Закон про соціальний захист лікарів: декларація політичних намірів?

Днями Верховна Рада ухвалила закон №3380, що підвищує соціальний захист медиків, які працюють з інфікованими коронавірусом COVID-19. Згідно з документом, медичні працівники, які перебувають на самоізоляції через роботу з хворими на коронавірус, мають отримувати 100% заробітної плати, незалежно від страхового стажу.

Закон також визначає розмір допомоги громадянам, які перебувають на самоізоляції під наглядом медиків, – 50% середньої зарплати незалежно від страхового стажу. Крім того, документом передбачене обов’язкове тестування медичних працівників, які контактують із хворими на COVID-19 та працюють у закладах, де надають медичну допомогу інфікованим коронавірусом.

Утім лікарі, які перебувають на самоізоляції через роботу з хворими на коронавірус, навряд чи не отримають передбачені новим законом 100% заробітної плати без урахування страхового стажу, через брак коштів у держбюджеті та слабкість центральної влади у втіленні подібних ініціатив на місцях.
В експертів є сумніви у практичному втіленні передбачених новим законом виплат. В якості прикладу нагадаю численні факти невиконання інших подібних ініціатив.

17 березня Верховна Рада ухвалила законопроект №3219. Згідно з ним, медичним працівникам, які працюють з інфікованими коронавірусом людьми, буде виплачуватися надбавка до зарплати до 200%. Однак 30 березня парламент ухвалив зміни до закону і ця надбавка була підвищена до 300%, що передбачалося ще Наказом №145 Мінсоцполітики від 2003 року. Водночас, загальноукраїнська програма національного рівня не працює.

Так, наприклад, міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявив, що уряд перерахував на місця всі обіцяні кошти для виплати 300% надбавок. Водночас, лікарі масово скаржаться на невиплату обіцяної надбавки за березень. В свою чергу президент Зеленський звинуватив чиновників у саботуванні цих виплат лікарям. Все це свідчать про слабкість центральної влади.

Ухваливши новий закон, що підвищує соціальний захист медиків, які працюють з інфікованими коронавірусом COVID-19, законодавча влада зробила певні кроки у питанні соціального захисту медиків. Інше питання, як відреагує виконавча гілка влади і чи буде спроможна центральна влада довести ухвалені рішення до їхнього логічного втілення на практиці.

Ще однією причиною невиконання подібних виплат лікарям, є занадто високий рівень тіньової економіки, через що держбюджет недоотримає фінансування на відповідні соціальні програми. Переконаний, що наповнення бюджету під великим питанням, адже 35% української економіки перебуває в “тіні”.

Економіка не готова до жорсткого карантину і захисту малого та середнього бізнесу, – тобто фінансової його підтримки.

Якщо не буде відновлена програма економічної співпраці з міжнародними фінансовими інституціями, ми навряд чи виконаємо рішення щодо відшкодування заподіяних коронавірусом збитків, передусім щодо захисту медичних працівників.

Коментарі експертів:

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов:

МОЗ завжди підтримує будь-які ініціативи, які направлені на захист наших медичних працівників, наших лікарів та взагалі всього медичного персоналу. Ми підтримуємо і підвищення соціальних стандартів, забезпечення роботи і щодо страхування. Тільки треба визначитися з джерелом покриття всіх цих речей.

Голова парламентського комітету Михайло Радуцький:

Пакет медпослуг за COVID-19, який затвердили у квітні, вже розрахований за всіма правилами, до нього немає жодного зауваження, тому що до нього ввійшли й витрати медзакладу, і 300% надбавки зарплати медикам.

Генеральний директор Асоціації Страховий бізнес В’ячеслав Черняховський:

Шкода, що це не реалізували раніше, ще після попередньої пандемії «свинячого» грипу A/H1N1. Коронавірус може стати поштовхом до того, щоб українські медпрацівники вже в самому найближчому майбутньому не залишалися беззахисними перед тяжкими наслідками інфекційних хвороб.

«Місто» запитало у читачів: «Чи отримають медики, які працюють з коронавірусними хворими, кошти, що передбачає новий закон щодо їх соціального захисту?»

Альона, менеджерка:

Думаю, що ні. Влада завжди багато обіцяє . Але фактично медики зараз не отримують того, що заробили чесною працею.

Любомир, кур’єр:

Я думаю, що отримають, але не все, що обіцяли. Медикам дадуть половину тільки. Іншу половину вкрадуть.

Дмитро, пенсіонер:

Кабінет Міністрів дав гроші, а на місцях не розподіляють. Я не знаю, хто винуватий. Мабуть, обласна адміністрація.

Марина, фотографиня:

Надіємось. Але навіть, якщо президент це все зробить, то після нього ще дуже багато людей в системі, тому гроші далеко не завжди йдуть куди треба.

Олексій, підприємець:

Ну як обіцяли, то мають виплатити, а ні – то мають добиватися. Влада має відповідати за обіцяне.

Автор Максим ЗОТОВ

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook