На тлі зростання тарифів, нестабільності енергетичного ринку та ризику аварійних відключень питання енергетичної стійкості стало критично важливим для безпеки, стабільності й комфорту мешканців багатоквартирних будинків. У Вінниці громада системно впроваджує сучасні рішення для посилення енергонезалежності ОСББ — від сонячних електростанцій до комплексної термомодернізації.
Про це інформує Місто, посилаючись на Вінницьку міську раду.
На зустрічі, організованій у Вінницькій міські раді, зібралися голови ОСББ Вінниці. Поділилися власним досвідом участі у програмах, зокрема, «ГрінДім», а також мали можливість поставити запитання представникам Фонду енергоефективності та дізнатися більше про нові можливості.
«Ми живемо у час, коли енергетична стійкість перестала бути лише технічним терміном – вона стала умовою нашої безпеки, економічної стабільності та якості життя мешканців. Особливо це актуально для багатоквартирних будинків, які сьогодні не просто споживають, а й можуть виробляти енергію, – наголосив заступник Вінницького міського голови Роман Фурман. – Сонячні електростанції на дахах ОСББ – це вже не фантастика, а реальний шлях до зниження залежності від централізованої енергосистеми, до створення резервного живлення на випадок аварійних відключень та блекаутів. У поєднанні з термомодернізацією – це суттєве зменшення витрат на тепло та електроенергію, а отже, і у платіжках».
Окрім технічних аспектів, під час заходу також приділили увагу фінансовим механізмам, грантам, співфінансуванню, кредитним програмам та обміну успішним досвідом між ОСББ. Місто відкрите до співпраці з донорами, міжнародними партнерами та фондами енергоефективності, щоб підтримати ініціативи мешканців і створити надійний фундамент для сталого розвитку.
Ключовою ініціативою стала програма «ГрінДім», яка стартувала в травні 2024 року і за короткий час уже здобула значний попит серед ОСББ. За період прийому заявок, що тривав до березня 2025 року, надійшло понад 180 проектів, з яких уже 122 знаходяться на стадії реалізації або успішно завершені.
Завдяки програмі «ГрінДім» вінницькі ОСББ отримують не лише сучасні енергетичні рішення, що забезпечують потреби будинку у світлі, опаленні, гарячому водопостачанні та безпеці, а й реальні фінансові інструменти, які роблять впровадження альтернативної енергії доступним і ефективним.
Втім, попит перевищив очікування через повне використання запланованого бюджету, тож програму тимчасово поставили на паузу на державному рівні.
«Ми очікуємо нове фінансування від держави, щоби відновити програму. Вона виявилася дуже затребуваною, і це – найкращий доказ її ефективності», – додав начальник відділу клієнтів та супроводу проєктів Леонід Захарченко.
Також, Фонд частково компенсує витрати ОСББ на основне та допоміжне обладнання для встановлення сонячних електростанцій. Головна умова – всі закупівлі мають відбуватися після офіційного схвалення першої заявки. Лише в такому разі витрати підлягають відшкодуванню.
«Важливо, що Фонд відшкодовує 50% вартості основного обладнання: гібридних інверторів, акумуляторних батарей і сонячних панелей, а також 70% вартості допоміжного обладнання, не перевищуючи 20% від загальної суми гранту. Максимальний розмір гранту залежить від загальної площі будинку: для будинків до 8 тисяч квадратних метрів – до 1 млн грн, для більших – до 2 млн грн», – зазначає начальник відділу клієнтів та супроводу проєктів «Фонду енергоефективності».
«Маємо приклади з Одеси, Дніпра, Луцька, Миколаєва. Сонячні станції встановлено на десятках будинків. ОСББ економлять на електроенергії, зменшують навантаження на мережу, а головне – забезпечують безперебійну роботу важливих систем у разі відключень», – наголосив Леонід Захарченко. Він також згадав про активність ОСББ у містах, де вже реалізовано комплексну модернізацію. Це вдалось завдяки участі у програмі «Енергодім» Фонду енергоефективності.
Відзначили і результати Вінницької громади. ОСББ «Янгеля – 46», яке одне з перших у Вінниці, з 2020 по 2024 роки втілило повний пакет послуг з повної модернізації та покращення свого будинку. ОСББ «Вікторія 42» також використала всі можливі запропоновані програмою послуги: від утеплення фасадів до заміни вікон.
ОСББ, які зацікавлені у програмі, можуть знайти детальну інформацію на офіційному сайті Фонду енергоефективності. Там є доступний перелік реалізованих проєктів, адреси, а також технічні вимоги та зразки документів.
Зустріч у Вінниці стала ще одним кроком до формування активної спільноти енергоефективних будинків в Україні. Захід було організовано за підтримки громадської організації «Ліга енергетичного розвитку України» у співпраці з виконавчими органами міської ради, яка вже не перший рік сприяє просуванню інновацій, розвитку партнерств і впровадженню дієвих рішень для енергонезалежності житлового сектору. Також активну роботу провели спеціалісти департаменту відновлення та розвитку, а також, департамент житлового господарства ВМР та відділ розвитку ОСББ.
Успішні приклади, як у Вінниці, демонструють, що впровадження сучасних технологій можливе навіть у складних умовах.
Читайте також. У Вінниці запрацював ветеранський простір «Побратим» (Фото).
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook