На Вінниччині активно триває виборча кампанія. Про особливості цьогорічних місцевих виборів та перебіг виборчого процесу загалом розповів представник Комітету виборців України у Вінницькій області Владислав Телень.
Особливості цьогорічного голосування
– У Вінницькій області кожен потенційний виборець на звичайній виборчій дільниці отримає 4 бюлетені. Один бюлетень – це сільські, селищні, міські голови. Другий – обласна рада. Третій – районна рада. Четвертий – місцева рада. Всі бюлетені по видах виборів будуть різного кольору. Якщо людина буде перебувати на спеціальній виборчій дільниці, мається на увазі у лікарняній установі, там вже комісія, відповідно до місця реєстрації цієї людини, буде приймати рішення, які бюлетені їй давати, – розповів Владислав Телень.
Власне, для жителів Вінниці новинкою на цих виборах буде те, що містяни обиратимуть депутатів районної ради.
Представник КВУ у Вінницькій області переконаний, що підрахунок голосів може трохи затягнутися, а перші результати можуть оголосити лише ввечері 26 жовтня, якщо не пізніше.
– Дуже конкурентні вибори, всюди є багато кандидатів, досить багато партій беруть участь, думаю, що підрахунок голосів буде важкий. Він такий забюрократизований і потребує багато часу, навіть якщо просто треба розкласти бюлетені, – зауважив він.
Вибори і COVID-19
Конституція України гарантує кожному громадянину право обирати і бути обраним, тому попри COVID-19 і пандемію вибори відбудуться. Єдине, що може вплинути на скасування або перенесення дня виборів – це військовий або надзвичайний стан.
– Проблема, з якою ми зустрічаємось кожний день все гостріше – це захворюваність членів ТВК на COVID-19. У нас уже більшість територіальних комісій це лихо спіткало. Що буде 25 жовтня, поки сказати важко, – розмірковує Владислав Телень. – Передбачається, що комісії, які будуть працювати в лікарняних установах, а також ті представники виборчих комісій, які будуть проводити голосування за місцем проживання осіб, повинні бути споряджені у захисний костюм, щітки, маски. Хто буде давати все це на виборчі дільниці? Зрозуміло, що у держави грошей немає і, скоріше за все, це буде покладено на місцеві органи влади. Деякі органи місцевої влади вже потурбувалися про те, щоб придбати необхідне обладнання. Це передбачено постановами Кабміну, але на скільки всі виборчі комісії зможуть забезпечити своїх членів таким обладнанням, важко сказати.
Владислав Телень додав, що при вході на виборчі дільниці буде відбуватися температурний скринінг, але окремих кабінок для людей, наприклад, з температурою не буде. А ще експерти прогнозують спалах захворюваності саме після дня голосування.
Як виборцями знайти себе у виборчих списках
Після 9 жовтня дільничним виборчим комісіям надається день-два для проведення першого засідання і отримання попередніх списків виборців.
– Коли списки вже будуть на виборчій дільниці, по закону, потенційні виборці можуть прийти на дільницю і перевірити себе в списку. Але можна це зробити на сайті Державного реєстру виборців. Сервіс працює з 2015 року в гарному режимі, не потрібно нікуди ходити, але можна перевірити себе в списку, маючи доступ в інтернет. Якщо є питання по списку у людей, якщо інформація про них не актуальна, або її там взагалі немає, або є родичі, яких там не повинно бути, то є декілька кроків, як цю проблему вирішити, – пояснив він. – Або звернутися до Державного реєстру виборців відповідного відділу або знову ж через сайт Державного реєстру виборців спробувати вирішити це питання в онлайн-режимі.
Чому деяким кандидатам відмовили в реєстрації
– Мені відомо про понад 30 випадків відмов у реєстрації у Вінницькій області з різних підстав. Закон цього року чітко передбачав відповідальність за гендерну квоту. Якщо у 2015 році вона була, але її деякі комісії вимагали, а деякі ні, то зараз, якщо партія не дотрималася гендерної квоти – це була підстава для відмови у реєстрації списку. В деяких партіях з жінками виявилось все не так добре, тому їх шукали, знаходили та включали у виборчі списки, – сказав Владислав Телень.
За його словами, іншою проблемою стала недостатня кількість кандидатів у списках.
– Виявилось, що не всі партії можуть забезпечити мінімальну кількість кандидатів в депутати в списки (відповідно до закону і постанови ЦВК, у кожному територіально виборчому окрузі, де понад 10 000 виборців, партії повинні були подати на реєстрацію не менше 5 кандидатів), – підкреслив Владислав Телень.
Поки відомо про дві справи, які дійшли до суду.
– В Оратові не зареєстрували партію, а у Козятині не хотіли реєструвати кандидата в міські голови. В Оратові суд став на сторону ТВК, а в Козятині суд прийняв рішення на користь кандидата, – зазначив він. – Але більшість партій все-таки виконали умови закону по гендерній квоті, за кількістю депутатів і по всіх документах.
Етапи виборчого процесу
– Виборча кампанія розпочалася 5 вересня 2020 року. Декілька важливих етапів вже завершилися. І етап – це створення територіальних виборчих комісій. Нагадаю, у нас є 63 окружних територіальних виборчих комісії, 6 районних і одна обласна. Наступний дуже важливий етап – висування і реєстрація кандидатів. Саме 5 жовтня останній день, коли кандидат або партія може подати заяву про скасування реєстрації загального списку або реєстрації окремого кандидата. 7 жовтня усі комісії по всій країні мають затвердити остаточний вигляд виборчих бюлетенів. Після цього вони передають їх до друку, – розповів Владислав Телень – Зараз триває ще один важливий етап – утворення дільничних виборчих комісій. До 30 вересня всі партії і кандидати мали змогу подати свої кандидатури до складу виборчої комісії. До 8 жовтня, якщо таких подань буде багато, територіально виборчі комісії мають провести жеребкування і 9 жовтня по всій країні мають бути створені всі дільничні виборчі комісії. У Вінницькій області їх понад 1600, це із врахуванням спеціальних виборчих дільниць у лікарняних установах.
Від себе Владислав Телень похвалив роботу цьогорічних членів ТВК. Через карантин їхнє навчання проходило у ZOOM’і та навіть попри те, що не у всіх населених пунктах був доступ до зручного інтернету, вони змогли чимало вивчити.
– Коли близько 15 осіб навчаються перед телефоном – у мене були сумніви. Однак, територіально-виборчі комісії дуже відповідально підійшли до порядку висування кандидатів, до дотримання гендерної квоти та дотримання мінімальної кількості потенційних кандидатів по округах, – додав він.
Авторка – Дарина ДІДИК
Нагадаємо, у Вінниці троє кандидатів знялися із виборів.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook