У Вінниці за ініціативи міськради відбувся етнопроєкт «Де гаївки лунали»

Гаївки співали, весну величали. Сьогодні, 22 квітня, центральна площа Вінниці перетворилася на майданчик етнічного дійства «Де гаївки лунали», який відбувся в межах культурно-мистецького проєкту «Великоднє диво». Його учасники відтворили українські обрядові забави, метою яких із прадавніх часів було віншування сонця та відродження природи. Організували подію департамент культури міської ради спільно із ЗК «Вінницька централізована клубна система» за підтримки КЗ «Центр концертних та фестивальних програм».

Про це повідомляє Вінницька міська рада.

На відміну від веснянок, які лунали в усіх куточках України аж до Зелених Свят, гаївки – виконували лише у Великодні дні. Молодь та діти традиційно після церковного богослужіння збиралися на площах, галявинах, зелених луках, обмінювались писанками або крашанками, христосувались, прославляючи велич Воскресіння: співали обрядові пісні, водили хороводи. Як усе відбувалося у давнину, вінничани та гості міста мали змогу побачити сьогодні на майдані «Незалежності». На годину територія поблизу фонтану «Мушля» стала епіцентром етнографічного дійства, що вражало національною автентичністю, зачаровувало різноголоссям та багатством народних звичаїв та талантів.

«Це один із тих заходів, до яких ми та наші діти готуються з великим трепетом, адже це в першу чергу найбільше весняне свято. Тут ми бачимо наші прекрасні писанки-велетні, які вже багато років прикрашають наше чудове гостинне місто, тут на майдані проводили й чимало культурно-мистецьких заходів, – каже виконувачка обов’язків директора ЗК «Вінницька централізована клубна система» Тетяна Казанська-Гавриш. – Попри воєнні реалії, ми не можемо не співати та не підтримувати наші традиції, тому що дійсно тоді ворог досягне того, чого прагне. Завдячуючи нашим воїнам, ми маємо змогу передавати дітям давнє мистецтво писанкарства, веснянок, гаївок. У ці дні ми зичимо один одному лише добра, а воїнам – мужності та сили».

Поринути у дивовижну атмосферу Великодня усім охочим допомогли виступи Народного аматорського ансамблю «З роси й води» та зразкового хореографічного колективу «Гілея» Гавришівського будинку культури.

«Під час нашого невеличкого концерту, глядачі почули веснянки як подільські, так і з Подніпров’я та Полісся. Ми представили кращі зразки фольклору з усіх етнографічних регіонів України, які намагаємось збирати, відроджувати, музикувати. Діти ж найбільше полюбляють водити хороводи під фольклорні композиції у сучасному аранжуванні», – розповіла Тетяна Казанська-Гавриш.

Глядачі зустрічали кожен виступ вдячними оплесками. Не скупився на них і часом навіть підтанцьовував вінничанин Іван. Чоловік каже: «Це досить цікавий Великодній захід, він підіймає настрій. Розумію, що зараз небезпечно, але хочеться більше таких чудових подій».

«Я взагалі люблю все українське, коли бачу вишивку, відразу зупиняюся, щоб помилуватися. Таким чином і натрапила на цю Великодню подію. Надзвичайно вдячна всім, хто організували для нас таке дійство, воно дає можливість насолодитися нашими традиціями та відпочити душею», – поділилася глядачка Наталя.

А на цьому етнопроєкт «Де гаївки лунали» не завершується. Вже у четвер він зустрічатиме усіх охочих у Вінницьких Хуторах.

Читайте також: На Вінниччині посадовця військової частини підозрюють у незаконному оформленні бойових виплат на майже 5 млн грн

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook