Медична реформа в Україні

Як на ній відіб’ється епідемія коронавірусу

Опитані виданням “Коментарі” експерти спрогнозували, як епідемія коронавіруса позначиться на медичній реформі в Україні.

Коронавірус виявив найбільш слабкі місця в українській системі охорони здоров’я, вважає віце-президент Світового юридичного альянсу, старший партнер Адвокатської компанії “Кравець та Партнери” Ростислав Кравець.

“Формула колишньої глави Моз Уляни Супрун “гроші ходять за пацієнтом” виявилася неспроможною. А от бажання екс-міністра знищити українську систему охорони здоров’я дало свої плоди: у зв’язку із масовими скороченнями, лікарів не вистачає навіть для швидкої допомоги у великих містах, не говорячи вже про селища міського типу, – зазначає юрист. – Епідемія коронавіруса розкрила і неспроможність реформи, згідно з якою повинні були ліквідувати частину лікарень, поліклінік, в тому числі у великих містах… На мій погляд, з метою повернути громадянам України можливість отримання медичних послуг, необхідно переглянути ті закони, які просували Супрун та інші іноземні “експерти”. І це необхідно робити оперативно”.

З іншого боку, тільки реформа й може врятувати пострадянську медицину від остаточного краху, впевнений інвестиційний банкір Сергій Фурса.

“1 квітня має розпочатися вже другий етап медреформи, який міністр охорони здоров’я намагається саботувати як може. І він придумав таку чудову ідею: давайте покличемо всіх головних лікарів, які втрачають від цієї реформи, бо гроші починають іти не за їхніми гаманцями, а починають за пацієнтами, і вирішимо, чи потрібно нам продовжувати. Зараз дуже небезпечно, що на тлі коронавірусу вони можуть саботувати, розпочати саботаж другого рівня медичної реформи. Це було б дуже недоречно. Адже те, що у нас є зараз, пострадянська медицина – вона не працює”, – сказав він.

Водночас обидва експерти впевнені, що держава має максимально мотивувати медперсонал залишатися в Україні, а не бігти в ту ж Польщу, де доглядальниці отримують в рази більше, ніж у нас лікарі і медсестри.

Тим часом в Україні починається другий етап боротьби з коронавірусом, який полягає у протистоянні Covid-19 не лише попереджувальними заходами, а й безпосередньо лікуванням хвороби. Про це Міністр охорони здоров’я України Ілля Ємець заявив в інтерв’ю 112 каналу.

“Україна, на жаль, не змогла вжити жорстких заходів, щоб не впустити вірус. Тому зараз, на цей момент, у нас уже є вогнища, які прийшли не з Китаю чи з Європи, а є нашими, місцевими, вогнищами. Тобто починається другий етап, і ми повинні не допустити пандемії у країні”, – сказав Ілля Ємець.

За його словами, влада докладається максимум зусиль, щоб боротися з коронавірусом. Зокрема, відновлена вертикаль санітарної служби, заступника Міністра Віктора Ляшка призначено державним санітарним лікарем. Ця вертикаль, як підкреслив Ємець, буде ключовою у боротьбі з Covid-19.

Коментарі експертів:

Політичний експерт Володимир Кацман:

Надзвичайний стан в медицині має передбачати негайну зупинку “реформ” Супрун. Вона не може продовжуватися, тому що вже першого квітня настане колапс! Під час пандемії запроваджувати другий етап реформи, згідно з якою закриються тубдиспансери, психоневрологічні, гінекологічні відділення в лікарнях – це злочин!

Голова Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, меддопомоги та медстрахування Михайло Радуцький:

Відстрочки (реформи – Авт.) не буде. Єдині зміни, які були проведені, — це перерозподіл Кабміном грошей, інфекційні лікарні в реформу зараз не заходять. Всі інші заходять з 1 квітня.

Міністр охорони здоров’я Ілля Ємець:

Якщо китайцям вдалося досягти показника смертності 3-4%, то Італії не вдалося, і там 8-9%. Я зібрав спеціалістів, які будуть працювати у медичній реформі західного зразка… Ці спеціалісти можуть зробити так, що в нас смертність буде менше, ніж навіть у Китаї.

“Місто” запитало у читачів: “Чи стане боротьба з коронавірусом стимулом для української медицини?”

Ольга, радіолог:

Ситуація з коронавірусом показує, що наша медицина – недофінансована. В нас достатньо кадрів, але недостатньо обладнання. Не все одно лише тим, хто працює з пацієнтами.

Ольга, економіст:

Не одразу, як вдасться вийти з цієї ситуації і запустити наново виробництво, через 2-3 роки і покращать фінансування фінансування.За лікарів будуть триматися, а інший медперсонал піде під скорочення.

Богдан, приватний підприємець:

Фінансування медицини буде підсилене лише під час боротьби з коронавірусом і скорочення тимчасово припинять лише з тої ж причини. За цей період медицина розвинеться, але надалі все залишиться на одному місці.

Володимир, підприємець:

Я не знаю, що має статися, щоб медицину почали розвивати. Пересаджати половину чиновників, віддати їхні гроші на лікування хворим людям. А решта чиновників, може, візьмуться за голови.

Валентин, викладач:

В якомусь розумінні це вже стимул для розвитку. Потрошки збільшать фінансування у цю галузь, зокрема, зарплатню медикам підвищать. Тимчасово.

Автор Максим ЗОТОВ

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook