Виконавчі органи Вінницької міськради розглянули та відповіли на петицію вінничанина Ігоря Здирка, який вимагав від міської влади забезпечити доступ невакцинованих дітей до освіти. Оскільки, мовляв, “доступ до закладу освіти є невід’ємною частиною доступу до освіти”.
“Повідомляємо, що відповідно ст.27 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» профілактичні щеплення з метою запобігання захворювання на туберкульоз, поліомієліт, дифтерію, кашлюк, правець та кір в Україні є обов’язковими”, – читаємо у відповіді, яку піписала заступник міського Вінницького міського голови Галина Якубович.
Вона нагадала, що відповідно до ст.15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з Календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.
“Прийом дітей до виховних, оздоровчих та інших дитячих закладів проводиться за наявності відповідної довідки закладу охорони здоров’я, в якому дитина перебуває під наглядом. Довідка видається на підставі даних медичного огляду дитини, якщо відсутні протипоказання для її перебування у цьому закладі, а також якщо їй проведено профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень. У разі, якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв’язку з медичними протипоказами, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до відповідного дитячого закладу та відвідувати його”, – йдеться у відповіді на петицію.
Рух противників вакцинації виник двадцять років тому — тоді в медичному часописі The Lancet вийшла стаття, автор якої, британський лікар Ендрю Вейкфілд, стверджував, що вакцина від кору, краснухи й свинки викликає в дітей аутизм. Утім, жодні подальші дослідження цього не підтвердили, а згодом узагалі з’ясувалося, що Вейкфілду заплатили гроші за дискредитацію вакцини.
У нього відібрали ліцензію, а статтю прибрали з бази даних часопису. Однак фейк виявився живучим — і досі багато хто вважає, ніби щеплення спричиняють аутизм.
Про цей нічим не підтверджений зв’язок згадував на дебатах тоді ще кандидат у президенти США Дональд Трамп. Тож не дивно, що серед виборців Трампа багато противників вакцинації.
В останні роки в Сполучених Штатах було кілька спалахів кору, зокрема, у штаті Міннесота — найпотужніший за останні 3 десятиліття. Захворіли переважно діти мігрантів із Сомалі — рівень вакцинації серед представників цієї спільноти становить усього 42% (проти 89% загальноамериканського). Відтак три штати зробили щеплення обов’язковими для всіх, крім дітей, які мають медичні протипоказання. Це допомогло зменшити рівень відмов від вакцинації, в останні роки він не зростає.
Італія на першому місці в Європі за кількість випадків захворювання на кір, і на 5-му у світі. Про це свідчать дані ВООЗ (Україна на 6-му місці).
Це — наслідок масової відмови від щеплень, кажуть лікарі. Причини, з яких люди відмовляються від вакцинації, різні: хтось боїться побічних ефектів, хтось вірить у теорії змови.
Зробивши вакцинацію обов’язковою, влада Італії вирішила: здоров’я громадян важливіше за їхнє право на вибір. Перші результати вже очевидні — за три місяці після ухвалення кількість нещеплених дітей в Італії зменшилася на третину.
Франція в останні роки опустилася на останнє місце в ЄС за кількістю щеплень. Як свідчать опитування, 40% батьків сумніваються в ефективності вакцинації.
Але після десятка смертей від кору та менінгіту, французи, за прикладом Італії, у 2017-му також ухвалили закон про 11 обов’язкових щеплень. Так само, як і на Апеннінах, невакцинованих дітей не пускатимуть до державних навчальних закладів. Які ще санкції чекатимуть на порушників, влада наразі вирішує.
У попередній версії закону, який передбачав три обов’язкові щеплення, йшлося про великі штрафи й навіть ув’язнення (останній випадок був у 2016 році, тоді батьків нещепленої дитини ув’язнили на два місяці). Тепер уряд поставив собі за мету насамперед відновити довіру до вакцинації.
Більше того, новий французський закон дає право дітям, які мають серйозні проблеми зі здоров’ям через відсутність вакцинації, подавати в суд на батьків після досягнення повноліття.
У Бельгії обов’язкове щеплення лише одне — від поліомієліту. До одного року дитині їх потрібно зробити 4, і після кожного уколу батьки мають приносити довідку в мерію. Якщо батьки відмовляться від щеплення, то постануть перед судом. Втім, попри те, що решта щеплень необов’язкові, рівень вакцинації в країні дуже високий.
У Північній Європі змушувати громадян робити щеплення не доводиться. Завдяки довірі до держави й медичної системи противників вакцин там мало, а рівень вакцинації високий. У Швеції щеплення необов’язкові, але їх усе одно робить близько 98% батьків.
У Канаді вакцинація не є обов’язковою, але дитину без щеплень не візьмуть до школи чи дитсадка. Єдиний вихід для батьків, які не хочуть вакцинувати дітей, — домашнє навчання.
Ці приклади демонструють — рух проти вакцинації існує в багатьох країнах. Він потужніший там, де менше довіри до держави та її інституцій. Але як переконати людей робити щеплення — єдиного рецепту немає. Крім штрафів і покарань за відсутність щеплень, велику роль відіграє якість медицини, доступність вакцин, інформаційна кампанія держави й підтримка молодих батьків.
Нагадаємо, у Вінниці зареєстрований перший від початку року хворий на кір.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook