Понад 10 тисяч людей за два роки отримали прихисток у Сімейній Кімнаті Рональда МакДональда у Вінницькій обласній дитячій клінічній лікарні. Саме тут родини можуть перебувати під час лікування дитини, аби бути поруч з малечею, відпочивати і набиратися сил.
На площі в 44 квадратних метри Фундація Дім Рональда МакДональда облаштувала затишну кімнату, яка більше нагадує сучасну квартиру, аніж лікарню. Ми поспілкувалися з директоркою Фундації Дім Рональда МакДональда Галиною Соловей про те, для чого облаштовували Сімейні Кімнати у лікарнях, як вони впливають на лікування дітей і чому батькам так важливо бути поруч з дитиною.
– Галино, розкажіть детальніше про Сімейні Кімнати: для чого вони потрібні, яка їхня функція?
– Сімейна Кімната – це територія дому у лікарні. Тут родини можуть самостійно перепочити, приготувати чи розігріти собі їжу, виспатися, прийняти душ, випрати та висушити речі. Всі ці зручності потрібні для того, щоб батьки почувалися як вдома і мали змогу не відволікатися на побутові проблеми, а присвятити час дитині. Та головне – завдяки Сімейним Кімнатам родини можуть фактично цілодобово бути поруч з хворою дитинкою, адже батькам не потрібно їздити щодня додому чи знімати готельний номер. Перебування у наших кімнатах є абсолютно безплатним.
– Розкажіть про планування Кімнати? Яка вона?
– Хоча ця Сімейна Кімната невелика, облаштовуючи приміщення, ми намагалися максимально використати кожен квадратний метр. Зробили тут повне перепланування, аби якомога більше родин могли скористатися перевагами приміщення. Ми віримо, що родина, яка знаходиться поруч з дитиною, теж допомагає подолати хворобу. Прогресивні лікарі погоджуються, що підтримка рідних для маленьких пацієнтів не менш важлива за ліки.
– Хто займається устаткуванням таких Кімнат в Україні?
– Сімейні Кімнати облаштовує і утримує БО Фундація Дім Рональда МакДональда. Ця благодійна організація працює у всьому світі з 1974 року. В Україні партнером-засновником Фундації є компанія МакДональдз і вона була заснована в 2016 році. За цей час ми облаштували п’ять Сімейних Кімнат у найбільших дитячих лікарнях країни. Такі є у Львові, Києві, Харкові, Сумах. У Вінниці Сімейну Кімнату створили у липні 2018 року.
– Розкажіть, будь ласка, про умови утримання такої Кімнати?
– Утримання цієї Кімнати коштує приблизно 950 тисяч грн на рік. Левова частина грошей на її утримання– це зарплатня адміністраторів, а також оплата оренди, ремонт, комунальні послуги, податки, витратні матеріали.
Фундація існує на кошти благодійників. Так, МакДональдз щороку збирає гроші на будівництво та облаштування Сімейних Кімнат за допомогою щорічної благодійної акції «Долонька щастя». Долучаються сюди й інші відомі компанії: Jacobs, Аляска, Рута, Bosch, ERGO тощо.
– Галино, чи планує Фундація відкривати нові Сімейні Кімнати в інших містах України?
– Практика показала, що Сімейні Кімнати користуються попитом, адже не у всіх дитячих лікарнях є подібні умови. Наразі Фундація Дому Рональда Дональда вже отримала 25 заявок на створення таких приміщень у різних куточках країни. Поки що ми можемо собі дозволити утримувати п’ять кімнат.
– На вашу думку, за яких умов родини використовують Сімейні Кімнати найчастіше?
– Наприклад, якщо дитина лежить в реанімації, то для батьків є лише стільчик біля ліжка. Буває, що сім’я приїжджає здалеку і не може собі дозволити зняти кімнату чи номер в готелі. Замість цього вони можуть безплатно та комфортно перепочити в Сімейній Кімнаті. Окрім того, Кімнати дозволяють батькам бути поруч з дітьми тут і зараз, нікуди не від’їжджаючи.
– У цей час хтось перебуває в Сімейній Кімнаті?
– Так, у кожній Сімейній Кімнаті є адміністратори, який чергують протягом повної доби і забезпечують батькам можливість перебування там. Дівчата – справжні господині цього приміщення.
– Що саме роблять адміністратори?
Адміністратори допомагають батькам, які часто можуть завітати сюди навіть вночі. В їхні обов’язки входить зустрічати гостей, реєструвати їх, ознайомлювати з правилами перебування у приміщенні, слідкувати за порядком і створювати атмосферу домашнього затишку. У Сімейних Кімнатах Рональда МакДональда ми користуємося принципом «дім поза домом», і це кардинально відрізняє їх від інших приміщень у лікарнях. Здоровий емоційний стан батьків дуже важливий для прийняття правильних рішень у лікуванні дитини, щоб підтримувати її і допомагати у подоланні хвороби.
Ми також поспілкувалися з адміністраторкою Сімейної Кімнати Ольгою Деменчук. Вона зазначає, що у цьому приміщенні вільне відвідування – кожен пацієнт і його рідні можуть скористатися тут безплатними послугами. Зазвичай на ночівлю сюди приходять люди, які тривалий час перебувають у стінах лікарні.
– Ольго, що, на вашу думку, найважливіше у вашій професії?
– Для нас важливо спілкуватися з людьми, які опинилися у скрутному становищі, адже ми можемо їм допомогти. Бувають різні ситуації, батьки приходять зі сльозами на очах з онковідділень або вони щойно дізналися по невтішний діагноз дитини. Ми пропонуємо свою підтримку, пригощаємо чаєм або кавою, даємо можливість усамітнитися, щоб людина заспокоїлася і змогла легше пережити складну ситуацію.
Думку про необхідність такого приміщення на базі лікарні розділяє й Директор комунального некомерційного підприємства Вінницької обласної дитячої клінічній лікарні Василь Паненко. Він зазначає, що протягом року у медзакладі лікуються понад 16 тисяч пацієнтів. Значна кількість відвідувачів знаходить прихисток саме у Сімейній Кімнаті, де можна не лише відпочити, а й отримати психологічну розрядку.
– Василю, розкажіть, будь ласка, ставлення лікарні, її співробітників, до Сімейної Кімнати?
– За допомогою Фундації Дім Рональда МакДональда у нашій лікарні реалізували цей проєкт, який існує тут вже 2,5 роки. Велика кількість батьків скористалися можливістю психологічної допомоги, необхідної під час лікувального процесу саме тут. Надто багато моментів, коли батьки хочуть бути поруч з дитиною, але це протипоказано за лікувальним процесом. Практика використання цього приміщення доводить, що Сімейна Кімната необхідна не лише для батьків, а й для малюків. Діти тут можуть відмежуватися від лікування, це дуже важливо, адже щодня в них перед очима медичний персонал, медикаменти, і це створює певний дискомофорт.
Ми поспілкувалися з мешканкою Гайсинського району Тетяною Волоскевич, якій довелося перебувати у Сімейній Кімнаті у той час, коли її семирічна донька Софійка лежала у лікарні з отруєнням. Жінка розповідає, що того дня, коли дівчинці стало погано, вони приїхали у Вінницю дуже пізно і повернутися додому було неможливо.
– Тетяно, дякуємо, що відгукнулися! Поділіться, будь ласка, вашою історією.
– Вийшло так, що не було куди подітися. Нам запропонували розміститися в цій Сімейній Кімнаті, напоїли нас чаєм і організували місце для сну. Тут є зручні крісла, де можна розслабитися і навіть можна взяти свої продукти і самостійно приготувати їжу. Ми лежали у лікарні довго, і навіть була можливість речі свої попрати. Ми не очікували, що таке може бути і що так будуть турбуватися про людей. Ми дуже вдячні Фундації, адже ця Кімната мала велике значення і для Софійки. Вона знала, що як тільки закінчиться крапельниця, можна буде піти в ігрову кімнату. Софійка тут складала пазли і дивилася мультики.
Мама шестирічного Пантелея Марина Коваль пригадує, що у Сімейній Кімнаті було значно легше «пережити» лікування саме завдяки домашній атмосфері.
– У палаті зовсім інша обстановка, адже в кожної дитини і мами свої проблеми. А тут відчуваєш легкість, адміністратори дуже підтримували. Пантелей тут читав, грався з іншими дітьми. Найголовніше, що в нас була можливість проводити час разом, і це допомогло сину швидше одужати, – сказала вона.
Довідка «МІСТА»
Світова Фундація Дім Рональда МакДональда є благодійною неприбутковою організацією, яка існує 45 років. Заснована у 1974 році і з того часу має незмінну місію – створює проєкти, які покращують здоров’я і благополуччя дітей і їхніх родин.
В Україні Фундація Дім Рональда МакДональда облаштовує Сімейні Кімнати в найбільших дитячих лікарнях країни, щоб діти мали змогу бути поруч з дітьми під час лікування.
Щоб долучитися до місії Фундації, можна зайти на сайт rmhc.org.ua і зробити пожертву або відправити СМС на номер 88009, або зателефонувати Фундації і запропонувати свою допомогу. Тим паче, що вітається тут не лише грошова допомога, а й послуги, їжа чи товари.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook