Інтернет — невичерпне джерело інформації, яку ми отримуємо миттєво з будь-якого куточка світу. Останній рік переконав усіх, що можна ефективно навчатися у школі, користуватися освітніми інтернет-платформами для саморозвитку. Це нові можливості для спілкування і розваг. Але Інтернет приховує і багато ризиків, пасток, небезпечного контенту, особливо для дітей.
Як вберегти дитину від небажаного контенту і спокус віртуального світу, зменшити ризики перебування наймолодших користувачів у мережі? Ці та інші питання особливо актуальні перед літніми канікулами, коли у дітей багато вільного часу. Прості рекомендації від інтернет-провайдера ЕВЕРЕСТ™ допоможуть вашим дітям безпечно користуватися всіма перевагами та можливостями Інтернету.
Основні правила безпеки
Деякі заклади освіти проводять уроки кібербезпеки, де навчають аналізувати контент, пояснюють, як контролювати своє спілкування в Інтернеті, розповідають про важливість захисту особистої інформації. Навчаючи дітей безпечно поводитися в Інтернеті, експерти з кібербезпеки рекомендують дотримуватися простих правил:
- ніколи не повідомляти паролі стороннім людям або друзям,
- розкажіть дитині про можливі небезпеки (кібершахрайство, кібербулінг, небезпечний контент, віруси, гральна залежність (лудоманія), кіберпереслідування тощо),
- поясніть, чому не можна розголошувати особисту інформацію,
- навчіть дітей правильно реагувати на образи в Інтернеті та не спілкуватися з агресивно налаштованими користувачами,
- поясніть необхідність дотримання правил культури спілкування,
- діти мають знати, що не можна довіряти кожному віртуальному знайомому,
- застережіть дитину від особистої зустрічі зі знайомими з інтернет-мережі без вашого дозволу,
- не відповідати на повідомлення сексуального змісту, погрози чи неприйнятні пропозиції,
- поясніть, що дитина має обов’язково повідомляти дорослим про ситуації, повідомлення, розмови, що лякають її або заставляють ніяковіти.
Програми контролю та антивіруси
Для контролю діяльності та лімітування часу перебування дітей у мережі можна встановити спеціальні програми й застосунки, що реалізують батьківський контроль. Вони дозволять заблокувати небажані сайти, завжди знати, якою інформацією цікавилася дитина та які застосунки використовувала. Увімкніть у браузерах функцію безпечного пошуку, налаштуйте обмеження.
Поясніть небезпеку завантаження на комп’ютер незнайомих файлів та програм. Шпигунські програми та віруси нашкодять комп’ютеру, можуть знищувати дані й використовувати гаджет для розсилання спаму та розповсюдження вірусу, знижувати швидкість передачі даних. Встановіть якісне антивірусне програмне забезпечення і фільтри, щоб блокувати небажаний контент.
Правила для всіх
Завжди дотримуйтесь тих правил, які ви самі ж встановили. Тобто, якщо тато без упину говорить сину про небезпеку азартних онлайн-ігор, а сам завзятий гравець, якщо батьки ігнорують правила безпечного користування інтернет-ресурсами, то не варто розраховувати, що дитина буде надалі вірити й дотримуватися настанов дорослих.
Як робити не потрібно
У жодному разі не карайте дитину і не забороняйте користуватися Інтернетом, якщо побачили в історії браузера небажані сайти. Контролюйте свої емоції, не зривайтеся на крик, а спокійно порозмовляйте з сином чи донькою про кібербезпеку. Можливо, це слушний момент поговорити на тему статевого виховання. Діти все чудово розуміють і цінують, коли дорослі уважно їх слухають, зважають на їхню думку, цікавляться їхніми вподобаннями, серйозно сприймають переживання і проблеми.
Розмовляйте з дітьми
Ви не зможете завжди бути поряд з дитиною, захищати від усього поганого у світі та контролювати всі її дії. Тому дуже важливо будувати стосунки з дітьми на довірі, дружити з ними. Відверті й щирі розмови дадуть набагато більше, аніж нескінченні нотації й постійне стеження за дитиною чи блокування контенту. Не перетворюйтесь на тирана і не контролюйте маніакально кожен крок у Всесвітній мережі. Поважайте особистий простір дитини, терпляче навчайте правил безпечного користування Інтернетом. Саме довіра дозволить вам завжди знати, чим цікавиться дитина і з якою інформацією знайомиться, вчасно запобігти небезпеці та підтримати у складній ситуації.
Ваш провайдер Інтернету і кабельного телебачення, ЕВЕРЕСТ™ everest24.com.ua
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook