Скільки коштує лікування одного хворого на COVID-19 і що закупляли лікарні Вінниччини

Лікування одного стаціонарного хворого на COVID-19 на Вінниччині обходиться державі у 72 тисячі гривень. Про це повідомили експертки проєкту “РозCORONOвані закупівлі: Вінниця, Тернопіль, Хмельницький”.

– У процесі аналізу ми з’ясували, що у Вінницькій області один хворий на коронавірус обходиться державі у 72 тисячі гривень. І це кошти тільки з НСЗУ. Так, сума досить немаленька. Є формула, за якою рахують вартість цього лікування і яка гарантує пакет коронавірусним хворим. Вона має 10 складових і включає в себе не лише кількість хворих, а й наявність відповідного обладнання, медперсоналу і так далі, – розповіла експертка Юлія Грига.

Протягом 5 місяців (з березня по липень) громадська організація “Філософія Серця” у партнерстві з ГО “Творче об’єднання “Нівроку”” та ГО “Жіночий Антикризовий Рух” моніторили закупівлі, які були здійснені за процедурою “Закупівля без використання електронної системи” із позначкою “COVID-19” і відстежували, як витрачаються бюджетні кошти у трьох центральних областях країни. Вони надсилали запити на НСЗУ, у місцеві органи влади, на всі опорні лікарні Вінниці, щоб з’ясувати, яке фінансування отримували.

– Те, що давала Національна служба здоров’я було замало, і воно було не настільки оперативно, як мало бути. Тому також “включалися” місцеві бюджети. Нам було цікаво порівняти скільки дають з місцевих бюджетів, скільки покривається з НСЗУ, – пояснює Юлія Грига. – Коронавірус застав усіх зненацька, заклади охорони здоров’я не були до нього готовими і про це варто говорити. Нам, як громадським експертам, було цікаво подивитися, як здійснюють закупівлі у такому авральному режимі, розуміючи, що тендерне законодавство у нас досить складне і тривале. Постанова КМУ №225 дозволила замовникам проводити закупівлі за спрощеною процедурою. Це було шалене вікно можливостей для зловживань.

Всього у Вінницькій області аналітики дослідили 1076 закупівель 29-ти закладів охорони здоров’я на загальну суму 113 223 984 грн.

– У період з березня по липень НЗСУ підписали договори по обслуговуванню COVID з 73 установами, які отримали загалом понад 100 000 000 грн. Тут не тільки опорні лікарні, де лікували хворих стаціонарно, тут також центри первинної медико-санітарної допомоги і екстрена допомога мобільної бригади. На стаціонарне лікування виділили левову частку бюджету – 73,7 млн грн, – пояснила Юлія Грига.

Вона зазначила, що лідером з фінансування з місцевого бюджету стала Вінницька міська клінічна лікарня №1, вона отримала понад 27 млн грн. Найменше ж коштів дісталось Шаргородській лікарні – всього 184 000 грн.

– Ми направляли запит до Департаменту охорони здоров’я Вінницької ОДА, щоб дізнатися який принцип розподілу цих коштів на місцях. Ми розуміли, що мають бути певні критерії, за якими оцінюють діяльність лікарні (наприклад, кількість пацієнтів, кількість ліжко-місць чи кількість обладнання). На що отримали відповідь, що заклади самостійно визначають потребу, – зазначила Юлія Грига.

Під час дослідження аналітики також перевіряли ціни на маски, респіратори, костюми біозахисту, нітрілові рукавички, засоби для дезінфекції, експрес тести та апарати ШВЛ.

– На Вінниччині дешевше з усіх трьох областей купували костюми біозахисту по ціні 80 грн, нітрілові рукавички по 2 грн, експрес-тести по 180 грн. За найвищими цінами у нас в області закупили респіратори FFP3 по 300 грн та FFP2 по 150 грн, нітрілові рукавички по 12,80 грн, костюми біозахисту по 1200 грн та деззасоби по 618 грн за 1 л, – розповіла експертка.

Юлія Грига каже, що після моніторингу закупівель вони підготували звернення про можливі порушення. Їх відправили до лікарень. І 60-ти відсотках випадків замовники ці порушення самостійно усунули. А за усіма фактами завищення цін експерти направили заяви до правоохоронних органів.

Авторка – Дарина ДІДИК

Нагадаємо, COVID-19: Вінницькі лікарні завантажені на 90%.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook