За інформацією Подільського регіонального центру онкології у 2023 році в області було зареєстровано 121 новий випадок РШМ, а у2024 рік – 88. Майже у 55% випадків захворювання виявляють у занедбаних стадіях (III-IV), тобто кожна друга жінка звертається за допомогою надто пізно.
Про це повідомляє Департамент охорони здоров’я та реабілітації.
Лікарі наголошують, що особливо важливу роль відіграють профілактичні огляди.
У 2024 році під час таких оглядів вдалося виявити 34% нових випадків РШМ. Наразі, на обліку у медичних закладах Вінниччини перебуває 2915 жінок із діагнозом РШМ, з них понад п’ять років із захворюванням живуть 85,4% пацієнток. Кожна п’ята пацієнтка помирає за перший рік після встановлення діагнозу.
“Я завжди вважала, що рак шийки матки – це щось далеке і мене не стосується, адже я себе нормально почувала. Але на щастя, минулого року вирішила пройти профілактичний огляд, бо почувала відповідальність за своїх дітей. І виявилося, що в мене є передраковий стан. Лікарі в Подільському онкоцентрі все пояснили, підтримали, провели лікування – і зараз я здорова. Хочу звернутися до всіх жінок: не чекайте тривожних сигналів, не ігноруйте своє здоров’я. Один звичайний похід до лікаря може врятувати ваше життя. Ми, жінки, повинні бути свідомими та сильними, щоб залишатися здоровими заради себе і своїх родин!”,- зазначає 38-річна мешканка Вінницької області Олена.
Відзначимо, що з 1 січня 2025 року в Україні набрав чинності Порядок скринінгу і ранньої діагностики раку шийки матки та моніторингу стану здоров’я пацієнток з груп ризику. Відтепер запроваджується комплексна система профілактики цього захворювання, яка базується на сучасних наукових підходах і рекомендаціях ВООЗ. Ця програма дозволить своєчасно виявляти передракові стани серед жінок в Україні та зменшити захворюваність на РШМ.
Практично всі випадки РШМ спричинені вірусом папіломи людини (ВПЛ), який поширюється переважно під час статевого контакту. Рак шийки матки – це хвороба, яку можна попередити. Кожна жінка Вінниччини має змогу пройти профілактичні обстеження у свого сімейного лікаря чи гінеколога. Також одним із профілактичних методів є вакцинація проти вірусу папіломи людини.
Додамо, що мешканки Теплицької, Жмеринської, Могилів-Подільської, Іллінецької, Тульчинської та Немирівської громад можуть прийти онкосркинінг звернувшись до свого сімейного лікаря. Послуга безкоштовна, завдяки реалізації проєкт «Рання діагностика раку шийки матки у жінок в сільській місцевості» впроваджується за підтримки USAID у межах проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який виконує організація Пакт.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook