У містечку Бар розпочалися археологічні дослідження фундаменту Барського замку. Куратор розкопок – старший науковий співробітник науково-дослідного центру «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України, кандидат історичних наук Павло Нечитайло. За його словами, головна мета – знайти рівень залягання фундаментів, його основної точки по всьому периметру Барського замку. Відтак розкопки проводитимуться з чотирьох кутків території.
- Від колишньої фортеці залишилися кам’яні стіни різної висоти. Є бійниці, через які велася оборона. Фортеця була зруйнована під час Барської конфедерації наприкінці 18 століття. Зараз громада прагне відродити Барський замок. Для цього необхідно відновити стіни по периметру, – розповідає Павло Нечитайло.
- Для цього потрібно заглибити у землю спеціальні шурфи від 1,5 до трьох метрів завглибшки. Наразі ніхто з дослідників не береться припустити, що саме вдасться знайти. Та поява археологів вже спровокувала у Барі ажіотаж, адже досі ніхто археологічних розвідок у містечку не влаштовував.
- Дослідження необхідні для завершення технічної документації на пам’ятку архітектури, виготовлення якої ми ініціювали, оскільки все має відбуватися у правовому полі, – пояснив голова Барської ОТГ Артур Цицюрський. – Усі роботи проводяться відповідно до плану, який прописаний у меморандумі про проведення робіт з дослідження, збереження та реставрації фортеці. У його підписанні взяли участь керівники наших партнерських міст, відповідальний за архітектурну спадщину на Вінниччині Михайло Потупчик, директорка Українського державного інституту культурної спадщини Ольга Пломеницька та директор Державного історико-культурного заповідника «Межибіж». Бар у цій групі, окрім мене, представляє голова Благодійного фонду «Барський замок. Відродження» Ігор Лозінський. Саме завдяки його ініціативи торік небайдужі барчани розчистили територію та дали старт для збору коштів.
Власне, за зібрані благодійні пожертви і проводяться археологічні дослідження фундаменту. Із бюджету кошти виділили на виготовлення технічної документації. І якщо вдасться пролобіювати, то на найближчій сесії планують передбачити кошти на здійснення геологічної розвідки. У результаті громада матиме облікову карту, паспорт об’єкт, обстеження фундаменту та геологічний змін, що дозволить зрозуміти, у якому напрямку рухатися далі, щоб хоча б частково відродити пам’ятку архітектури. - Нагадаємо, що Барський замок збудований за часів польської королеви Бони Сфорци. Тоді у XVІІ столітті його називали «ключем до Східного Поділля». Він був повністю мурованим, і вважався третьою за величиною (після Кам’янця і Меджибожа) фортецею Речі Посполитої. На початку 1768 року його захопили війська Російської імперії, замок почав занепадати і згодом остаточно зруйнувався.
Автор Олександра МАКОВЕЦЬКА
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook