Тиждень після Великодня: що можна, а що  заборонено робити

Перший тиждень після Великодня у 2023 році випадає на період з 17 по 23 квітня. Він називається Світлою седмицею або Світлим тижнем. У цей час прийнято відпочивати, ходити в гості, радіти життю, знаходити привід для веселощів і вітати один одного, кажучи: “Христос Воскрес – Воістину Воскрес!”.

Понеділок Світлого тижня

Починаючи з понеділка можна було ходити в гості. Першим до родичів в будинок заходить чоловік. На святковий стіл гість приносить паски, крашанки і символічні подарунки. А ось жінкам цього дня краще залишатися вдома.

Вівторок Світлого тижня

У вівторок, який ще називають Світлим вівторком, починали ходити в гості жінки, а їхні чоловіки в цей день не відвідували рідних. Але ці традиції зараз відходять і їх практично не дотримуються. Все частіше в гості приходять сім’ями. Раніше з вівторка, а частіше з середи, дівчата починали водити хороводи, тому середа називалася “хороводниця”. Хороводи тривали з цього дня до Трійці.

Середа Світлого тижня

По середах “Великодніх свят” багато селян влаштовували танці і веселощі. І дорослі, і діти збиралися “на музику”, щоб проводити святки. Ці три дні великоденських свят були щасливим часом гостювання, молодіжних ігор та забав.

Четвер Світлого тижня

У перший четвер після Великодня дівчата закликали весну, виконуючи на пагорбах зворушливі пісні. Починаючи з четверга можна було влаштовувати оглядини і парубки приглядали собі наречену.

Колись на четвертий день пасхального тижня “водили кобилу”. На палиці робили голову, прив’язували хвіст, накривали веретенцем. Зверху на цього коня сідали охочі покататися. Чоловік вбирався циганом і водив цю кобилу по вулиці. Коли кобила падала, тоді циган “гриз” їй вухо і вона вставала.

Святкування до четверга вже закінчується, але на столах ще можуть стояти паски, крашанки.

П’ятниця Світлого тижня

У п’ятницю був Прощений день, який особливо пишно і урочисто відзначався молодятами, до яких приходили близькі родичі. У цей день за традицією дівчата вмивалися крижаною водою, яка, вважається, допомагає весь рік залишатися здоровою.

Субота Світлого тижня

Починався розпал молодіжних ігор і гулянь. Наприклад, було популярно грати в катання яєць. Всі охочі складали півколом свої крашанки на низькій гірці, після чого один з них скачував своє яйце зверху, намагаючись збити якомога більше чужих. Всі збиті яйця гравець забирав собі.

Неділя Світлого тижня

Неділю Світлої седмиці ще називають Червоною гіркою. У цей день вважалося поганою прикметою сидіти вдома незаміжнім дівчатами і нежонатим хлопцям. Потрібно проводжати Великдень, проводити обряди зустрічі весни.

Що можна і не можна робити на тижні після Великодня

  • Оскільки свято Великодня – торжество життя над смертю, тому весь Великодній тиждень потрібно радіти, а не сумувати за померлими.
  • Також в ці дні не проводять панахиди.
  • Зате хрестити дітей на Світлу седмицю можна.
  • Також вважається, що народжене під час великоднього тижня немовля, буде наділене богатирським здоров’ям, удачею і багато чого доб’ється в житті.
  • На Світлому тижні не прийнято проводити обряд вінчання.
  • Зате можна було влаштовувати оглядини наречених, ходити на танці, веселитися і радіти життю.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook