Завтра,19 січня православні українці відзначають одне з найбільших християнських свят – Хрещення Господнє. Однією з головних традицій цього дня є Водохресні купання – віряни занурюються у воду в ополонці або відкритих водоймищах, аби здобути духовну і фізичну силу.
Історія Водохресних купань
Традиція купань в умовах зимових морозів сягає корінням дохристиянських часів. Так, у кочових племен скіфів, які проживали на території України у VIII – IV століттях до нашої ери, існувала традиція занурювати в холодну воду немовлят. Стародавні слов’яни, як вважається, дотримувалися традиції зимових купань на день бога Велеса – водокрес.
Християнський обряд купання на Хрещення виник як данина хрещенню Ісуса в річці Йордан. Згідно священного писання, в момент купання на Ісуса зійшов Святий Дух, і Господь розкрив йому його справжню суть – Сина божого.
За православними традиціями, в день Водохреща вода набуває чудодійних властивостей – вона очищує душу від гріхів, дарує здоров’я та фізичну силу. Божественна сила води, при цьому, захищає віруючого від ризику постраждати в результаті переохолодження.
При цьому, церква не робить купання на морозі обов’язковим обрядом для кожного віруючого. Більш того, священнослужителі наголошують, що ідея «очищення від гріхів» за допомогою купання суперечить Євангелію.
Традиції купання на Водохреща
До свята Хрещення було прийнято готуватися заздалегідь – шукати безпечне місце для занурення та рубати на льоду ополонку-«йордань» можна було вже за тиждень до свята.
В день Хрещення було прийнято з ранку розпалювати великі багаття біля водойм, де планувалося проводити купання.
Після ранкової церковної служби віруючі хресним ходом йшли до ополонки. Процесію вів священик, за ним несли хрест та ікони. Після того, як священнослужитель здійснював обряд освячення води і занурював хрест у водойму, народ приступав до купання.
Зануритися в ополонку прагнули, перш за все ті, хто грішив на Святках. Деякі виявляли таким чином молодецтво, або просто загартовувалися. Тих, хто не бажав купатися, священик кропив святою водою.
Кому не можна купатися на Водохрещу?
Купання у крижаній воді може бути небезпечним для здоров’я. В особливій зоні ризику – діти та люди старше 45 років, у яких немає подібного досвіду. Медики наполегливо радять тим, хто хоче скупатися в ополонці на Водохреща, попередньо проконсультуватися з фахівцем.
Занурення в крижану воду – завжди серйозний стрес для серцево-судинної системи, що може призвести до спазму судин або різкого підвищення тиску.
З цієї причини Водохресне купання не сумісно з курінням і вживанням алкоголю, які лише підвищують тиск на судини.
Не рекомендується купатися в ополонці тим, хто страждає від гіпертонії, епілепсії, цукрового діабету, ревматизму, ниркової недостатності та хвороб сечовидільної системи.
19 січня в честь великого християнського свята Водохреща в парку «Вишенський» відбудеться Благодійний проєкт «Winter day». Про це повідомляють в анонсі ГО Центр молодіжних ініціатив «ТОП Молодь».
Вхід вільний. Під час заходу відбуватиметься збір коштів для ЗСУ.
«Вода на Водохреща вважається цілющою, вона символізує початок життя і очищення. Українці здавна вірили, що хворі зможуть одужати від води під час купання. Тому запрошуємо всіх вінничан та гостей міста відвідати проєкт «Winter day», на якому після традиційного купання можна зігрітися гарячими напоями та смачною їжею на Food-корті», — кажуть організатори.
Захід розпочнеться о 7.00 19 січня в парку Вишенський.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook