Перше вшанування земляка

Меморіальну дошку генералу-хорунжому УПА Івану Трейку встановили у селі Старостинці Погребищенського району.

Виготовив пам’ятну дошку відомий на Вінниччині скульптор Анатолій Бурдейний. Її символіка відображає традицію визвольної боротьби українців за державність і національну волю, характеризує героїчний життєпис отамана і генерала Івана Трейка. Ідея вшанування видатного земляка належить депутату облради Володимиру Барцьосю, а профінасували ініціативу Старостинецька сільрада та меценати.

На відкриття запросили родича Івана Трейка – Іван Мазуркевич (син Соломії Трейко).
Учасники зібрання вшанували Івана Трейка, його повстанців та загиблих героїв російсько-української війни хвилиною мовчання. Після чого почесна варта з військовослужбовців вінницького гарнізону Збройних Сил України вишикувалась у парадному строю і віддала честь салютними сальвами зі зброї. Супроводжувався урочистий мітинг промовами істориків та краєзнавців, а також звучанням стрілецьких пісень, які виконував вокально-інструментальний ансамбль «Оберіг» Донецького національного університету імені Василя Стуса.

До слова, у липні на межі двох областей – Житомирської і Рівненської – встановили пам’ятний знак на честь уродженця Вінниччини – отамана УНР і генерала-хорунжого УПА Івана Трейка. Його розташували на місці бою і трагічної загибелі бійців отамана у липні 1945 року. Ініціатором акції виступило Новоград-Волинське Братство ОУН-УПА імені Романа Шухевича. Кошти на пам’ятник збирали як благодійні пожертви та спонсорську допомогу.

Довідка

Іван Трейко вступив до армії УНР з перших днів створення Центральної Ради. Очолював повстанський загін, діяльність якого поширювалася на Київщину, частково Поділля. У 1923 році Трейка призначено командиром Київської повстанської групи, створеної поряд із Волинською та Подільською групами за рішенням еміграційного керівництва УНР. Після невдалої спроби підняти всезагальне повстання у 1923 році, Трейко оселився на Рівненщині у селі Самостріли, де створив комітет допомоги емігрантам з України.

В 1930-х рр. отаман стає активним членом гетьманського руху Павла Скоропадського. А за часів Другої Світової війни співпрацює із Тарасом Бульбою-Боровцем і організовує участь українських гетьманців у лавах УПА «Поліська Січ». У 1942 роках у м. Холм Трейко був заарештований гестапо, але йому вдалося вийти на волю. Після чого він пішов в УПА. Працював начальником відділу розвідки Штабу Воєнної Округи «Тютюнник» УПА-Північ. З серпня 1944 року — заступником шефа штабу й начальником розвідки З’єднаних груп «44» УПА-Північ. Загинув Трейко у бою з військами НКВД 18 липня 1945 року в с. Сторожів, Рівненської області. 8 жовтня 1945 року Українська Головна Визвольна Рада присвоїла Івану Трейку звання генерал-хорунжого УПА (посмертно).

Автор Олександра МАКОВЕЦЬКА

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook