Біль у суглобах і м’язах відчуває значна частина населення. Найчастіше вони пов’язані з перевантаженням, наприклад, після надмірних фізичних навантажень. У людей похилого віку ці недуги пов’язані з дегенеративними змінами, які відбуваються з роками. Не дивно, що біль у суглобах є найпоширенішою скаргою серед пенсіонерів, але це не означає, що у молоді не болять суглоби [1]. Лікування болю в суглобах залежить від його причини. Часто захворювання, такі як артрит, бурсит і остеохондроз, вимагають комплексного підходу, включаючи медикаментозну терапію, фізіотерапію та зміни в способі життя.
Як ви доглядаєте за своїми суглобами? Пам’ятайте про профілактику – обстеження, зміну способу життя та правильне харчування
Пацієнтам, які цікавляться, як піклуватися про свої суглоби, слід періодично проходити профілактичні обстеження, наприклад, УЗД тазостегнових і колінних суглобів. Це особливо важливо для дітей та підлітків, а також за наявності в сімейному анамнезі ревматичних захворювань, таких як ревматоїдний артрит, який проявляється у скутості, набряклості та болючості суглобів. Регулярні обстеження (наприклад, УЗД, морфологія, ШОЕ, СРБ) також рекомендуються людям, які активно займаються спортом або проводять багато часу за комп’ютером [2].
Що їсти для здоров’я кісток і суглобів? Які продукти благотворно впливають на опорно-руховий апарат? Якщо ви хочете подбати про стан своїх суглобів і кісток (щоб уникнути болю в майбутньому), варто дотримуватися збалансованого харчування, тобто збагатити свій щоденний раціон продуктами, що містять, серед іншого:
- вітамін А (молоко, масло, сир, яйця);
- вітаміни групи В (м’ясо, яйця, горіхи, петрушка, каші грубого помелу, темний хліб);
- вітамін С (цитрусові, ягоди, петрушка, шипшина, перець);
- вітамін Е (оливкова олія, мигдаль, соняшникова олія);
- вітамін D (морська риба);
- фосфор (риба, молоко, сичужні сири);
- селен (бразильські горіхи, тунець, лосось, яйця);
- кальцій (молочні продукти, насіння соняшнику, кунжут, тофу, квасоля, бруква);
- Омега-3 жирні кислоти (хорошими джерелами є жирні морепродукти, морепродукти, лляна олія, лляне насіння) [3].
Що ще варто включити у свій раціон? Щоб забезпечити суглоби цінним колагеном, який збільшує їхню рухливість і забезпечує правильне функціонування, варто їсти курячий і свинячий холодець, а також рибу в желе. Цей білок будує суглобовий хрящ і захищає суглобові поверхні від стирання. Варто додати, що людям, які страждають на ревматоїдний артрит, рекомендується приймати добавки з колагеном [1].
Що не можна їсти? Уникайте вживання продуктів з високим ступенем обробки, які містять прозапальні інгредієнти, мають високий глікемічний індекс і бідні на вітаміни та мінерали. Уникайте продуктів з високим вмістом насичених жирів і простих цукрів (наприклад, солодощів, фаст-фуду, страв швидкого приготування) [2]. Вживання міцної кави та чаю слід обмежити, оскільки ці напої можуть перешкоджати засвоєнню кальцію з їжі.
Важливо підтримувати здорову вагу тіла. У випадку надмірної ваги та ожиріння рекомендується знижувальна дієта під наглядом досвідченого клінічного дієтолога. Якщо виявлено дефіцит вітамінів і мінералів, може знадобитися додаткове харчування.
Важливу роль у розвитку болю відіграє навантаження на суглоби, яке може бути спричинене як фізичною активністю, так і травмами. Запалення, що виникає у зв’язку з різними захворюваннями, також часто є основним фактором болю. Анатомія суглобів має ключове значення, адже їх структура визначає можливі травми і механізми розвитку захворювань [1].
Дослідження в галузі медицини постійно вдосконалюються, що дозволяє краще розуміти природу болю в суглобах. Вкрай важливо своєчасно звертатися до лікаря, оскільки тільки кваліфіковане лікування може призвести до покращення якості життя пацієнтів [3].
Література
1. Zdrojewicz Z.,Adamek M., Machelski A., Wócik E., The influence of fatty acids (omega) contained in fish on the man organism, Katedra i Klinika Endokrynologii, Diabetologii, Wydział Lekarski, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Wrocław, Med Rodz 2015; 3(18): 137-143.
2. Sébastien Lucas, Yasunori Omata, Jörg Hofmann, Martin Böttcher, Aida Iljazovic, Kerstin Sarter, Olivia Albrecht, Oscar Schulz, Brenda Krishnacoumar, Gerhard Krönke, Martin Herrmann, Dimitrios Mougiakakos, Till Strowig, Georg Schett, Mario M. Zaiss. Short-chain fatty acids regulate systemic bone mass and protect from pathological bone loss. Nature Communications, 2018; 9 (1)
3. Petersson S., Philippou E., Rodomar C., Nikiphorou E., The Mediterranean diet, fish oil supplements and Rheumatoid arthritis outcomes: evidence from clinical trials, Autoimmunity Reviews Volume 17, Issue 11, November 2018, Pages 1105-1114
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook