Що змінилося у Збройних Силах
Насиченим був 2019 рік на події в оборонному секторі. Після зміни влади повністю оновилось командування Збройних сил, змінилась тактика ведення війни і підхід до зміцнення оборонної сфери. Разом із стратегічними рішеннями, змінювалось життя звичайних бійців. Про перетворення за останній рік дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.
Одним із перших рішень президента стало призначення начальником Генштабу ЗСУ Руслана Хомчака, а вже нова Верховна Рада призначила на посаду міністра оборони України Андрія Загороднюка.
Крім кадрових призначень, зміни торкнулись структури військового управління. Задля досягнення сумісності з НАТО вирішено розмежувати посади головнокомандувача ЗСУ та начальника Генерального штабу, а до кінця наступного року – повноваження всіх органів військового управління.
За словами першого заступника начальника Генштабу ЗСУ Ігоря Колесника, суть реформи полягає у чіткому поділі повноважень між органами військового управління, які займаються розвитком, підготовкою і забезпеченням Збройних сил, і тими, які здійснюють застосування військ.
Щ е одним кроком до стандартів НАТО став закон про зміни в назвах військових звань. Документ, підписаний президентом 29 листопада, вводить нові звання для сержантського та старшинського складу. Він скасовує військові звання “прапорщик”, “мічман” і вводить звання “рекрут”, “штаб-сержант”, “майстер-сержант” і “головний майстер-сержант”. З’являються також звання “головний сержант батальйону”, “головний сержант бригади”. Слово “полк” у званнях змінюється на “бригаду”.
У Держбюджеті на 2019 рік видатки на виплати українським військовим складали майже 50 млрд грн. Тож підвищення виплат відбувалось у плановому порядку впродовж всього року. Виплату військовослужбовцям, які перебувають на лінії бойового зіткнення, збільшили на 5 тис. грн, тобто до 17 тис. грн. Усім іншим військовим зарплату збільшили на 1 тис. грн.
Забезпечення військовослужбовця-контрактника, який залучений до участі в Операції об’єднаних сил, на першій лінії тепер може складати понад 27 тис. грн. Зарплати командира взводу на першій лінії – понад 31 тис. грн. Загалом цього року Міноборони підвищило зарплати військовослужбовцям на 30%.
Так само планово цього року продовжували оновлювати озброєння і військову техніку для ЗСУ. Серед великих новітніх розробок Українська армія отримала одразу кілька модернізованих гелікоптерів РЕБ, партію із 40 спеціальних броньованих автомобілів та перші 100 серійних ракет “Вільха”.
До кінця 2019 року до ЗСУ має надійти приблизно 2800 одиниць озброєння і військової техніки. З них 1300 – ракетно-артилерійського озброєння, 100 автомобілів, 80 бронетанкових зразків.
У Міноборони зауважують, що мирний процес є можливим тільки зі зміцненням обороноздатності країни на усіх напрямках та приведення армії до стандартів НАТО.
Коментарі експертів
Військовий експерт Владислав Селезньов:
Ліквідовано інститут прапорщиків, рудимент, який дістався як спадщина від Радянського Союзу. Ухвалений закон, відповідно до якого реформована система сержантських звань у ЗСУ, що дає нам упевненість у тому, що ми рухаємося у правильному напрямі, оскільки неодноразово вище військово-політичне керівництво заявляло, що Україна у період до 2020 року має повністю перейти на стандарти НАТО.
- Представник Міноборони Владислав Шостак:
“Укроборонпром” найближчим часом організує серійне виробництво модернізованих реактивних систем залпового вогню “Верба”, яка пройшла всі необхідні випробування і взята на озброєння.
- Заступник начальника Генштабу ЗСУ Ігор Колесник:
За принципами країн НАТО оборонне відомство як орган центральної влади має здійснювати демократичний цивільний контроль над Збройними силами, ресурсне забезпечення Армії, а також визначати оборонну політику, а Генштаб – реалізовувати її.
“Місто” запитало у читачів: “Наскільки змінилась Українська армія за останні кілька років?”
Василь Іванович, пенсіонер:
Змінилася, але керівництво не дає армії розвиватися. Треба змінити керівників на більш патріотично налаштованих.
Анатолій, безробітний:
Армія стала сильнішою. Бо її тепер краще фінансують та підтримують європейські країни.
- Ірина, викладачка:
Змінилася на краще. Але солдати нарікають на харчування, бойове оснащення та одяг. Упевнена, що це треба виправити, бо у дуже складний час служать.
- Наталя, студентка:
Упевнена, що Армія зміцніла. Однак варто поліпшити теорію та закріпити навички молодих бранців у війську.
Артем, працюючий:
Не служив, тому навіть не знаю, який тепер формат має Українська армія.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook