У Вінницькій районній лікарні 4 травня санітарки та медсестри вийшли на протест. Вони вимагали обіцяної 300% надбавки до зарплатні. Зібралося протестувальниць понад сотню.
-Скажіть, будь ласка, востаннє скільки у нас була премія? Чому дівчатам з хірургічного відділення, які ходили у терапію, за COVID не заплатили? – запитувала старша медична сестра райлікарні. – Я старша сестра і пояснюю, що жодному зі співробітників не заплатили! В мене дівчинка працює на півставки, студентка, їй прийшла надбавка 1 грн 83 копійки. Ну ви що?! Лікар травматолог отримав 83 копійки. Це на голову не налазить! Нам мали дати 300% надбавку. Кажуть, що це старші медсестри і завідуючі відділенням винні.
Головний лікар Вінницької центральної клінічної лікарні Олександр Кривов’яз зізнається, що акція медпрацівників стала для нього справжньою несподіванкою.
-О 9-тій ранку я прийшов і бачу, що збирається народ. Були навіть транспаранти із вимогами видати 300% “ковідних” для співробітників. Ми видали людям зарплатню 30 квітня, і оскільки ми інфекційна лікарня першої хвилі, то всі протабельовані працівники отримали свою доплату. А ще 15% надбавки отримали всі співробітники лікарні, які не працюють з хворими, наприклад, господарники, – розповідає Олександр Кривов’яз.
Головна бухгалтерка лікарні Людмила Нестова показує стос паперів, серед яких є табелі з даними про робочий графік медперсоналу. В цьому обліку вказано, скільки співробітників працювали у квітні, окремо є графа “коронавірус”.
Пані Людмила пояснює, що червоним кольором там виставлена кількість відпрацьованих годин з СOVID-19 і, згідно з цими даними відбувалося нарахування заробітної платні. За її словами, наразі немає чіткої інструкції, за допомогою якої можна визначити і нарахувати ці 300% надбавки, тому все робили за “березневим” досвідом. Каже, коли лікарню зробили “ковідною”, представники Департаменту охорони здоров’я розповідали старшим медичним сестрам і завідуючим відділеннями, що надбавки будуть рахувати погодинно.
-Окремо є зошит, де вказують всі дані. Наприклад, медсестра йде до хворого на COVID-19 і потім позначає кількість годин, які вона була в контакті з пацієнтом. Ці графіки перевіряють і підписують завідуючі відділень, начальники по медичній частині, а потім ці табелі йдуть в бухгалтерію. Ми при нарахуванні надбавки за квітень користувалися інструкцією Мінсоцполітики від 2003 року, – пояснює Людмила Нестова. – В березні, наприклад, надбавку говорили вираховувати погодинно і давати три оклади, а зараз кажуть “до 300%”. Що це означає? Це може бути 250, 280, 200, 150 – а ми не маємо роз’яснень.
Представники Департаменту охорони здоров’я сказали, як нараховувати. Не так, що відробив 151 годину і за цей час видавати 300%. Цю надбавку отримують працівники в залежності від того, скільки вони були разом з хворим за цими годинами.
“Мінімалка – як доплата”
На думку головного лікаря Вінницької районки, цей протест має всеукраїнський характер. Олександр Кривов’яз каже, що 1 травня збиралася “ініціативна група” санітарок, які й “підбурили” колег на акцію протесту. А протестують тому, що не можуть отримати більше мінімальної зарплати.
-Медсестри отримуюють на 700 грн більше за санітарку. Вони сперечаються, санітарки говорять, що вся робота фактично на них. Вони носять судна, прибирають, миють… Але ж юридично не відповідають за пацієнтів, як медсестри, – пояснює Олександр Кривов’яз.
Оклад санітарок – 2420 грн, а мінімалка в 4723 грн йде як доплата.
-Тому вони й не бачать суттєвої різниці, коли отримують преміальні або «інтенсивні». Оскільки ця доплата все з’їдає і вони “відчувають” лише 100-200 грн, – каже головбух лікарні.
Надбавки виплачували із субвенцій НСЗУ
У лікарні кажуть, що усі медсестри у лютому отримали преміальні. А от надбавки виплачували із квітневих субвенцій НСЗУ, які склали 4 млн грн – позаяк «ковідні» гроші очікують у травні.
-Наприклад, у лікаря тарифна ставка 5400 грн. Її треба помножити на 3, а результат помножити на кількість годин. Саме таким чином і визначаються ці “ковідні”, – пояснює Людмила Нестова як нараховується ці 300%. – Окрім того, що вони заробили, їм йде ще 15% на оклад, а також доплата за стаж. Я могла не виплачувати їх взагалі, але ж люди пропрацювали. Область нам дала із запізненням 943 тисячі на зарплатню та доплату співробітникам.
Наразі в лікарні розгорнуто 4 відділення, де лікуються хворі на COVID-19: 22 хворих, 4 – із підозрою. Хворі лежать у інфекційному, терапевтичному, реанімаційному відділеннях, а у неврологічному – пацієнти з підозрою. За словами головного лікаря, за період карантину розрахувалися 26 медсестер, 20 санітарок та 2 лікаря. Тобто, із 602 працівників у Вінницькій центральній клінічній лікарні залишилося 468.
-Важких немає, ніхто на ШВЛ-не лежить, 4 пацієнти отримують кисневу підтримку. Згорнули ми дитяче, пологове, ЛОРне, гінекологічне відділення. У хірургічному відділенні наразі лише два пацієнти, – каже Олександр Кривов’яз.
Переклали на місцеві бюджети. Знову
Те, що всі медики, які працюють з хворими на коронавірусну хворобу COVID-19 пацієнтами, отримають обіцяні доплати пообіцяв голова постійної комісії Вінницької облради питань бюджету, фінансів та обласних програм Геннадій Мазур. Він зауважив, що минулого тижня з обласного бюджету передали кошти на місцевий – 1 млн 943 тис. грн як субвенції на Вінницький район для Вінницької районної центральної клінічної лікарні.
– У березні ми розподілили та направили кошти у Вінницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Вінницької обласної Ради і у Вінницьку обласну клінічну дитячу інфекційну лікарню, – зазначає Геннадій Мазур. – Окрім цього, дали кошти на районні лікарні. Однак наказ Міністерства охорони здоров’я №768 передбачав виплату тільки за березень. Мене дивує позиція Кабінету Міністрів та Міністра охорони здоров’я, які озвучують, що виплата заробітної плати має бути в розмірі трьохмісячної заробітної плати. В наказі МОЗ передбачена доплата в розмірі трьох посадових окладів (тарифних ставок), і то за березень. Тим більше, що змін у цьому наказі немає. 23 березня ухвалили проєкт постанови КМУ № 246, де зазначені категорії медпрацівників, які мають отримати доплати. Ця постанова станом на сьогодні не набрала законної сили, тобто сьогодні Уряд, Міністерство охорони здоров’я перекидає на ограни державної влади та місцевого самоврядування виплату всіх доплат медичним працівникам. Але фактично ми не можемо цього зробити, тому що Державна казначейська служба не пропустить ці платежі і жоден бухгалтер не проведе такі виплати, адже це буде не цільове використання бюджетних коштів.
Тим часом двоє народних депутаток Лариса Білозір і Ірина Борзова заявили, що гроші на підтримку лікарів виділені, і вони не розуміють, чому не надійшли кошти. А також обіцяють особисто розібратися у цій ситуації.
За словами Ірини Борзової, Вінницька область отримала субвенцію у сумі майже 110 млн грн.
“15 квітня Кабмін видав Постанову, якою дозволяється перерозподілити частину державної субвенції на премії медикам, які працюють з хворими на коронавірус. Вінницька ОДА вирішила перерозподілити ці гроші з суми на підтримку закладів вторинного і третинного рівня (16, 04 млн грн). Про 7 МІЛЬЙОНІВ , які закладені на фінансування неіснуючого в області центру громадського здоров’я «забули», – повідомила Ірина Борзова. – В результаті, для преміювання медиків, які працюють з хворими на СOVID-19 у Вінницькій області передбачили 2,2 млн грн. З цієї суми : 1 млн грн – для лікарень Вінниці, 943,7 тис грн – для лікарень Вінницького району і трохи більше 200 тис грн перерозподілили між лікарнями в 13 районах області! Станом на початок травня навіть ці кошти медзакладам від ОДА на рахунки ще не надійшли”.
Водночас депутатка Лариса Білозір каже, що медики, які боролися з Ковід, отримають надбавку погодинно, а не за сам факт, що складатиме максимум до 20% надбавки.
“11 районних лікарень, в яких боролися з ковід отримають в середньому по 20 тис. грн. на одну лікарню. Так, медики лікарні на моєму окрузі отримають в середньому по “АЖ” 400 грн. Надбавки, – заявила вона на своїй сторінці у соцмережі. – То кого ми тоді дуримо, публічно розказуючи про 300%, і фактично не виконуючи закон 3275!? Якщо навіть уряд не виконує закони і доручення як вищий виконавчий орган влади, то як ми можемо вимагати, щоб громадяни дотримувалися букви закону!?”
Нагадаємо, у Вінницькій області станом на ранок 5 травня – 454 випадки COVID-19.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook