Місцеві вибори: що про них варто знати

В Україні цієї осені відбудуться повсюдні місцеві вибори, якщо, звісно, нічого не спровокує на дочасні. І традиційно, як зауважують експерти, з усіх виборів місцеві вибори людей цікавлять найменше. Утім, цього разу має бути по-іншому, адже разом з виборами відбудеться і завершення децентралізації, і адмінреформа. Адміністрації, де, як звикли люди, вирішуються усі питання, мають зникнути. Замість них обіцяють префектури, які не матимуть виконавчих функцій.

  • Усі ті функції, які виконували департаменти і відділи райдержадміністрацій, перейдуть до виконкомів. А виконкоми будуть формувати депутати відповідної ради, – каже керівник “Ресурсно-інформаційний центр “Громади Вінниччини” Андрій Кавунець. – Тому людям потрібно пояснити: якщо ви хочете, щоб ваша дитина ходила до теплої школи, щоб у вас була дорога, гарний будинок культури і соцпрацівник приходив до вашої бабусі, то цим займаються уже не райдержадміністрації, а в першу чергу ваша громада, де ви обиратимете депутатів. А загальна координація в межах округу і області буде здійснювати виконком районної ради і обласної. Тому вибори депутатів місцевих рад стають набагато важливішими, ніж вибори депутатів Верховної Ради і вибори президента.

  • Чи розуміють це люди? Чи прийдуть на вибори і відповідально обиратимуть своїх депутатів? Тут відповісти важко.
  • У нас це сподівання, що хтось там в Києві чи області має щось вирішувати, залишається досить сильним, – зазначає Андрій Кавунець. – І мешканці ще не розуміють, наскільки важливо обрати ефективних депутатів, які ефективно будуть управляти.

  • Новий Виборчий кодекс набув чинності уже з 1 січня 2020 року. Для сіл, селищ і міст до 90 тисяч населення він зберіг мажоритарку. Там депутатів обиратимуть за системою відносної більшості. Кандидати можуть бути і самовисуванцями, і від партій. А от у містах, де живе понад 90 тисяч людей, і Вінниця серед них, – майбутні вибори будуть сповнені сюрпризів.

Дорогі кандидати

Щоб піти на вибори потрібно внести заставу. А вона – суттєво збільшена.

  • Для міста Вінниці це буде понад півмільйона гривень – від партії і від кандидата на міського голову. Що цікаво, що ці гроші можуть вноситися тільки у безготівковій формі. Якщо кандидат на міського голову самовисуванець – він просто кладе ці 529 тисяч на рахунок. І з цього рахунку гроші перераховуються на рахунок, який визначить комісія, – розповідає представник Комітету виборців України у Вінницькій області Владислав Телень. – Щодо партій, то партія має акумулювати ці гроші спочатку на своєму партійному рахунку – і тільки потім вносити їх уже на спеціальний рахунок. Для Вінницької області це понад 2 мільйону. Ну, і чемпіон – це Київ, де суми зашкалюють близько 4 мільйонів. Коли фахівці порахували, то з’ясували, що вартість посади мера Києва – більша, як вартість посади президента, там грошова застава на президента менша, ніж зараз буде для мера Києва.
  • Андрій Кавунець порахував, що партії, аби зареєструвати виборчі списки в усіх областях, слід внести майже 48 млн грн застави. Щоб зареєструвати виборчі списки на мерів великих міст – ще 20 млн грн. І ще 20 млн грн – для виборчих списків.
  • Усього маємо 48+40, це 88 млн грн – треба мати партії офіційних грошей, щоб просто суто зареєструватися в усіх містах, де понад 90 тисяч виборців і в усі області та міські ради, – каже він.
    Внесена застава повертається тільки партіям, які подолати 5-відсотковий бар’єр (тобто пройшли у ради), а з кандидатів у мери – тільки переможцю.
  • Експерти сподіваються, що збільшена грошова застава стане на заваді політично-кандидатському спаму (коли ті ж партії ходить на вибори, аби просто сходити), а технічних кандидатів значно поменшає. З іншого боку, ніхто не може чітко відповісти на запитання: чи не призведе ця збільшена застава до бажання політиків прийти до влади, аби потім «відбити» ці гроші.

Однопартієць і конкурент

У великих містах вибори проводитимуться за відкритими списками. Це означає, що партія пропонуватиме виборцям кількох своїх кандидатів. Але вибрати можна тільки одного. Тож кандидати від однієї партії змагатимуться між собою. Для самих партійців це буде незвично, адже досі традиційно «мочили» політичних опонентів.

  • В кожному округу потенційно може бути 7-10 представників однієї і тієї ж партії, які будуть конкурувати не стільки з конкурентами, скільки між собою, – зазначає представник КВУ на Вінниччині. – І тут є задача для політтехнологів: як зробити так, щоб люди голосували за партію і за конкретного кандидата. Для кандидатів теж задача не з простих: як загітувати за себе і не «завалити» партію.

Що змінюється для виборця

У виборчому бюлетені виборці обиратимуть і партію, і кандидата.

  • У бюлетені будуть партії. Потім під номером партії будуть вказані прізвища усіх зареєстрованих у цьому багатомандатному окрузі кандидатів. Після останньої партії буде пустий квадратик, – розповідає Владислав Телень. – Спочатку людина робить відмітку напроти партії. Потім внизу у квадратику від руки вписує номер кандидата від цієї партії.
  • Для експертів поки не зрозуміло, як діятимуть у ДВК, коли цифри будуть нерозбірливі і чи не виникнення бажання ці цифри підкоректувати, адже вони вписуються від руки.

Поки що, схоже, про майбутні вибори експерти готові говорити тільки в загальних рисах і тенденціях, бо не роз’ясненими, не скоригованими, а то й невідомими залишається багато технічних моментів, без яких неможливий нормальний виборчий процес. Не зрозуміла і кількість округів. Наприклад, для Вінниці їх може бути 5 або 7. Це має визначити Головна виборча комісія, але що це за структура і які вона матиме функції, теж поки не роз’яснено. Утім, виборчий годинник уже цокає.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook