Цікавий епізод відбувся по відношенню місцевої влади і президентської вертикалі із силовиками. Після затримання мера Покрова у Дніпропетровській області, підтримати його приїхав не тільки мер Дніпра Борис Філатов (він з самого початку захищав колегу), а й голови п’яти українських міст. Цю деталь підмітив політолог Кирило Сазонов. А вона, між іншим, багато чого означає – зокрема і те, що міняються звичні правила гри і стосунків центра і регіонів, де зрозуміли, що по одному уже не відіб’єшся. Більше того, підтримку меру Покрова Олександру Шаповалу висловили не окремі мери, а Асоціація міст України. На сторінці у ФБ Асоціації – новини і про затримання, і про те, що Шаповала випустили на поруки. А Асоціація – це уже не окремі люди, це організація (об’єднання), яка має вагу і до якої дослухаються не тільки в межах країни.
«З приводу найбільш безглуздого звинувачення і навіть несумісної з ним застави вже висловилися всі. В результаті правоохоронці випустили мера Покрова Олександра Шаповала на свободу без застави. А місцева влада по всій країні зробила свої висновки. Що центр буде пробувати на них тиснути. Не особливо озираючись на логіку і закон. І захищатися можна тільки разом, – пише політолог Кирило Сазонов. – Таким чином місцеві еліти заявляють про себе як про самостійного гравця в українській політиці. Подобається це комусь чи ні.
Зрозуміло, що це трохи змінює звичні правила гри і відносини центру і регіонів. І зростаюча роль регіонів декого в центрі дратує. І хочеться дати команду «Фас» силовикам, щоб залишити все, як було до 2013. Тому що попереду місцеві вибори. Тому що популярні влади в регіонах можуть стати для центра проблемою. Але, чорт забирай, можуть і не стати! Все залежить від точки зору. Якщо хочеться тиснути на всіх навколо і будувати путінську вертикаль – тоді популярні на місцях мери проблема для влади».
Мери на місцях завжди мали вагу і вплив. Традиційно рівень довіри виборців до місцевих органів самоврядування був вищий, ніж що центральної влади, структур виконавчої влади чи парламенту. Децентралізація укріпила позиції місцевого самоврядування – бо, крім повноважень, місцевим радам дали ще й ресурси. І поки на рівні країни рейтинг «Слуг» кубарем летить вниз, рівень довіри до місцевих партій, навіть якщо їх ще немає, заздрісно високий. Наприклад, за результатами опитування соціологічної групи «Рейтинг», підтримка партій, якщо їх очолить мер міста, становить: Івано-Франківськ – 63%, Хмельницький – 58%, Чернігів – 57%, Вінниця – 51%, Харків – 50%, Маріуполь – 45%, Тернопіль – 42%, Одеса – 40%, Кропивницький – 38%, Дніпро – 33%, Запоріжжя – 32%. До речі, нижче 10% підтримка партій мера тільки у Херсоні, Сєвєродонецьку і Полтаві.
А це значить – що на місцевих виборах монобільшість у місцевих радах монобільшості парламентській може тільки снитися. Але ж як хочеться, правда? І рецепти, щоб цей сон зробити дійсністю, уже апробовані – повідок кримінальних проваджень.
Кримінальні провадження по чиновниках міських рад нині не тільки в Покрові. У Вінниці днями підозру оголосили чотирьом чиновників Вінницької міської ради за звинуваченням у закупівлі технічної солі по нібито завищеній ціні. Правда, із триманням під вартою, яке вимагало слідство у Вінниці, у суді не склалося – один з підозрюваних буде під домашнім арештом, трьох випустили під особисте зобов’язання.
Тим часом журналіст Юрій Бутусов і екс-нардеп Ігор Мосійчук оприлюднили інформацію, що влада почала помалу мобілізувати ресурси для жорсткого пресингу міських голів, починаючи із найбільш популярних. Аж до кримінальних справ і арештів – зокрема, мера Дніпра Бориса Філатова. Саме у Дніпро відрядили заступника прокурора Миколаївської області Степана Божила. Але спершу із «зупинкою» в Офісі генпрокурора, у «зв’язку зі службовою необхідністю».
«Які саме команди отримав Божило офіційно невідомо. Однак нещодавно призначеного заступника генерального прокурора Андрія Любовича вважають людиною, близькою до голови Дніпропетровської облради Святослава Олійника, пов’язаного із Ігорем Коломойським. І відрядження Божило, який давно знайомий з Любовичем, і направлення його до Дніпра має явно не випадковий характер. Невже в Миколаївській області все так добре, що потрібно направляти в Дніпро одного з керівників Миколаївської прокуратури?» – пише журналіст Юрій Бутусов.
Політолог Олексій Голобуцький дивується, як нова влада, серед представників якої практично немає тих, хто голосував ще при СРСР, взагалі дійшла до ідеї безальтернативності на виборах як запоруки перемоги.
«Анонімні провладні телеграм-канали стверджують, що це «нова модель перезавантаження місцевої влади». В сенсі, це так почали реалізовувати передвиборчу стратегію до місцевих виборів восени: всіх рейтингових місцевих лідерів змусити відмовитись від участі, шантажуючи кримінальними справами (ну і когось посадити для наочності), – пише Голобуцький. – Те, що ніхто не спромігся (чи не мав бажання) на пальцях пояснити тому «колективному зеленому розуму» (як його назвав Філатов), яким саме держаком від лопати і в якому місці зазвичай закінчується подібна силова диктатура, і так очевидно. Бо інакше ніхто зі «Слуг» не наважився би на такий бєспрєдєл. І в результаті першими полетять, як завжди, виконавці: ті ж прокурори, відповідальні за регіони, радники, котрі отаке нарадили, Кабмін… Досвід України каже, що, можливо, полетять в буквальному розумінні – до виходу у вікні дорога вже натоптана…»
Звісно, партіям набагато перспективніше формувати і виховувати свої партійні кадри. Тоді буде і з ким іти на вибори, тоді «лава запасних» не буде порожньою, а в разі перемоги і необхідності призначень управлінська криза не буде такою відчутною. Але у чинної влади досі не призначені усі голови ОДА, на місцях не можуть знайти голів РДА. Обіцяний «кадровий ліфт» десь завис між лібертаріанством і центризмом. Що вже казати про парторганізації і кандидатів на місцевих виборів. За рік нова зелена команда так і не спромоглася віднайти хоча б козирних кандидатів, які б достойно її представили на місцевих виборах. Бо формувати і виховувати свої кадри – це складно, трудомістко і фінансово затратно. Набагато легше дістати із шухляди апробовані способи утримання влади. Точніше, спроби утримання.
Нагадаємо, cолона справа у Вінниці: з арештом підозрюваних чиновників не склалося .
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook