Успішна компенсація цукрового діабету: у Вінниці стартувала відеошкола

У Вінниці 1 вересня стартувала відеошкола успішної компенсації цукрового діабету. Проєкт ініціювала громадська організація “ДІА-Діти” за підтримки лікарки-ендокринолога, асистентки кафедри ендокринології Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова Юлії Кривов’яз.

Ідея відеошколи з’явилась в організаторів під час карантину, коли стали недоступними звичайні школи цукрового діабету, які функціонують по всій України в ендокринологічних центрах.

– На жаль, з кожним роком все більше діток і дорослих стикаються із цукровим діабетом. Тому ми вирішили реалізувати нашу ідею, щоб допомогти усім, хто живе із цією проблемою, – розповіла Олеся Файденко, керівниця ГО “Діа-Діти”. – Для людини, яка хворіє на діабет чи живе з людиною з діабетом, важливо знати все, що стосується компенсації діабету, поновлювати свої знання час від часу й успішно ними користуватися.

Щопонеділка на фейсбук-сторінці й на YouTube-каналі громадської організації організатори публікуватимуть два відеоролики. Загалом відеоуроків має бути 20.

– Кожен урок триває до 10 хвилин, ми вирішили зробити їх короткими, але максимально інформативними. Наприклад, першого дня Юлія Кривов’яз розповіла загалом про цукровий діабет і його типи, про фазу ремісії чи, як її ще називають, «медовий місяць». Надалі маємо підіймати теми і підрахунку хлібних одиниць, і підрахунку жирів, білків та вуглеводів у їжі, і поговоримо про інсулінотерапію, – зазначила Олеся Файденко. – Також можна під відео у коментарях поставити питання лікарці, якщо під час уроку виникатимуть додаткові питання.

Олеся Файденко зазначила, що при виборі тем для відеошколи також звертали увагу на стереотипи й міфи, які поширені у суспільстві.

– У нашу ГО входять батьки дітей з цукровим діабетом, тому ми не просто суто теоретично знаємо про цю проблему, а щоденно з нею живемо. На жаль, часто у школах ні вчителі, ні медичні сестри не обізнані про цукровий діабет достатньою мірою, вони не підготовлені та не знають, що потрібно робити. Я не говорю про всіх, звичайно, але така проблема існує, – переконана Олеся Файденко. – Ми маємо поширити по всіх школах відеоурок про гіпоглікемію, тобто про різке зниження цукру у крові. Важливо, щоб вчителі і медичні працівники навчились розуміти по поведінці дитини, що в неї наступає гіпоглікемічний стан, і знали, що потрібно робити в першу чергу, як правильно надавати допомогу. Крім того, ми продовжуємо займатись нашою просвітницькою діяльністю. Вже далеко не в перше створюємо друковану продукцію, різні інформаційні плакати, щоб їх також поширити по навчальних закладах.

На думку лікарки-ендокринолога Юлії Кривов’яз, важливо поширювати правильну інформацію про цукровий діабет не лише серед людей, яких безпосередньо торкнулась ця проблема, але й загалом серед населення, долати міфи, у які люди досі продовжують вірити і знати, як надати правильну і своєчасну допомогу.

– Бувають ситуації, коли людині з цукровим діабетом стає погано, але оточуючі навіть не розуміють, що їй у цей момент потрібна допомога. Трапляється, що люди не можуть відрізнити гіпоглікемію, наприклад, від стану алкогольного сп’яніння. Коли в людини різко падає рівень цукру, у неї може виникнути порушення координації рухів і з’явитись хитка хода, при цьому вона стане блідою, може виступити піт і почнуть тремтіти руки. Людина відчуває різку слабкість і потемніння в очах, може уповільнитись мова чи вона взагалі не зможе відповісти на якісь питання, – перерахувала вона ознаки гіпоглікемії.

Лікарка-ендокринолог наголосила, що в першу чергу необхідно викликати швидку допомогу і до її приїзду залишатися з людиною.

– Якщо людина у свідомості, потрібно дати їй щось солодке. Це мають бути швидкі вуглеводи, наприклад, 100 мл фруктового соку, солодкий чай, солодка вода, якийсь льодяник, ложка меду чи варення, – за словами Юлії Кривов’яз цього може виявитись достатньо для покращення стану. – Але якщо людина без тями чи от-от може її втратити, то ні в якому разі не можна заливати щось у рот, вона може вдавитися. Також категорично заборонено вводити інсулін, навіть якщо він є у людини з собою, адже інсулін знижує рівень цукру у крові, тобто, якщо у людини гіпоглікемія, і їй помилково ввести інсулін, це може призвести до смерті.

Авторка – Дарина ДІДИК

Нагадаємо, «доступні ліки»: із початку року мешканці Вінниччини отримали медикаменти за 353-ма тисячами рецептів.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook