Рівень фактичної споживчої інфляції в жовтні зріс до 9,7% у річному вимірі, перевищивши прогнозовані показники Національного банку України. За оцінками НБУ, у листопаді інфляція продовжила своє зростання. Про це інформує Макроекономічний та монетарний огляд НБУ за листопад 2024 року.
Нацбанк не зазначає точних даних щодо зростання цін, однак, згідно з представленим графіком, річний рівень інфляції перевищив 10%.
Офіційні дані щодо показника інфляції будуть опубліковані Держстатом 10 грудня.
У НБУ зазначають, що у жовтні також посилився фундаментальний інфляційний тиск. Базова інфляція зросла до 8,3% у річному вимірі, що зумовлено швидким зростанням цін на оброблені продукти харчування через подорожчання сировини, підвищення витрат бізнесу на електроенергію та зарплати, а також перенесенням ефектів девальвації з попередніх періодів на ціни.
Ціни на продукти
Згідно з даними НБУ, у жовтні темпи зростання цін на продовольство різко підвищилися. Це пов’язано з наслідками спекотного літа та осені без достатньої кількості опадів, що негативно вплинуло на врожайність, строки дозрівання та якість сільськогосподарської продукції, особливо овочів і фруктів.
Також через зростання вартості продовольчої сировини та підвищення виробничих витрат підприємств на енергоносії й заробітну плату ціни на оброблені харчові продукти зростали швидшими темпами.
Ціни на непродовольчі товари та послуги
Зростання цін на непродовольчі товари також набрало обертів, головним чином через вплив валютного курсу в попередні періоди.
“Це, ймовірно, вплинуло й на сповільнення зниження цін на одяг і взуття”, – вказали в НБУ.
Ціни на послуги, зокрема у сфері охорони здоров’я, зв’язку та особистого догляду, зростали дещо швидше, що було зумовлено підвищенням виробничих витрат.
Ціни на бензин
У жовтні темпи зростання цін на пальне уповільнилися. Як зазначили в НБУ, попри короткочасне подорожчання сировини на початку місяця, пропозиція пального на ринку залишалася високою.
Адміністративно регульовані ціни
Алкогольні та тютюнові вироби зростали в ціні швидшими темпами, що було зумовлено, зокрема, ослабленням курсу гривні в попередні періоди та активними заходами щодо протидії тіньовому ринку.
Ціни на фармацевтичні вироби, медичне обладнання та товари для здоров’я також почали зростати швидшими темпами.
У НБУ зазначили, що, як і раніше, на адміністративну інфляцію впливав мораторій, який обмежував зростання тарифів на окремі житлово-комунальні послуги для населення.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook