Ціни на каву у Вінниці зростають

У Вінниці спостерігається поступове здорожчання кави, і цього року це явище стає все більш відчутним. Власники кав’ярень і експерти розповідають, чому ціни зростають і що очікувати в майбутньому.

Про це пише Суспільне Вінниця.

Ціни на каву залишаються стабільними, але здорожчання неминуче

Іван Мельник, власник однієї з мереж кав’ярень, розповів, що у їхніх закладах каву готують з високоякісних сортів арабіки та робусти. Купаж, що складається з арабіки та робусти 70/30, стає основою їхніх напоїв. Окрім цього, є і чисті сорти арабіки, наприклад, з Гондурасу та Ефіопії, для любителів м’якших смаків. На сьогодні каву для закладів обсмажують у Києві.

Попри те, що цьогоріч Іван Мельник ще не піднімав ціни в своїх кав’ярнях, він уже відчуває зростання вартості на каву. Горнятко еспресо коштує від 32 до 35 грн, американо від 35 до 38 грн, а капучино – від 45 грн. Власники кав’ярень роблять все можливе, щоб підтримати стабільність цін, зберігаючи запаси кави, що дозволяє тримати їх ціни на попередньому рівні. Проте вартість кави на ринку піднялася через кілька факторів, і здорожчання неминуче.

“Ми завжди маємо з пів тонни кави в запасі, щоб забезпечити стабільність і клієнт не відчув різниці. Торік не було такого великого здорожчання — ми підняли ціни, тому що було відключення світла, і працювали на генераторах. А ось цього року ринок подорожчав — кава стала суттєво дорожчою, всі ф’ючерси виросли. Нам повернули податки і зробили їх більшими”, — пояснив власник кав’ярні.


Фактори здорожчання: неврожай та глобальні економічні зміни

Експерт з оцінки якості кави Михайло Бабіч розповів, що за півтора року ціна на каву в Україні здорожчала на 200 грн за 1 кг. За його словами, на здорожчання кави впливають глобальні зміни. Зокрема, глобальне потепління та кліматичні катастрофи, такі як тайфуни і засухи, негативно впливають на врожай. Проблеми з вирубкою лісів у Європі також додають до вартості. До того ж вартість на каву різко зросла, особливо через перебої в постачанні.

“Є дві основні кавові біржі: Лондонська біржа, яка торгує робустою, та Нью-Йоркська біржа, що спеціалізується на арабіці. Зараз ми говоримо про арабіку, на яку ціна продовжує рости. Наприклад, на робусту ціна дуже сильно піднялася минулого року через проблеми з постачанням. Кораблі з Індії доводилося обпливати Африку, оскільки був заблокований канал, через який з Індії в Європу транспортувалася кава”, — розповів Бабіч.

На думку Михайла Бабіча, у найближчі пів року ціни на каву, ймовірно, залишатимуться високими через погіршення врожайності. Прогнозується, що знизяться ціни лише після збору врожаю у Бразилії в червні 2025 року, оскільки ця країна є найбільшим постачальником кави у світ.

Прогноз для ринку кави в Україні

Ігор Браславець, власник магазину, який продає арабіку та робусту, розповів, що ціни на каву змінюються щокварталу, зростаючи на 10-15%. За його словами, на сьогодні ціна на кілограм кави може сягнути 1000 грн.

“Ціна на каву постійно зростає у світі, як і на інші продукти харчування. Каву вирощують більше ніж у 50 країнах, і щороку в одній з них виникають проблеми з урожаєм. Однак у 2024 році в Бразилії сталася найбільша посуха за останні 70 років. Експерти світового кавового ринку очікують зменшення виробництва кави, оскільки Бразилія постачає найбільше зерна в світі, а попит на каву зростає з кожним роком”, — пояснив Ігор Браславець.

Фото: Суспільне

Загалом, за словами власників кав’ярень та експертів, попри здорожчання, попит на каву не спадає. Вінничани, як і раніше, люблять цей напій за його бадьорить властивості та смак. Проте високі ціни можуть стати перепоною для деяких покупців у майбутньому.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook