Заробітна плата, енергетична стійкість та підтримка військових: основні витрати бюджету Вінниці

Протягом січня – жовтня цього року до бюджету Вінницької громади надійшло 6 млрд 23 млн грн, що складає майже 95% від запланованих доходів. Водночас видатки досягли 5,5 млрд грн. Основні фінансові ресурси були спрямовані на пріоритетні напрямки, зокрема «Безпеку та оборону», «Стійкість» та «Турботу». Такі дані представив департамент фінансів Вінницької міської ради.

Про це інформує Місто, посилаючись на Вінницьку міську раду.

«Умови виконання бюджету є напруженими, але, незважаючи на військовий стан, завдяки злагодженій роботі міської ради, депутатського корпусу та виконавчих органів міської ради, консолідації зусиль громади нам вдалося досягти позитивних результатів у виконанні бюджету, забезпечити збалансованість бюджету та стабільне фінансування всіх галузей», – зазначила директорка департаменту фінансів Вінницької міської ради Антоніна Лесь.

Доходи бюджету

Так протягом січня – жовтня поточного року до бюджету громади надійшло 6 млрд 23 млн грн, а це майже 95 % від доходів, запланованих бюджетом та на 9,4 % або на 518,6 млн грн більше в порівнянні з відповідним показником минулого року. Ключова роль у наповненні бюджету належить власним доходам, надходження від яких склали 5 млрд грн. Річний план виконано на 91,5 %.

«Незважаючи на зарахування ПДФО «військовослужбовців» до державного бюджету, у співставних умовах, зростання по власних доходах порівняно з відповідним періодом минулого року склало 25,7 %. Загальний обсяг трансфертів, які надійшли до бюджету громади, становить 1 млрд 53,8 млн грн, з яких 40,1 млн грн – грантові кошти на реалізацію проєкту ПРООН «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів», – підкреслила Антоніна Лесь.

Основним джерелом наповнення бюджету залишається податок на доходи фізичних осіб (2,7 млрд грн), а також місцеві податки і збори: єдиний податок, плата за землю, податок на нерухоме майно, акцизний податок (1,4 млрд грн). «По всіх доходних джерелах досягнуто зростання порівняно з відповідними показниками минулого року, – зауважила директорка департаменту фінансів. – Також слід відмітити і роль релокованого бізнесу, а це 391 суб’єкт господарювання, які за 10 місяців поточного року наповнили бюджет на 46,7 млн грн».

Видатки бюджету

Видаткова частина бюджету за 10 місяців складає 5,5 млрд грн, що становить 84,5 %до затвердженого бюджету на 2024 рік. При цьому видатки на суму 4,6 млрд грн здійснено за рахунок власних доходів.

Пріоритетними при фінансуванні є захищені статті видатків бюджету, такі як виплата заробітної прати, оплата комунальних послуг та енергоносіїв, харчування, придбання медикаментів, соціальні виплати. Їх частка у загальному фонді складає 58,7 % і становить 2,5 млрд грн. Зокрема, основними споживачами бюджетних коштів залишаються такі галузі, як освіта (41,2%), соціальний захист (6,4%), житлово-комунальне господарство (14,4%), транспорт (8,5%), громадський порядок та безпека (7,9%). На їх фінансування направлено майже 3, 4 млрд грн.

Також слід зазначити, що в основу бюджетної політики на 2024 рік лягли ключові пріоритети – «Безпека та оборона», «Стійкість», «Турбота». За 10 місяців року на відповідні цілі спрямовано більш як 2,9 млрд грн, і це становить 63 % видатків бюджету, здійснених за рахунок власних доходів.

Безпека та оборона

Підтримка оборонців та зміцнення безпекових заходів у громаді – пріоритет №1. Нагадаємо, на нього при формуванні бюджету було передбачено 983 млн грн. Проте, зважаючи на значну кількість запитів від військових частин, вдалось вишукати додатковий фінансовий ресурс та збільшити план по цих видатках до 1,3 млрд грн, з яких за 10 місяців на пріоритет «Безпека та оборона» вже спрямовано 1 млрд грн.

Наразі на постійній основі Вінницька громада підтримує 51 військову частину та формування. Відповідно до їхніх запитів кошти спрямовувались як у вигляді субвенції бюджету (275 млн грн), так і на придбання матеріальних цінностей для подальшої передачі військовим підрозділам (299 млн грн).

Також, 150 млн грн було спрямовано на підтримку Державного бюджету України шляхом придбання військових облігацій.

«Хочу звернути увагу, що за результатами проведення торгів на закупівлю матеріальних цінностей досягнута економія бюджетних коштів в сумі 48 млн грн, які також будуть спрямовані на підтримку ЗСУ, – наголосила Антоніна Лесь. – Також хочу зазначити, що за рейтингом вартості закупівель, сформованого на «Прозоро», виконавчий комітет ВМР посідає четверту сходинку за об’ємом закупівель на підтримку Збройних Сил України після Державного підприємства Міністерства оборони України «Агенція оборонних закупівель», департаменту забезпечення державної служби спецзв’язку та захисту інформації та управління оборонної роботи Запорізької ОДА».

В умовах воєнного стану одним із головних завдань міської влади є безпека кожного мешканця громади, на що з бюджету протягом січня – жовтня направлено 279,5 млн грн. Кошти були спрямовані, зокрема на:

будівництво та облаштування протирадіаційних укриттів в 10 -ти закладах освіти (це 6 ліцеїв, 4 ДНЗ) – 171 млн грн;

ремонт 8 споруд цивільного захисту (укриттів) (6 закладів освіти, 1 – охорони здоров’я, 1 – ДЮСШ) – 13,6 млн грн;

забезпечення функціонування автоматизованої системи централізованого оповіщення населення – 1,08 млн грн;

створення 4 центрів військово-патріотичного виховання у закладах освіти (ліцей №№13, 23, 30, 31) – 1 млн грн для викладання навчального предмета «Захист України».

Стійкість

Не менш важливим є збереження та примноження економічного потенціалу, подолання негативних явищ в усіх галузях і сферах життєдіяльності громади, забезпечення стійкості критичної інфраструктури.

На пріоритет «Стійкість» за звітний період з бюджету направлено майже 1,2 млрд грн. З них, зокрема:

  • 320 млн грн на забезпечення енергетичної стійкості громади, безперебійного надання населенню послуг теплопостачання для сталої роботи комунального підприємства КП «Вінницяміськтеплоенерго»;
  • 365,4 млн грн на створення безпечного, доступного та комфортного середовища для мешканців громади, безбар’єрного простору для маломобільних груп населення;
  • 42,6 млн грн на забезпечення якісної та безпечної роботи громадського транспорту;
  • 74,1 млн грн (субвенція обласному бюджету) на забезпечення сталого та надійного водопостачання мешканцям громади – КП «Вінницяоблводоканал;
  • 10,5 млн грн на підтримку бізнесу та розвиток аграрного сектору;
  • 102,6 млн грн на зміцнення стійкості закладів охорони здоров’я.

Турбота

Цей пріоритет включає підтримку передусім родин та дітей загиблих воїнів, військових, які боронять нашу землю, а також вразливих верств населення, внутрішньо переміщених осіб, людей із інвалідністю. На даний пріоритет з бюджету за 10 місяців спрямовано майже 759 млн грн гривень.

До пакету допомоги входить грошова допомога на оздоровлення дітей загиблих воїнів, на оплату житлово-комунальних послуг, виплата щоквавартальної соціальної матеріальної допомоги громадянам з низьким рівнем доходів, забезпечення пільговим проїздом у громадському транспорті тощо.

«Хочу зазначити, що з липня 2024 року міською радою запроваджено ще один механізм підтримки пільгових категорій мешканців нашої громади – це компенсація 50% вартості придбання та встановлення додаткового джерела безперебійного живлення (не більше 40 тисяч грн). На це в бюджеті передбачено 2 млн грн, з яких протягом серпня – жовтня уже направлено 1 млн грн. Компенсацію отримали 36 сімей, з них 14 – це сім’ї загиблих Захисників», – повідомила Антоніна Лесь.

Коштами бюджету також забезпечуються соціальні гарантії військовослужбовців та пільгових категорій населення в частині надання медичних послуг, це організація виїзної стоматологічної допомоги військовослужбовцям, пільгове зубопротезування, безоплатне та пільгове забезпечення лікарськими та технічними засобами, виробами медичного призначення. За 10 місяців з бюджету спрямовано майже 27 млн грн.

Турбуючись про підростаюче покоління, за рахунок коштів бюджету 14 786 дітей та учнів пільгових категорій, дітей Захисників та Захисниць України в закладах освіти забезпечено безкоштовним харчуванням, на що за 10 місяців направлено 69 млн грн. Варто відмітити, що починаючи з 4 листопада 17 тисяч 200 учнів перших-четвертих класів закладів загальної середньої освіти забезпечені безкоштовним харчуванням. Це кошти субвенції з державного бюджету в сумі 32,7 млн грн, що складає 70 % загальної потреби, та 30 % – кошти бюджету громади в сумі 13,7 млн грн.

Визначені міською радою ключові пріоритети бюджету громади на 2024 рік довели свою ефективність при виконанні бюджету за 10 місяців поточного року і надалі залишаються актуальними та важливими для бюджету наступного 2025 року.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook