До Конституційного Суду надійшло конституційне подання 50 народних депутатів України щодо закону про амністію протестувальників. Про це йдеться у повідомленні на сайті Конституційного Суду України.
“Сьогодні, 2 червня, до Конституційного Суду України надійшло конституційне подання 50 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України закону “Про недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань, та визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України” від 21 лютого 2014 року №743-VІІ”, – йдеться в дописі.
Серед авторів подання – майже у повному складі народні депутати з фракції “Опозиційна платформа – За життя”, позафракційні депутати Антон Поляков, Ганна Скороход, Вадим Новинський, а також депутат від “Слуги народу” Олександр Дубінський.
Вони просять КСУ визнати оспорюваний закон таким, що не відповідає Конституції. На їх переконання, положення цього закону “суперечать приписам Конституції України, а його прийняття Верховною Радою відбулося з порушенням конституційної процедури розгляду, ухвалення та набрання чинності законами”.
Серед іншого, зокрема, зазначається, що цей закон “звільнив від кримінальної відповідальності осіб, які були учасниками масових акцій протесту, що розпочалися 21 листопада 2013 року, та підозрюваними або обвинуваченими (підсудними) у вчиненні кримінальних деліктів (стаття 1 закону), звільнив від адміністративної відповідальності осіб, які були учасниками масових акцій протесту, що розпочалися 21 листопада 2013 року, за вчинення будь-яких адміністративних правопорушень (стаття 4 закону), сформувавши тим самим у суспільстві враження про дозволеність безкарно вчиняти злочини проти життя і здоров’я людини, а також легалізував позбавлення потерпілих від кримінальних правопорушень від гарантованих їм конституційних прав і свобод, що протирічить принципу справедливості як одному з основних засад верховенства права (стаття 8 Конституції України)”.
Нагадаємо, 21 лютого 2014 року Верховна Рада ухвалила закон про недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань, та визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України. Автор закону народний депутат України Юрій Дерев’янко тоді зазначав, що закон передбачає звільнення від кримінальної відповідальності осіб, “проти яких не тільки порушені кримінальні справи, які зараз знаходяться в СІЗО, у в’язниці чи в інших місцях, а також щодо тих осіб, дії яких можуть містити ознаки кримінальних правопорушень, передбачених даним законом”.
“Якщо сьогодні міліція чи правоохоронні органи не відкрили кримінальну справу відносно дій осіб в період мирних акцій протесту, то ці особи в разі, якщо будуть відкриті такі кримінальні справи, також підлягають декриміналізації”, – казав Дерев’янко.
Коментарі експертів:
Генеральний прокурор Ірина Венедіктова:
Якщо ми хочемо справедливого і чесного розслідування, то цей закон треба скасувати.
Колишній генпрокурор Руслан Рябошапка:
Цей закон необхідно було б змінити. Тому що там є щонайменше одна норма, яка заважає розслідувати справи незалежно від того, хто міг бути особою, яка вчинила ці злочини. Ця норма, зокрема, стосується неможливості збирати докази, зберігати інформацію. Цю норму необхідно поправити.
Юрист-міжнародник Борис Бабін:
Вчинені тоді учасниками масових протестів дії були реалізацією права Українського народу на спротив пригнобленню. І саме тому, у вимірі конкретного протестувальника, через закон про амністію не стали підсудними. А якщо закону після рішення Конституційного суду уже не буде, то, виходить, що протестувальники є злочинцями, а масові протести – масовими заворушеннями. Більш того, виходить, що ніякого спротиву пригнобленню та, власне, й Революції гідності не було
“Місто” запитало у читачів: Чи правильно було застосовувати амністію до всіх учасників протестів під час Майдану?
Олександр кур’єр:
-Думаю так. Адже вони відстоювали свою думку. В нас в країні свобода слова і совісті. Всі ми маємо мати право на протест.
Микола: пенсіонер:
Я взагалі проти ворогування з Росією. Ми один народ. І все це дурниці, що вони на Майдані придумали. Я от через це все до сестер на далекий Схід поїхати не можу.
Людмила, пенсіонерка:
Звичайно. Вони відстоювали свої переконання. Це в основному молоді люди і так вони борються за своє майбутнє. Звичайно всі вони мають бути амністовані.
Олексій, колишній військовий:
Звичано. Це взагалі дивне питання. Активістів звичайно ж не мають переслідувати. А от вбивці мають бути покарані.
Юлія, працює в рекламі:
-Я взагалі проти того, коли людей пере6слідують і зазіхають на їхню свободу, право вибору, право висловити думку. А на Євромайдані боролися саме за це.
Автор Максим ЗОТОВ
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook