Другий шанс палацу на життя


Мешканці Тиманівки вирішили відновити палац Шеремєтьєва і оголосили про збір коштів на його реставрацію

Село Тиманівка відоме тим, що зберегло аж три сільських музеї – художній ім. Т.Г.Шевченка, О.В.Суворова, історії села. Заклади у нормальному стані, зараз навіть забезпечені сучасною системою охорони. А от палац-садиба Шереметьєва стоїть пусткою у занедбаному стані. Щоб привернути увагу громадськості до руйнування пам’ятки архітектури, місцеві жителі вирішили самотужки розчистити споруду від хащів, хоч трохи “підлатати”. Адже порослі дерева та кущі руйнують арочні склепіння, сходи палацу, а усередині приміщення, як відзначає керівник ініціативної групи з відродження пам’ятки Олександр Безбах, виникають тріщини на стелі та стінах.

  • Історія цього палацу веде нас у кінець 18 століття, коли князь Четвертинський через свою тягу до гри в карти, поставив на кон маєток “Тиманівка”. Виграв його князь Бахметьєв. Він і розпочав будівництво маєтку, а також насадження парку. Головна палацова споруда збудована в стилі стародавньої готики. Довгий час маєтком володів Володимир Толь, за фахом інженер-будівельник. За його проєктом і при активній участі у Тиманівці збудували лікарню і школу із курантами на баштовій надбудові. Останнім володарем маєтку став російський вельможа граф Шереметьєв. За його панування палац добудували, а в парку створили штучне озеро, – переповідає історію Олександр Безбах.
  • Після подій 1917 року палац пограбували і понівечили. У 1922 році в ньому поселили дітей, евакуйованих з голодуючого Поволжя. До кінця 20-х років палац працював як сільський клуб. А в 1930 році його територію поділили: одну частину зайняв тубсанаторій, другу – бурякорадгосп. Перед війною директора радгоспу і завгоспа репресували, а радгосп припинив свою діяльність. Всі будівлі зруйнували, цеглу вивезли на будівництво цукрового заводу у Кирнасівці.
  • Зараз про колишню велич маєтку нагадують хіба колони та залишки графського герби. Через зруйновану систему опалення, зали, де колись проводили бали, перетворили на склади. Дах перекрили жерстяною покрівлею, вона проіржавіла, пропускає дощ, талу воду. Грошей на капітальний ремонт у громади немає, тому вирішили “підлатати” трохи наш палац. Розчистили хащі, вирубали дерева, поштукатурили фасад, зацементували сходи, щоб не розсипалися, – продовжує Олександр Безбах. – Палац має статус пам’ятки архітектури і містобудування місцевого значення, значиться на балансі Тульчинської ОТГ. Зараз стоїть питання про виготовлення проєктно-кошторисної документації. А потім будемо писати грантовий проєкт на створення у стінах палацу музею пожежного мистецтва, адже граф Шеремєтьєв був брайнмейстером і займався пожежною справою. А щоб про його маєток дізналися, будемо проводити мистецькі пленери та фестивалі. Виручені гроші підуть на те, щоб врятувати величний палац.
  • Загалом на території Тиманівки розташовано дев’ять об’єктів культурної спадщини, які занесені до Реєстру нерухомих пам’яток у Вінницькій області, мають статус пам’яток місцевого значення. Тут представлені пам’ятки архітектури, історії, монументального та садово-паркового мистецтва, гідрологічна пам’ятка, прекрасні будівлі початку ХХ ст. Частина з них не мають офіційного статусу пам’ятки, але безумовно заслуговують на увагу туристів.


  • Олександра МАКОВЕЦЬКА

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook