Один втікач від армії, другий – боржник по аліментах? Хто вони “співучі” волонтери, які збирають гроші у Вінниці?

У Вінниці неподалік Другої лікарні, на Київській, у понеділок і вівторок лунала гучна музика. Біля імпровізованої сцени – молодий чоловік. Він представляється Олександром Кіріченком і розповідає, що збирає гроші на лікування 6-річної Марії Щеглової. На плакаті поряд – діагноз дівчинки і для чого потрібні 400 тисяч гривень.

З двох колонок звучать пісні Назарія Яремчука, Скрябіна, Наталії Валевської, Олега Вінника. Молодь підтанцьовує з посмішкою під пісню «Палала у моєму небі зірка», а люди поважного віку роззираються, коли чують «Чуєш, мамо» Яремчука.

– Показати вам документи нашого фонду? – одразу запитує чоловік, коли я підходжу, щоб поспілкуватися. – У дівчинки діагностували  правосторонню Соха Valga, на правій нозі в неї не росте кістка і їй потрібна операція. За кілька місяців ми встигли назбирати майже 50 тисяч гривень.

Благодійний фонд, який разом з рахунком вказаний на плакаті поряд з портретом Марійки, – «Спарта». Чоловік каже, що там їх близько 10 людей, усі їздять Україною. У Вінниці вони на кілька днів – на Київській стоїть з 11 години.

– В репертуарі в основному україномовні пісні. Є й російською мовою, тут люди нормально на це реагують. А у Львові та Івано-Франківську з цим проблеми, – розповідає Олександр. 

Він каже, що займається волонтерством понад рік. Не для запису, мені на вухо шепче, що тікає від армії. Тому, мовляв, і їздить Україною, щоб уникнути служби – йому 21 рік. Може пожартував?

– За рік, що я в цьому фонді, ми повністю зібрали кошти на лікування двох дівчат. Одній – 15 тисяч доларів, а іншій 24 тисячі гривень, – каже Олександр Кіріченко.

Буквально за лічені хвили до скриньки підійшли зо п’ять різних людей.  В опечатану, але не прозору скриньку хтось опустив 20 гривень, хтось – 50. 

– В кожному місті по-різному. У Вінниці дуже чуйні люди, в Закарпатті теж допомагають. А в Одесі погано ставляться, – каже Олександр.

Припускаю, може, гучна музика заважає одеситам.

– Може, люди просто недовірливі, – акцентує чоловік.

І це дивно, адже благодійний фонд «Спарта» – зареєстрований в Одесі. Чого ж недовіряють своїм?

Згодом розумію і запобігливе бажання молодого чоловіка показити одразу документи фонду і зауваження про «перебірливість» у музиці франківців і львів’ян. Цей фонд і «співучих волонтери уже були «героями» публікацій онлайн-видань різних областей. Писали і ЗМІ Івано-Франківська .

У журналістів виникли питання не тільки до музики, а й до документів фонду, господарських та цивільних справ, які вони знайшли у реєстрі щодо цієї організації. І зрештою – до грошей, чи передали їх справді на лікування дівчинки.

За номером телефону, який вказаний на скриньці, слухавку взяла не мама хворої дівчинки, а засновник благодійного фонду “Спарта” – Андрій Дрямов.

Він підтвердив, що гроші збирають для Марійки.

– Назбирали близько 40 тисяч, надсилаємо ці гроші раз-два на тиждень. У місяць виходить десь тисяч п’ять, – розповідає Андрій Дрямов.

Питаю, скільки волонтерів працює разом з ним – чоловік зазначає тільки своїх співзасновників.

– В основному нас троє – я, Янчев і Яковенко.

Але ж наш співбесідник, який збирає гроші у Вінниці на Київській казав, що волонтерів у фонді близько 10. Тож перепитую про це засновника.

– Отак просто втрьох  їздите і волонтерите?

Андрій Дрямов виправляється. Каже, що  періодично приєднуються волонтери.

– Є з Житомира, Первомайська. Їздимо, співаємо пісні і збираємо кошти – а нас вважають шахраями. У Полтаві були нюанси. Знаєте, 5-10 перехожих завжди будуть чимось незадоволені. До нас із міськвиконкому приходили перевіряти документи, в СБУ викликали, бо ми вмикали нібито “сепаратистські пісні”. В Івано-Франківську теж прискіпувалися, бо не було дозволу, щоб виступати, – обурюється Андрій Дрямов і посилається на Конституцію України, на ст.39 – «…громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи та демонстрації…”.

Запитую, на що вони живуть і чи приносить “Спарта” дохід.

– Волонтерство – для душі. Ми допомагаємо дітям і збираємо гроші для них за допомогою музичного супроводу, співаємо. Деяким подобається, нас запрошують на корпоративи, дні народження чи весілля – там заробляємо, – пояснює Андрій Дрямов.

Суми грошей, які назвав волонтер на Київській (15 тисяч доларів і 24 тисячі гривень), засновника фонду, здається, здивували. Він перепитує: який саме волонтер про таке розповів: який стояв на Урожаї, на Немирівському шосе чи біля Центрального ринку?

– В нас таких грошей в принципі ніколи не було. Це хтось некомпетентний вам таке розповів. Уявіть, як таке можливо – зібрати за рік 15 тисяч доларів? Через нас такі суми не проходили, – наголошує Андрій Дрямов.

Врешті засновник БФ “Спарта” дає мені контактний номер матері хворої дівчинки – Оксани Григорівни. Жінка з першого разу бере слухавку, але каже, що трохи зайнята – збирає документи на оформлення групи інвалідності. Просить передзвонити через годину.

Пані Оксана підтверджує інформацію про хворобу доньки і співпрацю зі “Спартою”. Тільки зазначила, що з Андрієм Дрямовим особисто не знайома, а лише з двома іншими співзасновниками фонду – для них, каже, писала довіреність.

– Ми познайомилися в Коростені неподалік базару, вони збирали гроші для якоїсь дитини. Я показала довідки і ми почали співпрацю. У доньки вроджена хвороба, її гіпсували до року, виписали стремена. Ми з самого початку їздили по всім лікарям. Діагностували правосторонню Соха Valga, в неї “укорочена” гомілка й ступня і внаслідок цього перекіс тазу. В листопаді  ми їздили в Київ, там зробили операцію: вставили імплант в зону росту – коліно. Але вже минув рік, а жодного результату немає, – розповідає Оксана Григорівна.

Пані Оксана доньку планує лікувати у Києві. Суму у 400 тисяч гривень підтверджує.

– З квітня 2019 року фонд перерахував мені 42 тисячі з копійками, точну суму не згадаю. В Києві мають підключити апарат Єлізарова до Марійки і загіпсувати вище поясу. Лікування має тривати півроку, – розповідає вона.

За словами жінки, Марійка вчиться у першому класі, не відвідує тільки фізкультуру за протипоказами, бо має ще й сколіоз.

– Загалом, вона ходить, як звичайна дитина. Але це завдяки спеціальному взуттю з компенсатором на 2,5 см. Таке взуття потрібно змінювати кожні три місяці, воно допомагає їй не кульгати. Нам взагалі його повинні безкоштовно давати, але за 2019 рік ми не отримали жодної пари. В серпні їздили на завод, робили заміри ступні – бо ж ніжки різного розміру. Купували за власний рахунок, одна пара коштує 1800-1900 грн.

Разом з донькою, розповідає мама, їздили на обстеження до лікарів у різні міста України – Житомир, Київ, Харків… Зараз надіслали документи ще й лікарю, який раз на два роки приїздить до Львова із Санкт-Петербургу.

В Коростенецькій міській раді підтвердили, що мати Марії Щеглової – Оксана – значиться, як отримувачка державної соціальної допомоги – перевірили по базі даних.

– Щеглова Марія Павлівна 04.06.2013 р.н. є, живе у Коростені. Отримують допомогу як малозабезпечена родина – на дитину інваліда і як мати-одиначка. У дитини немає групи, просто числиться як дитина з інвалідністю, – розповіла заступниця начальника управління праці соціального захисту населення виконкому Коростенецької міської ради Надія Грива.

…Утім, поки збирали коментарі по цій історії, зауважили на кілька нестиковок, у першу чергу фінансових. Хоча, як бачимо, майже усе сходиться. Хіба що документи на правдивість перевірити неможливо. Хіба що звіту цього благодійного фонду так і не знайшли, як і сайту організації.

А між тим легко знаходиться у пошуковику, що один із засновників фонду Андрій Дрямов є засновником аж двох благодійних фондів: «Спарта» і «Благе діяння». Перший – зареєстрований наприкінці березня 2019 року, другий – наприкінці 2014 року. Ні сайту, ні звіту про діяльність другого благодійного фонду  теж не знайшли.

Людина із повним збігом ПІБ, як і засновник «Спарти»  – Дрямов Андрій – значиться у реєстрі боржників аліментів.

Людина з повним збігом ПІБ, як і засновник «Спарти», вказаний у реєстрі виконавчих проваджень. І їх понад 10 із 2016 року. Станом на кінець 2019 року – усі провадження завершені, тобто з боргами боржник розрахувався.

Не менш цікавий шлейф у відкритих реєстрах отримуємо і щодо колег-засновників по другому благодійному фонду, а там зокрема іпотека.

28 січня до одеських волонтерів викликали поліцію вже у Вінниці – зреагувала активістка Олена Васількова. На місце виїхала слідчо-оперативна група. Головний спеціаліст Відділу комунікації ГУНП Вінницької області Вадим Кобзар зазначив, що виклик 102 зафіксували у Київському відділені поліції. На місце виїхала слідчо-оперативна група.

– Люди, які стояли в тій палатці показали поліції всі необхідні документи, які дають право займатися волонтерською діяльністю. Вони надали завірені копії доручень батьків, і документ про повідомлення в міську раду про діяльність. Поліція не виявила порушень, – каже Вадим Кобзар. – Якби документів не було, поліція працювала б інакше – розцінила б це як шахрайство і обман людей.

Утім, коли фото співочих одеських волонтерів у мережі розмістили уже вінницькі активісти, почалася дискусія. Зокрема і про суму грошей, яку вони заявили до збору.

Вінничанка Ірина Смірнова розповіла, що у її 16-річної доньки схожий діагноз, але у її випадку оперативного втручання він не вимагає. – Я не сумніваюся, що є така дівчинка, але на лікування Соха Valga 400 000 – це занадто багато, якби хоча б 50-60 тисяч– тоді можна було б повірити. Мене дуже збентежив діагноз, який вони написали на коробці. Читала про вкорочення ноги, тоді – можливо, як наслідок іншої хвороби. Думаю, її мама натрапила не на той фонд, – каже Ірина Смірнова.

Автори: Діана КОЛНОГУЗОВА, Ірина ЖУК

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook