Швидкість під контролем

Коли в Україні запрацюють камери на дорогах?

Уже котрий рік поспіль Україна входить у десятку країн Європи з найбільшою смертністю у ДТП. За статистикою, щодоби на українських дорогах гине 9 осіб, ще 90 отримують травми. Майже половина ДТП відбувається через порушення швидкісного режиму на дорозі. Щоб змінити ситуацію, МВС запускає систему автоматичної фотовідеофіксації порушень правил дорожнього руху. Де і коли запрацюють перші камери, дізнавались експерти «Центру громадського моніторингу та контролю».

Найперше камери встановлять у місцях підвищеної концентрації ДТП – там, де загинуло і травмувалось найбільше людей. Як і належить за законом, перед усіма камерами буде розміщено попереджувальний знак. Також місця розташування камер будуть нанесені на карти та у навігаційні системи.

За інформацією поліції, перші півтора місяці камери працюватимуть в режимі інформування і попередження. Тож повноцінно фотовідеофіксація порушень запрацює з 1 травня.

Якщо водій порушив ПДР, інформація про цей випадок потрапляє до системи електронної фіксації. Поліцейський перевіряє, чи було вчинене правопорушення, чи є повні дані про транспортний засіб, його власника, чи відповідає номерний знак марці і моделі зареєстрованого авто. Після перевірки всіх даних поліцейський формує постанову про адміністративне порушення і ставить електронний підпис. За перевищення швидкості руху більш ніж на 20 км/год на водія накладається штраф 255 гривень, за перевищення на понад 50 км/год – 510 гривень.
За словами першого заступника Департаменту патрульної поліції Олексія Білошицького, наразі інформацію щодо порушень правил дорожнього руху можна перевірити в електронному кабінеті водія (e-driver.hsc.gov.ua) та на сайті МВС (bdr.mvs.gov.ua). З 1 травня, після повноцінного запуску системи, штрафи надсилатимуть у паперовому вигляді через «Укрпошту».

Оплатити штраф можна буде в електронному кабінеті водія, застосунку «Дія», через платіжні сервіси або каси банків. Загальний строк оплати штрафу – 30 днів. У разі сплати штрафу протягом 10 днів з моменту отримання постанови можна отримати 50% знижки від загальної суми. Тобто сплатити 122,5 грн замість 255, і постанова буде вважатись виконаною.

Важливо знати, що штрафи надходитимуть на адресу власника транспортного засобу, а не водія у момент порушення. Щодо авто з іноземною реєстрацією, то за порушення ПДР відповідатиме людина, яка завезла його на територію України. У МВС кажуть, що завдяки системі має полегшитися пошук викрадених авто і тих, що знаходяться у розшуку.

Експерти погоджуються, що контроль за швидкістю – це тільки одна із складових на шляху до зменшення аварійності. Задля безпеки на українських дорогах потрібне будівництво якісної дорожньої інфраструктури, безпечних переходів і велодоріжок, а також підвищення якості навчання в автошколах і загальної культури водіїв та пішоходів в цілому.

Коментарі експертів:

Адвокат у сфері дорожнього права Олександр Швець:

Безумовно, це найдієвіший та найдешевший спосіб контролю за перевищенням швидкості, який запроваджує принцип невідворотності покарання. Однак цих камер недостатньо. Тільки для Києва потрібно хоча б кілька тисяч, щоб водій постійно стежив за швидкістю руху. А так звикнуть до певних ділянок і будуть дотримуватися швидкісного режиму тільки на них.

Міністр МВС Арсен Аваков:

Згодом кількість камер по всій країні збільшиться. Ви до цього готові? Сподіваюся, що так! Це трохи дискомфортно після десятиріч «вольниці», але це єдиний шлях для скорочення кількості загибелі людей на дорогах.

Директор департаменту комунікацій МВС Артем Шевченко:

МВС України нагадує, що карантин – карантином, вірус – вірусом, а автофотовідеофіксацію порушень ПДР і розсилку повідомлень про це поки що ніхто не відміняв. Вони мають запрацювати з 1 травня. Хоча можливе і відтермінування у зв’язку із карантином.

“Місто” запитало у читачів: “Чи зменшить кількість ДТП відеофіксація порушень?”

Володимир, студент:

-Звісно, ні. ДТП як були, так і залишаться. Більшість водіїв та пішоходів порушують правила дорожнього руху. Я думаю, треба зробити жорсткіші покарання, можливо тоді щось зміниться.

Андрій, ІТ-спеціаліст:

Водії будуть боятися, рідше сідати за кермо нетверезими. Інша справа, що у нас є такі ділянки на дорогах, де неможливо проїхати без порушень.

Даніель, працівник поліції:

Знизиться орієнтовно на 15-20%. Посилиться група реагування Ситуаційного центру, але скільки б тих камер не було, завжди присутній людський фактор і наш особливий менталітет.

Раїса, майстриня манікюру:

Аварій поменшає, якщо автівки будуть водити досвідчені водії, які не ловлять гав за кермом. Відеофіксація на дорогах буде змушувати людей більше думати.

Наталка, фрілансерка:

На 50% точно зменшиться, бо всіх будуть контролювати значно якісніше. А порушникам загрожують не лише штрафи, а й кримінальна відповідальність – сидіти через власну дурість мало хто захоче.

Автор Максим ЗОТОВ

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook