Вінницькі історики показали найдавніше з відомих зображень герба міста. Мова йде про міську гербову печатку на документі 1791 року. Це саме той герб, який Вінниці отримала з Магдебурзьким правом у 1640 році.
Про це пише Музей Вінниці.
«Власне, сама печатка – це тогочасний герб Вінниці в овалі з орнаментом та напис польською мовою: «Pieczec miasta Iego Krolewskiey Mosci oboiy Winnicy» – «Печатка міста Його Королівської Милості обох Вінниць». Під обома Вінницями йшлося про Старе і Нове міста.
Варто зазначити, що йдеться саме про зображення першого герба Вінниці, який місто отримало 30 травня 1640 року привілеєм на самоврядування короля Речі Посполитої Владислава IV. Його опис зберігся в джерелах XVIII століття: «Місту, як прикордонному, за герб призначити дві шаблі і вудку», – йдеться у повідомленні.
У 1771-1777 роках у стінах міської ратуші користувалися іншою печаткою із зображенням кавалерійського хреста, на якому сидить крук, обернений ліворуч. Вважається, що така зміна міської символіки пов’язана з тенденцією втрати статусу справжньої самоврядності та посиленням особистої влади старости і посадовців з його оточення із власною родовою геральдикою.
Вже за кілька років, починаючи з 1782 року, на документах вінницького магістрату знову з’являється печатка з гербом 1640 року. Саме цей герб ми бачимо на згаданому вище документі.
У 1796 році після окупації краю Російською імперією герб знову набув іншого вигляду: до видозмінених гачків та шабель додали російського двоголового орла. Раніше вважалось, що найдавніші зображення вінницького герба містяться на печатках 1771 року (з круком) і 1796 року. Унікальність опублікованого нині відтиску печатки з документу 1791 року полягає в тому, що на ньому зображений саме той оригінальний герб, який місто отримало разом із Магдебурзьким правом у 1640 році.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook