Із пандемією коронавірусу майже непомітним в інформаційному полі став початок другої хвилі медичної реформи. Утім реформа продовжилася за планом. І з 1 квітня почала діяти Програма медичних гарантій (перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту). Крім того, із 1 квітня змінилася система фінансування лікарень та інших медичних закладів.
Ще на початку цього року на Вінниччині тривали «медичні бунти» – і працівники деяких лікарень, і жителі районів боролися за те, щоб їх районні лікарні потрапили у перелік опорних. Статус «опорна лікарня» сприймався як гарантія того, що лікарню не закриють і збережеться фінансування, відповідно медики матимуть роботу, а пацієнти – і далі будуть отримувати за усталеною традицією медичну допомогу. Зокрема, 11 лютого на мітинг під Вінницьку облдержадміністрацію вийшли жителі Немирівського, Барського, Шаргородського районів – вимагали пояснень, чому їх районні лікарні не включено до переліку опорних.
Водночас тоді і керівництво області, і керівництво обласного департаменту охорони здоров’я (яке й погоджувало перелік опорних лікарень) радило медикам і керівникам медзакладів не концентруватися на протестах, а укладати угоди з Національною службою здоров’я України (НСЗУ).
– У лікарнях будуть надаватися ті послуги, на які лікарні подадуться і за якими законтрактуються із НСЗУ. Насправді ми цю мережу опорних лікарень могли б визначати і після того, як перейшли б на роботу із НСЗУ напряму. Нічого б не змінилося. Різниці б не було, – так «Місту» у лютому 2020 року коментував ситуцію голова Вінницької облдержадміністрації Владислав Скальський. – Я бачу тут виключно маніпуляції якимись вибірковими фактами. Насправді усе по-іншому: стаціонарна форма надання медичної допомоги переходить на нову філософію фінансування.
Тож що станом на 1 квітня отримала вінницька медицина? У пресслужбі НСЗУ повідомили, що на Вінниччині 63 медичні заклади спеціалізованої (вторинної та третинної) допомоги отримали пропозиції від НСЗУ про укладання договору. За Програмою медичних гарантій лікарні області отримають протягом року 1,68 млрд грн. Загалом у Вінницькій області підписано договорів на 66 пакетів пріоритетних послуг.
24 лікарні Вінниччини уклали договори на медичну допомогу під час пологів, 4 – лікарні надаватимуть допомогу у складних неонатальних випадках (допомога новонародженим). Медичну допомогу у разі гострих інсультів за договорами із НСЗУ надаватимуть 6 лікарень, а в разі гострих інфарктів – 2. У 30-ти лікарнях Вінниччини проводитимуть безоплатні дослідження на раннє виявлення раку.
У світлі тих самих «медичних бунтів», маємо наступне. Та ж Барська районна лікарня, яка не внесена у перелік опорних, уклала із НСЗУ 14 пакетів послуг (чи не найбільше з усіх районних лікарень Вінниччини), а загальне фінансування за цими пакетами складе 40 678 579, 45 гривень.
У Шаргородської районної лікарні – 8 укладених пакетів послуг, фінансування – 34 959 184 гривень. Немирівська центральна районна лікарня – 7 пакетів послуг, фінансування – 34 155 292 гривень.
Для порівняння Жмеринська центральна районна лікарня, яка внесена в перелік опорних, уклала з НСЗУ договори на 9 пакетів послуг, Калинівська – на 8.
Які районні лікарні і скільки уклали із НСЗУ пакетів послуг
– Барська районна лікарня – 14
– Бершадська лікарня інтенсивного лікування – 11
– Вінницька центральна районна лікарня – 8
– Гайсинська центральна районна лікарня – 10
– Гніванська міська лікарня – 3
– Дашівська міська лікарня – 2
– Жмеринська лікарня відновлювального лікування – 2
– Жмеринська центральна районна лікарня – 9
– Іллінецька районна лікарня – 8
– Крижопільська окружна лікарня інтенсивного лікування – 12
– Липовецька лікарня відновлювального лікування дітей з органічними ураженнями центральної нервової системи, порушенням психіки і опорно-рухового апарату – 3
– Липовецька районна лікарня – 4
– Могилів-Подільська окружна лікарня інтенсивного лікування – 17
– Муровано-Куриловецька районна лікарня – 3
– Немирівська районна лікарня – 7
– Оратівська районна лікарня – 4
– Печерська лікарня відновлювального лікування – 1
– Северинівська лікарня відновлювального лікування – 2
– Теплицька районна лікарня – 3
– Тиврівська районна лікарня – 4
– Томашпільська районна лікарня – 9
– Тростянецька районна лікарня – 5
– Тульчинська районна лікарня – 10
– Хмільницька районна лікарня – 11
– Чернівецька районна лікарня – 5
– Чечельницька районна лікарня – 3
– Шаргородська районна лікарня – 8
– Ямпільська районна лікарня – 10
– Літинська районна лікарня – 8
– Калинівська районна лікарня – 8
– Козятинська районна лікарня – 12
– Лажинська міська лікарня – 8
– Козятинська міська лікарня – 4
– Піщанська районна лікарня – 4
– Погребищенська районна лікарня – 6
Із переліком усіх медичних закладів Вінниччини і укладеними ними із НСЗУ пакетами послуг – можна ознайомитися на сайті Національної служби здоров’я України.
Здавалося б, не зовсім зрозумілі ще наприкінці минулого року «пакети» медичних послуг, сьогодні уже матеріалізувалися у чіткий перелік і у конкретні цифри фінансування. Утім, здається, що на місцях ясності це не додає. Принаймні, поки маємо коментарі і роз’яснення на рівні НСЗУ. «Місто» напередодні старту нового етапу медреформи зверталося до обласного департаменту охорони здоров’я і щодо укладених пакетів послуг на рівні області, і щодо фінансування. Але у департаменті цю ситуацію не коментують.
Тим часом маємо уже перші «дзвіночки» невдоволення. Про те, що передбачене фінансування за пакетом послуг не покриває витрати, заявили у Вінницькому обласному шкірно-венерологічному центрі. У низ із НСЗУ укладена угода тільки на один пакет послуг – амбулаторне лікування.
У НСЗУ пояснюють загалом: вони фінансово покривають тільки медичну послугу. Інше, а це обслуговування і забезпечення цієї медичної послуги, – за власниками медичних закладів, а це – місцеві органи влади і місцеві громади.
…Зрештою, ця інформація не є новою, вона звучала і минулого року, коли медичним закладам пропонувалося подаватися на контрактування. Але чи не стане ця неновина сюрпризом для медиків і чиновників?
Коментарі
Оксана Мовчан, голова НСЗУ
– Національна служба здоров’я має договір з практично усіма комунальними медичними закладами, які надають весь спектр медичної допомоги. Пацієнт із 1 квітня отримує перелік гарантованих медичних послуг і вільний вибір лікаря не лише на первинці, а і для спеціалізованої допомоги. Відтепер місце реєстрації жодним чином не впливатиме на те, де людина зможе лікуватися. Критерієм вибору місця надання послуги буде наявність медичного обладнання, якість та комфорт. НСЗУ заплатить тому медичному закладу, який обере пацієнт. Наше головне завдання – зменшити смертність українців від серцево-судинних та онкологічних захворювань, а також покращити допомогу під час пологів і неонатального періоду. На 2020 рік це пріоритетні послуги в Програмі медичних гарантій. Їм ми будемо приділяти особливу увагу.
Андрій Віленський, директор Департаменту договірної роботи НСЗУ:
– Національна служба здоров’я має договір практично зі всіма комунальними медичними закладами, які надають цілий спектр медичної допомоги. Медичні заклади практично в усіх регіонах подалися на 26 пакетів медичних послуг, тому вся потрібна медична допомога буде доступна мешканцям цих областей. Заклади готувалися до реформи, більшість з них отримає, за новою системою фінансування, більше коштів, аніж за субвенцією. Як незалежні підприємства, вони зможуть самостійно розпоряджатися цими коштами, і ми впевнені, що це піде на користь і закладу, і лікарям, і всій громаді.
Нагадаємо, у Тростянці вирішували подальшу долю місцевої районної лікарні.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook