працює через карантин.  Біля головного входу сидить жінка з опущеною до підборіддя маскою, в руках тримає безконтактний термометр, але коли бачить двох чоловіків у формі муніципальної варти трохи розгублюється. Фахівчині  держспоживслужби дістають посвідчення і представляються, питають, де адміністрація, жінка вказує на потрібну будівлю і зникає з поля зору. 

Торгівля йде повільно, багато точок зачинені, ті продавці, що працюють помічають нас і ховаються за прилавками, покупців небагато. Масок або зовсім немає, або вони опущені, не закривають ніс, а то й зовсім десь на підборідді. 

Підходимо до будівлі адмістрації, двері виявляються зачиненими, стуєкамо — нікого. Працівники ринку, кажуть, що в адміністрації сьогодні вихідний, але тут же комусь телефонують і хвилин за 5 приходить чоловік з папкою в руках, представляється Русланом Постоловським — це контролер авторинку “Сатурн”. 

Ганна Матвійчук  демонструє посвідчення і протягує постану від головного санітарного лікаря. Контролер Руслан Постоловський каже, що таку вже бачили, стараються всього дотримуватись.

Перевіряючі просять показати приміщення, адміністрації, двері відкривають і працівниці держспоживслужби опиняться в невеликій темній кімнаті. Тут контролер ставить підпис, підтверджуючи, що постанову отримав.  Починається перевірка,  просять показати антисептик для рук і дезінфікуючий  засіб для миття поверхонь. Антисептик є спеціального миючого засобу немає.

Фельдшерка зауважила, що на вході немає попереджень про масковий режим, та й температурний скриніг не надто переконливо проводять.

— Ми обмежили входи і виходи на ринок до 2, там стоять охоронці проводять скринінг на більше не вистачає людей, а попередження про масковий режим адміністрація розвісила на вході до кожної торгової точки, — каже Руслан Постоловський.

І справді попереджень бракує тільки на вході на ринок, на кожному магазинчику аркуші з пояснення і проханнями до відвідувачів є. 

Далі перевірка рушає по торгових точках, продавці вже зрозуміли, що щось не те,тому коли перевіряючі вийшли з приміщення адміністрації, всі були у масках, хтось навіть в окулярах. На входах до торгових точок з’явились ланцюжки-обмежувачі, хтось навіть приліпив лист з написом “не заходити” на скотч.  Продавці проводять нас поглядам, двоє чоловіків починають на камеру обробляти один одному руки антисептиком.

Серед головних проблем на точках все та ж відсутність дезінфікуючого засобу для поверхонь, в кращому випадку поверхні протирають антисептиком для рук, в гіршому “Білизною”. Перевіряючі пояснюють, що останнє взагалі ніякого ефекту не дає, бо це відбілюючий засіб, там за низький відсоток хлору, для боротьби з вірусом. 

Продавці запевняють, що прибирають згідно вимог кожні три години.

Ганна Матвійчук  пояснює, що призначені для дезінфекції рук антисептики теж не годяться для прибирання поверхонь, адже вони розраховані  саме на людську шкіру. 

Майже на всіх точках є прилавки тож соціальної дистанції тут  дотримуються.  За словами контролера і продавців температурний скринінг проводять щоранку всім, хто тут працює, але це ніде не фіксується. 

Перевіряючі з держспоживслужби рушать до тутешнього туалету,  це невелике приміщення поряд з адміністрацією. 

Біля дверей до кабінок висить напис “5грн”, хоча ще з  початком карантину на всіх ринках мали зробити вільний доступ до туалетів. Поряд з входом до вбиральні розміщена прозора пляшка з рідиною, етикетка повідомляє, що в пляшці з дозатором —  рідке мило, працівниця вбиральні каже, що в пляшку налили антисептик, в самих  туалетах висить багаторазовий рушник.  За словами санітарної  фельдшерки  обов’язкові  антисептик і рідке мило мають бути сертифіковані,  а у громадських вбиральнях мусять бути тільки одноразові рушники.

 Контролер авторинку Руслан Постоловський пояснює, що вбиральня належить приватному підприємцеві і обіцяє на нього на нього вплинути. Тим часом підходить сам власник, слухає зауваження і обіцяє ситуацію виправити. 

— Табличка про оплату висить ще з карантинних часів, на період епідемії ми все це скасували, щоб люди могли хоча б руки помити. Все решта ми виправимо, — пояснює Денис Кабишев, власник вбиральні на ринку “Сатурн”, але відмовляється надавати свої дані для отримання листа з рекомендаціями, контролер авторинку каже, щоб лист відправляли до нього, а він уже передасть.

Поки перевіряли туалет  два муніципальних вартових стояли трохи збоку, в цей момент до них підбіг один з покупців ринку і почав звинувачувати правоохоронців у тому, що вони розносять коронавірус, адже маски носять лише хворі, а працівники муніципальної варти якраз були у медичних масках. 

Трохи шоковані цією заявою правоохоронці хотіли щось пояснити, проте чоловік продовжує кричати і звинувачувати їх у тому, що вони сіють паніку серед населення, а потім людей викидають з транспорту через кашель. Коли працівниці держспоживслужби закінчили огляд вбиральні чоловік пішов. 

Контролер ринку “Сатурн” Руслан Постоловський каже, що така ситуація не нова для ринку.

— Продавцям важко цілий день в масках. Але всі ставляться з розуміння до ситуації. А от з покупцями складно, часто люди негативно навіть агресивно ставляться до прохання одягти маску. Люди всі на нервах, тому трапляються ситуації.  А ми ж не можемо їм якось фізично протидіяти, — пояснює він.

Після перевірки Ганна Матвійчк підсумовує перевірку.

— Спочатку враження було жахливе. Але потім люди побачили перевірку і всі одягли маски. Але є ряд порушень. Як от наявність антисептиків на входах, протирання поверхонь кожні 2 години, вони не проводяться. Але бачимо, що адміністрація пішла на співпрацю, вони отримають пропозиції, і контролер зобов’язався слідкувати за дотриманням, — підсумувала вона. 

Дотримання всіх вимог для авторинку необхідне, ажде в разі порушень їх штрафуватимуть, потім можуть і закрити, а за час карантину “Сатурн” вже поніс втрати.

— Ринок не працював 2 місяці. Зменшилась кількість торгових точок. Людині часто нерентабельно виходить назад на ринок, тому що треба за платити ринковий збір, за транспорт, ще треба поїсти —  всі ці розходи часто не перекриває дохід за день. Це не продуктовий ринок, тут своя специфіка. Покупець ще подумає чи йому  в  нинішній економічні ситуації краще хліба купити чи щось до машини. В нас сильно впали продажі. Ми навіть на третину не вийшли на докарантиний рівнь. Люди зараз виживають, — розповів Руслан Постоловський.

Наступна на черзі перевірка у ресторані “Шахерезада” працівниці дерспоживслужби жартують, що зараз можемо на весілля потрапити. В цьому закладі перевірка вже інша, постанову вручили власнику закладу кілька тижнів тому, тоді ж зафіксували багато порушень. Зараз мають переконатись в тому, що в ресторані дотримуються всіх вимог.

Перед ворітьми закладу помічаємо чоловіка з рушником та іконами в руках, на подвір’ї ресторану прикрашають декоративну арку, в залі метушиться персонал. Готують весілля. 

Заходимо в середину, біля входу стоїть антисептик в кутку дитяче крісло замотане в плівку, зверху наклейка “продезінфіковано”. Офіціанти та адміністратор в масках і рукавичках. Власник показує термометр для безконтактного скринінгу, теж в пакеті з написом “продензінфіковано”.

Заходимо в зал, Ганна Матвійчук фісує, що за коним столом 6 приборів розраховано на 4 дорослих та 2 дітей, відстань між столами теж дотримана — поки все добре.

Фахівчинь держпродспоживслужби проводять в другу банкетну залу,  сьогодні її не використовують.

На подвір’ї і середині метушаться кілька святково вбраних жінок з  високими зачісками і макіяжем. Про те, що досі триває епідемія нагадують хіба блакитні або бірюзові медичні маски на обличчях панянок, що зовсім не пасують до рожевих вечірніх суконь. 

—  Зараз в ресторані “Шахеризада” виконані всі пропозиції. Організовується святкування, але ми бачимо, що це проводитимуть в окремій залі,де буде одна компанія. Столи розташовані на відстані 1,5 метра — за всіма вимогами, за столом не від 4 до 6 місць, розраховано на 4 дорослих і 2 дітей. Моніторинг буде продовжуватись і не тільки тут, — каже Ганна Матвійчук, вона пояснює, що з пом’якшення карантину перевірки проводять не тільки на ринках і в ресторанах, перевіряють магазини, готелі, салони краси та багато іншого. У відділі Вінницького міського управління Держпродспоживслужби, що займається моніторингом  дотримання карантинних заходів близько 15 осіб, тому перевірки  часто приходиться проводити і у вихідні.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook